Rozdział 5 - Sankcje z tytułu przekroczeń funduszu płac. - Zasady obowiązujące przy wypłatach funduszu płac i ich kontrola w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych powiązanych z budżetem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1964.4.15

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.

Rozdział  V.

Sankcje z tytułu przekroczeń funduszu płac.

§  27.
1.
Dyrektor przedsiębiorstwa, w którym powstało przekroczenie funduszu płac w większym zakresie, powinien przedstawić organom samorządu robotniczego lub radzie zakładowej analizę gospodarki funduszem płac i przyczyny przekroczenia funduszu płac oraz podjęte środki, a także wnioski o rozpatrzenie i podjęcie odpowiednich uchwał.
2.
Przedsiębiorstwo powinno zawiadomić na piśmie oddział banku i zjednoczenie o środkach przedsięwziętych w celu uporządkowania gospodarki funduszem płac i likwidacji przekroczeń funduszu płac.
§  28.
1. 4
W razie powstania w przedsiębiorstwie przekroczenia funduszu płac zjednoczenie nie uruchamia (nie przyznaje) - do czasu wygospodarowania tego przekroczenia przez przedsiębiorstwo - premii w kwocie odpowiadającej temu przekroczeniu, jednak nie więcej niż do wysokości:
1)
50% funduszu premiowego pracowników umysłowych (w rachunku narastającym), a w szczególności funduszu zasadniczego i dodatkowego,
2)
10% podstawowych wynagrodzeń pracowników umysłowych w przedsiębiorstwach, które zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz regulaminami ustalają wysokość funduszów premiowania pracowników umysłowych w wysokości zmiennej, zależnej od wykonania ustalonych w przepisach lub regulaminach wskaźników zadań gospodarczych, przypadających za okres, którego wypłacona premia dotyczy.
2. 5
Decyzje zjednoczeń o uruchomieniu (przyznaniu) funduszu premiowego pracowników umysłowych, naruszające przepisy ust. 1, nie mogą stanowić podstawy wypłaty przez bank środków na fundusz premiowy.
3. 6
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, pracownicy odpowiedzialni za gospodarkę funduszem płac oraz pracownicy naruszający dyscyplinę płac powinni być pozbawieni premii do pełnej wysokości przypadającej na podstawie regulaminów premiowania.
4.
Wstrzymane premie z tytułu przekroczenia funduszu płac za dany rok podlegają odprowadzeniu na specjalny rachunek Ministerstwa Finansów.
5.
Przedsiębiorstwa, w których na koniec II i III kwartału występuje przekroczenie funduszu płac nie pokryte wstrzymanymi premiami, nie są uprawnione do czasu wygospodarowania tego przekroczenia do dokonywania zaliczkowych wypłat z funduszu zakładowego w części przypadającej na nagrody i świadczenia.
6.
Jeżeli w przedsiębiorstwach uprawnionych do tworzenia funduszu zakładowego suma przekroczenia funduszu płac za dany rok jest wyższa od sumy wstrzymanych zgodnie z ust. 1 premii, wówczas przy przyznaniu nagród z funduszu zakładowego - zgodnie z uchwałą Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 14 lutego 1962 r. w sprawie gospodarowania funduszem zakładowym - pracownicy odpowiedzialni za gospodarkę funduszem płac oraz pracownicy naruszający dyscyplinę płac powinni być pozbawieni nagród z funduszu zakładowego.
§  29.
W razie wystąpienia poważniejszych nieprawidłowości w gospodarce funduszem płac przedsiębiorstwa bank może zastosować również środki oddziaływania kredytowego.
4 Z dniem 1 lipca 1964 r. § 28 ust. 1 traci moc w zakresie uregulowanym uchwałą nr 130 z dnia 4 maja 1964 r. w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (M.P.64.32.138), zgodnie z § 21 ust. 2 pkt 4 uchwały zmieniającej.
5 Z dniem 1 lipca 1964 r. § 28 ust. 2 traci moc w zakresie uregulowanym uchwałą nr 130 z dnia 4 maja 1964 r. w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (M.P.64.32.138), zgodnie z § 21 ust. 2 pkt 4 uchwały zmieniającej.
6 Z dniem 1 lipca 1964 r. § 28 ust. 3 traci moc w zakresie uregulowanym uchwałą nr 130 z dnia 4 maja 1964 r. w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (M.P.64.32.138), zgodnie z § 21 ust. 2 pkt 4 uchwały zmieniającej.