§ 2. - Zasady prowadzenia stołówek pracowniczych i tworzenie oddziałów zaopatrzenia robotniczego.

Monitor Polski

M.P.1951.A-19.246

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 1956 r.
§  2.
1.
Każda stołówka powinna stanowić w zasadzie samodzielną komórkę organizacyjną, pozostającą na rozrachunku gospodarczym i działającą w oparciu o swój preliminarz.
2.
Preliminarz stołówki zatwierdza jej władza nadzorcza.
3.
Do zadań stołówki należy wydawanie jednorazowego gorącego podstawowego posiłku dla każdej zmiany pracowników oraz prowadzenie bufetu.
4.
Koszt prowadzenia stołówki pokrywają stołownicy.
5.
Państwo przychodzi z pomocą stołówkom w zakresie wyposażenia stołówki w podstawowe środki pracy (lokal, urządzenie, sprzęt, remonty i inne wydatki administracyjno-rzeczowe) w granicach przewidzianych w budżecie Państwa.
6.
Wysokość dotacji, świadczonych na rzecz poszczególnych stołówek, nie może przekraczać sum przewidzianych normami, ustalonymi przez Ministra Handlu Wewnętrznego.
7.
Każda stołówka powinna mieć określoną górną granicę (kontyngent) stołujących się.
8.
Terenowa rada związku zawodowego w porozumieniu z właściwą władzą handlu w prezydium terenowej rady narodowej może w granicach kontyngentu udostępnić korzystanie ze stołówki pracownikom innych zakładów pracy.
9.
Zaopatrzenie surowcowe dla stołówek powinno być dokonywane według zasad obowiązujących dla otwartych zakładów żywienia zbiorowego.
10.
Szczegółowe zasady prowadzenia stołówek, zarządzania nimi oraz warunki i tryb uzyskiwania dotacji określa Minister Handlu Wewnętrznego.