Rozdział 6 - Przepisy końcowe. - Zasady korekty funduszu płac i tryb kontroli funduszu płac przedsiębiorstw uspołecznionych wykonywanej przez banki.

Monitor Polski

M.P.1971.32.201

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1977 r.

Rozdział  VI

Przepisy końcowe.

§  29.
Prezes Narodowego Banku Polskiego (prezes, naczelny dyrektor banku specjalnego) określi w instrukcji bankowej szczegółowe zasady kontroli i rozliczania funduszu płac oraz dokumenty potrzebne bankowi do sprawowania tej kontroli.
§  30.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego (prezesa, naczelnego dyrektora banku specjalnego) uwzględni we wzorach sprawozdań z wykonania planu zatrudnienia i funduszu płac potrzeby bankowej kontroli funduszu płac.
§  31.
1.
W stosunku do przedsiębiorstw, wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do uchwały, banki nie prowadzą kontroli funduszu płac na zasadach określonych w niniejszej uchwale, lecz kontrolę ograniczoną, polegającą na analizie sprawozdań z wykonania planu zatrudnienia i funduszu płac, przeprowadzaniu inspekcji w przedsiębiorstwach oraz na informowaniu przedsiębiorstw i ich jednostek nadrzędnych o ujawnionych nieprawidłowościach w gospodarce funduszem płac.
2.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i po zasięgnięciu opinii Prezesa Narodowego Banku Polskiego (prezesa, naczelnego dyrektora banku specjalnego) może - z własnej inicjatywy albo na wniosek właściwego ministra - objąć kontrolą w trybie uchwały przedsiębiorstwa wymienione w wykazie (ust. 1) lub ograniczyć kontrolę funduszu płac również w stosunku do przedsiębiorstw nie wymienionych w wykazie (ust. 1).
§  32.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac dostosuje w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego instrukcję Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 26 czerwca 1969 r. w sprawie zasad planowania, kontroli i korekty funduszu płac w biurach projektów (Monitor Polski Nr 29, poz. 222) do przepisów niniejszej uchwały.
§  33.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac może - na wniosek właściwego ministra i po zasięgnięciu opinii Prezesa Narodowego Banku Polskiego (prezesa, naczelnego dyrektora banku specjalnego) - ustalić, że przedmiotem kontroli funduszu płac sprawowanej przez banki jest łączny (bez podziału na poszczególne przedsiębiorstwa i zakłady) fundusz płac zjednoczenia. W tym wypadku przedsiębiorstwa (zakłady) nie mają obowiązku rozliczać funduszu płac wobec banków, a banki prowadzą w stosunku do nich jedynie ograniczoną kontrolę w zakresie ustalonym w § 31.
§  34.
Upoważnia się Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrem Finansów oraz Ministrem Rolnictwa do odmiennego uregulowania zasad bankowej kontroli funduszu płac w przedsiębiorstwach rolnych.
§  35.
W zakresie uregulowanym niniejszą uchwałą tracą moc dotychczasowe przepisy.

W szczególności tracą moc:

1)
uchwała nr 106 Rady Ministrów z dnia 27 marca 1962 r. w sprawie zasad i trybu kontroli funduszu płac przedsiębiorstw uspołecznionych wykonywanej przez banki (Monitor Polski Nr 29, poz. 123 wraz późniejszymi zmianami),
2)
uchwała nr 417 Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 1963 r. w sprawie zasad obowiązujących przy wypłatach funduszu płac i ich kontroli w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych powiązanych z budżetem centralnym (Monitor Polski z 1964 r. Nr 4, poz. 15),
3)
uchwała nr 52 Rady Ministrów z dnia 5 lutego 1960 r. w sprawie zasad planowania, kontroli i korekty funduszu płac w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 18, poz. 90),
4)
uchwała nr 334 Rady Ministrów z dnia 8 października 1963 r. w sprawie planowania oraz kontroli zatrudnienia i funduszu płac, związanych z rozwojem techniki w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i elektrotechnicznego podległych Ministrowi Przemysłu Ciężkiego (Monitor Polski Nr 84, poz. 405),
5)
uchwała nr 61 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1964 r. w sprawie zasad korekty limitów funduszu płac i zatrudnienia w spółdzielczości inwalidzkiej.
§  36.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1971 r.