Rozdział 6 - Księgowość rozliczeń ministerstw i urzędów centralnych z budżetem. - Zasady prowadzenia księgowości przez jednostki dokonujące rozliczeń z budżetem centralnym i budżetami terenowymi z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat oraz z tytułu środków obrotowych.

Monitor Polski

M.P.1954.A-46.645

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1954 r.

VI.

Księgowość rozliczeń ministerstw i urzędów centralnych z budżetem.

§  23.
Ministerstwa i urzędy centralne, którym podlegają zarządy centralne i jednostki równorzędne, powiązane z budżetem centralnym w obrębie działu pierwszego klasyfikacji dochodów i wydatków budżetu Państwa z wyjątkiem Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Oświaty, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki, obowiązane są prowadzić księgowość dla rejestrowania operacji związanych z kredytowaniem zarządów centralnych i jednostek równorzędnych według następującego wykazu kont:
1.
Środki otrzymane.
2.
Rachunek rozliczeń.
3.
Środki pieniężne w drodze.
4.
Zarządy centralne i jednostki równorzędne.
§  24.
Ustala się następujące zasady funkcjonowania kont, o których mowa w § 23:

Konto 1. Środki otrzymane.

Na stronie Ma konta 1 księguje się w korespondencji ze stroną Wn konta 2 środki otrzymane na pokrycie wypłat związanych z udzielaniem kredytów zarządom centralnym i jednostkom równorzędnym. Na stronie Wn konta 1 księguje się ewentualne zwroty środków otrzymanych w korespondencji ze stroną Ma konta 2.

Konto 2. Rachunek rozliczeń.

Na stronie Wn konta 2 księguje się wszelkie awizowane przez bank wpłaty w korespondencji ze stroną Ma kont 1, 3 i 4. Na stronie Ma konta 2 księguje się wszelkie awizowane przez bank wypłaty w korespondencji ze stroną Wn kont 1 i 4.

Konto 3. Środki pieniężne w drodze.

W ciężar konta 3 księguje się sumy pieniężne w drodze w tych przypadkach, gdy księgowość ministerstwa (urzędu centralnego) jest w posiadaniu dokumentu (wyciąg z kont zarządu centralnego lub jednostki równorzędnej) stwierdzającego dokonanie wpłaty na rachunek rozliczeń, natomiast nie otrzymała jeszcze od banku prowadzącego rachunek rozliczeń właściwego uznania. Kontem przeciwstawnym dla tych zapisów jest konto 4. Z chwilą otrzymania odpowiedniego potwierdzenia banku kwotę wpłaty przenosi się z konta 3 w ciężar konta 2. W zależności od przyjętej zasady księgowania na koncie 3 odbywać się mogą bądź bieżąco, bądź też tylko w końcu okresu sprawozdawczego.

Konto 4. Zarządy centralne i jednostki równorzędne.

Konto 4 służy do ujęcia rozrachunków z tytułu kredytów udzielonych zarządom centralnym lub jednostkom równorzędnym. W ciężar konta 4 księguje się sumy udzielonych kredytów w korespondencji z kontem 2. Spłatę kredytu księguje się na stronie Ma konta 4 w korespondencji z kontem 2 lub 3. Urządzenia analityczne prowadzone do konta 4 powinny zapewnić możność ustalenia stanu należności z tytułu udzielonych kredytów od poszczególnych zarządów centralnych lub jednostek równorzędnych.

§  25.
Otwieranie i zamykanie kont, o których mowa w § 23, dokonywane być powinno według zasad ogólnych przewidzianych dla prowadzenia kont bilansowych (kont rejestrujących aktywa i pasywa).
§  26.
W zakresie dokumentów i techniki księgowości rozliczeń ministerstw i urzędów centralnych z budżetem mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 17, 19, 20, 21 i 22.