Rozdział 2 - Plany zadań gospodarczych i funduszu płac. - Zasady obowiązujące przy wypłatach funduszu płac i ich kontrola w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych powiązanych z budżetem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1964.4.15

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.

Rozdział  II.

Plany zadań gospodarczych i funduszu płac.

§  4.
Podstawę gospodarki funduszem płac i jego kontroli stanowią:
1)
w zakresie osobowego funduszu płac objętego wskaźnikiem dyrektywnym, z wyłączeniem funduszu płac uczniów - zadania gospodarcze i fundusz płac ustalone w rocznych planach techniczno-ekonomicznych zawierających podział na kwartały,
2)
w zakresie osobowego funduszu płac uczniów, objętego wskaźnikiem dyrektywnym - fundusz płac ustalony w rocznych planach techniczno-ekonomicznych, zawierających podział na kwartały,
3)
w zakresie bezosobowego funduszu płac objętego wskaźnikiem dyrektywnym - wysokość tego funduszu ustalona w planie rocznym bez podziału na kwartały,
4)
w zakresie funduszu płac nie objętego wskaźnikiem dyrektywnym oraz prowizji - zadania gospodarcze, fundusz płac i prowizje, ustalone w operatywnych planach kwartalnych zatwierdzonych przez zjednoczenie.
§  5.
Roczne i kwartalne plany zadań gospodarczych i funduszu płac powinny być sporządzane oddzielnie dla każdego działu gospodarki z podziałem funduszu płac i prowizji na objęte i nie objęte wskaźnikiem dyrektywnym.
§  6.
Dla celów kontroli wypłat przedsiębiorstwa są obowiązane planować:
1)
osobowy fundusz płac objęty wskaźnikiem dyrektywnym, z wyodrębnieniem funduszu płac pracowników umysłowych, z dalszym podziałem na fundusz płac pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjno-biurowych,
2)
bezosobowy fundusz płac, z wyodrębnieniem wynagrodzeń za prace ładunkowe oraz wynagrodzeń za skup.
§  7. 1
Zadania gospodarcze jako mierniki funduszu płac mogą być wyrażone wartościowo (wartość produkcji globalnej, towarowej, produkcji w cenach przerobu, produkcji czystej, produkcji wyrażonej w normatywach pracochłonności - usług) lub w jednostkach naturalnych wyrobów. Mierniki zadań gospodarczych ustala Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z właściwym ministrem i Prezesem Narodowego Banku Polskiego.
§  8.
Przedsiębiorstwa nie mogą w planach rocznych przyjąć niższych zadań gospodarczych oraz wyższego funduszu płac, niż to wynika ze wskaźników dyrektywnych.
§  9.
1.
Plany roczne zadań gospodarczych i funduszu płac przedsiębiorstwa powinny składać w banku w terminach ustalonych odrębnymi przepisami.
2.
Zmiana rocznego planu zadań gospodarczych i funduszu płac może być przez bank przyjęta nie później niż przed upływem terminu złożenia rozliczenia funduszu płac za II kwartał danego roku, a w wyjątkowych przypadkach za zgodą Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów - nie później niż przed upływem terminu złożenia rozliczenia funduszu płac za III kwartał danego roku.
3.
Przedsiębiorstwa mogą zmieniać plany roczne do ostatniego dnia roku obrachunkowego, jeżeli zmiany te wynikają:
1)
ze zwiększenia przez zjednoczenie w ramach posiadanych limitów dyrektywnego wskaźnika funduszu płac,
2)
z podjęcia lub rozszerzenia przez przedsiębiorstwo produkcji (robót budowlanych i remontowych), którą w myśl założeń planu miało wykonać przedsiębiorstwo zamawiające - pod warunkiem otrzymania od przedsiębiorstwa zamawiającego części jego limitu funduszu płac,
3)
z przerzutu na bezosobowy fundusz płac kwot przewidzianych na usługi obce w planie kosztów własnych.
4.
Zmiany podziału planu rocznego na kwartały przedsiębiorstwa mogą dokonywać w terminie do dnia 15 sierpnia. Zmiany w podziale kwartalnym planu w przypadkach, o których mowa w ust. 3, dokonują przedsiębiorstwa równocześnie ze zmianą planu rocznego.
5.
Zmiany planów rocznych, o których mowa w ust. 2, 3 i 4, wymagają zatwierdzenia przez zjednoczenie.
§  10.
Kwartalne operatywne plany powinny być składane w banku do końca pierwszego miesiąca kwartału. W uzasadnionych przypadkach bank może ten termin przedłużyć.
§  11.
Jeżeli złożone przez przedsiębiorstwo w banku plany budzą zastrzeżenia co do prawidłowości ustalonych w nich zadań gospodarczych i funduszu płac i jeżeli przedsiębiorstwo nieprawidłowości tych nie usunie, bank może przedstawić sprawę zjednoczeniu dla podjęcia decyzji. Jeśli zjednoczenie nie poweźmie decyzji w ciągu 30 dni, uważa się, że zastrzeżenia banku zostały uznane za słuszne.
1 Z dniem 23 sierpnia 1969 r. uprawnienia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów określone w nin. paragrafie przechodzą na Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, zgodnie z § 10 uchwały nr 135 z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie przekazania niektórych uprawnień Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.270).