Zasady kierowania do zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów.

Monitor Polski

M.P.1979.29.150

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 1979 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 29 listopada 1979 r.
w sprawie zasad kierowania do zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów.

Na podstawie art. 62 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 6, z 1972 r. Nr 16, poz. 114 i Nr 53, poz. 341, z 1973 r. Nr 38, poz. 225, z 1974 r. Nr 21, poz. 116 i 117, Nr 47, poz. 280 i Nr 50, poz. 321, z 1975 r. Nr 45, poz. 232, z 1976 r. Nr 40, poz. 235 i z 1977 r. Nr 11, poz. 43) oraz § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 maja 1967 r. w sprawie planowego zatrudnienia inwalidów (Dz. U. Nr 20, poz. 88) zarządza się, co następuje:
1.
Do zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów, zwanych dalej "zakładami", mogą być kierowane osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów, które ze względu na stan zdrowia lub warunki środowiskowe nie kwalifikują się do podjęcia przygotowania zawodowego w zakładach pracy lub w szkołach zawodowych przeznaczonych dla osób zdrowych.
2.
Do zakładów przyjmowani są inwalidzi nie posiadający zawodu lub wymagający zmiany zawodu ze względu na stan zdrowia, a także inwalidzi, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.
1.
Inwalidzi ubiegający się o przyjęcie do zakładów powinni spełniać następujące warunki:
1)
wiek od 15 do 25 lat dla kandydatów do zakładów prowadzących szkoły zawodowe oraz do 40 lat dla kandydatów do zakładów prowadzących kursy i szkoły przysposobienia zawodowego,
2)
sprawność fizyczna i umysłowa rokująca ukończenie odpowiedniego przygotowania zawodowego i podjęcie pracy w wyuczonym zawodzie,
3)
wykształcenie wymagane do przyjęcia do określonego rodzaju szkoły, a do zakładu prowadzącego kursy - ukończonych co najmniej 6 klas szkoły podstawowej.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach do zakładu może być przyjęty inwalida, który przekroczył wiek określony w ust. 1 pkt 1.
3.
Pierwszeństwo przyjęcia do zakładów przysługuje inwalidom wojskowym (wojennym) oraz inwalidom z powodu wypadków przy pracy lub chorób zawodowych.
Inwalida ubiegający się o przyjęcie do zakładu składa w zespole opieki zdrowotnej właściwym dla miejsca zamieszkania:
1)
podanie z życiorysem,
2)
aktualne orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia lub zaświadczenie lekarskie wystawione przez właściwą przychodnię (poradnię) specjalistyczną o stanie zdrowia i wskazaniach do odbycia przygotowania zawodowego w zakładzie,
3)
dokumenty (uwierzytelnione odpisy) określające posiadane wykształcenie ogólne i zawodowe oraz przebieg pracy zawodowej,
4)
ostatni odcinek rentowy, jeżeli pobiera rentę.
2.
Zespół opieki zdrowotnej przeprowadza wywiad społeczny i w miarę potrzeby kieruje kandydata na uzupełniające badania, a następnie ustala warunki, w jakich kandydat może odbyć przygotowanie zawodowe, biorąc pod uwagę możliwość przeszkolenia w zakładzie pracy lub nauki w szkole zawodowej.
3.
Zespół opieki zdrowotnej, po stwierdzeniu braku możliwości odbycia przygotowania zawodowego w innej formie, ustala w porozumieniu z właściwym zakładem rehabilitacji zawodowej inwalidów możliwość przyjęcia inwalidy do tego zakładu, przesyłając wniosek wraz z aktami sprawy do terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
4.
Inwalida może być przyjęty do zakładu również na wniosek komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
1.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego po rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 3, podejmuje decyzję o przyjęciu lub odmowie przyjęcia inwalidy do zakładu rehabilitacji zawodowej.
2.
Decyzja o odmowie przyjęcia do zakładu powinna być uzasadniona. O decyzji takiej należy zawiadomić również zespół opieki zdrowotnej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania kandydata.
O terminie przyjęcia do zakładu zawiadamia się zainteresowanego i właściwy zespół opieki zdrowotnej, a jeżeli zainteresowany pobiera rentę - również właściwy dla jego miejsca zamieszkania oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia ogłoszenia.