Rozdział 6 - Kontrola gospodarki rezerwami funduszu płac. - Zasady obowiązujące przy wypłatach funduszu płac i ich kontrola w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych powiązanych z budżetem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1964.4.15

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.

Rozdział  VI.

Kontrola gospodarki rezerwami funduszu płac.

§  30.
1.
Zjednoczenia bieżąco kontrolują kształtowanie się funduszu płac w podległych przedsiębiorstwach. W razie wystąpienia poważniejszych nieprawidłowości w gospodarce funduszem płac przyczyny tych nieprawidłowości powinny być rozpatrzone na kolegiach zjednoczeń w celu podjęcia środków zmierzających do usprawnienia gospodarki funduszem płac i przywrócenia dyscypliny.
2.
Zjednoczenia obowiązane są w okresach kwartalnych w terminie 20 dni po upływie kwartału składać ministerstwom i centrali banku sprawozdanie ze sposobu rozdysponowania rezerw funduszu płac i z wyników analizy wykorzystania przez przedsiębiorstwa dodatkowego funduszu płac. Ministerstwa opracowują sprawozdanie zbiorcze i przesyłają Ministrowi Finansów w terminie 30 dni po upływie kwartału.
3.
Ministerstwa kontrolują prawidłowość dysponowania przez zjednoczenia rezerwami funduszu płac na tle całokształtu gospodarki tym funduszem.
§  31.
Bank przesyła w okresach kwartalnych ministerstwom sprawozdania z wyników rozliczenia funduszu płac przez przedsiębiorstwa w przekroju poszczególnych zjednoczeń.

Sprawozdania te powinny zawierać:

1)
wysokość przydzielonego przedsiębiorstwom dodatkowego funduszu płac z rezerwy zjednoczeń z podziałem na część A i B,
2)
wysokość wykorzystanego przez przedsiębiorstwa dodatkowego funduszu płac,
3)
wysokość oszczędności i przekroczeń funduszu płac,
4)
wysokość oszczędności podlegających zablokowaniu.
§  32.
Minister Finansów na podstawie sprawozdań i materiałów, o których mowa w §§ 30 i 31, składa kwartalne informacje Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów.
§  33.
1.
Jeżeli łączna suma przekroczeń osobowego funduszu płac objętego wskaźnikiem dyrektywnym w przedsiębiorstwach podległych zjednoczeniu nie znajduje pokrycia w rezerwie B zjednoczenia (§ 25 ust. 2), bank zawiadamia o tym właściwego ministra, wymieniając przedsiębiorstwa, w których wystąpiły przekroczenia funduszu płac, oraz sumę przekroczenia nie mającą pokrycia w rezerwie B zjednoczenia dla podjęcia decyzji co do sposobu pokrycia tego przekroczenia. Informację o przekroczeniach funduszu płac nie mających pokrycia w rezerwie zjednoczenia bank przekazuje również zjednoczeniu i zarządowi głównemu właściwego związku zawodowego.
2.
Równocześnie bank zawiadamia przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, o przekazaniu sprawy pokrycia przekroczeń funduszu płac do decyzji ministra.
3.
Decyzje, o których mowa w ust. 1, ministrowie powinni podjąć i przekazać do wiadomości banku przed terminem wypłaty wynagrodzeń miesięcznych, przypadających za drugi miesiąc w kwartale.
4.
Ministrowie mogą podejmować decyzje o pokryciu przekroczeń funduszu płac jedynie w ramach nie rozdysponowanych rezerw. W razie niemożliwości pokrycia przekroczeń w powyższy sposób minister obowiązany jest przedłożyć Rządowi wnioski co do pokrycia powstałych przekroczeń funduszu płac. Wnioski te powinny być przedłożone w takim czasie, by decyzja Rządu mogła być podjęta przed terminem wypłaty wynagrodzeń określonych w ust. 3.
§  34.
Jeżeli ustalona na podstawie rozliczeń przedsiębiorstw wysokość przekroczeń funduszu płac objętego wskaźnikiem dyrektywnym przewyższa 20% rezerwy B zjednoczenia (§ 25 ust. 2) o więcej niż 1% planowanego funduszu płac przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu, pracownicy tego zjednoczenia tracą prawo do 50% funduszu nagród (premiowego) przypadającego za ten kwartał, w którym wystąpiło przekroczenie funduszu płac.