§ 11. - Zasady inwentaryzacji produkcji budowlano-montażowej w toku.

Monitor Polski

M.P.1966.12.79

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1966 r.
§  11.
1.
Koszt robót w toku ustala się w wysokości kosztu rzeczywistego lub planowanego.
2.
Koszt rzeczywisty oblicza się mnożąc wartość kosztorysową robót w toku, o której mowa w § 8, pomniejszoną o wynagrodzenie wykonawcy (jeśli chodzi o roboty wykonywane w charakterze podwykonawcy) za czynności związane z funkcją generalnego wykonawcy, przez rzeczywisty wskaźnik poziomu kosztów produkcji budowlano-montażowej, wykonywanej siłami własnymi. Rzeczywisty wskaźnik poziomu kosztów wynika z porównania kosztów produkcji budowlano-montażowej wykonywanej siłami własnymi za okres od początku roku do dnia inwentaryzacji do wartości kosztorysowej tejże produkcji z uwzględnieniem kosztu i wartości stanu robót w toku na początek roku. Rzeczywisty wskaźnik poziomu kosztów ustala się dla przedsiębiorstwa jako całości lub też dla poszczególnych budów.
3.
W razie rozliczania obiektu za pomocą faktur jednorazowych, koszt rzeczywisty robót w toku można przyjąć w wysokości wynikającej z ksiąg rachunkowych. Zasadę tę można również stosować w razie rozliczania obiektu za pomocą faktur za zakończone etapy robót. Nie zwalnia to od obowiązku wprowadzenia do ksiąg rachunkowych danych dotyczących wartości kosztorysowej stanu robót w toku na dzień spisu.
4.
Koszt planowany oblicza się mnożąc wartość kosztorysową robót w toku, o której mowa w § 8, pomniejszoną o wynagrodzenie wykonawcy (w odniesieniu do robót wykonywanych w charakterze podwykonawcy) za czynności związane z funkcją generalnego wykonawcy, przez średnioroczny planowany wskaźnik poziomu kosztów produkcji budowlano-montażowej, wykonywanej siłami własnymi. Planowany średnioroczny wskaźnik poziomu kosztów, ustalany dla przedsiębiorstwa jako całości, wynika z planu rocznego produkcji budowlano-montażowej, wykonywanej siłami własnymi.
5.
Właściwi ministrowie - uwzględniając jakość dokumentacji i ewidencji kosztów podległych sobie jednostek - określą, w których jednostkach:
a)
stosowany będzie rzeczywisty bądź planowany wskaźnik poziomu kosztów
b)
rzeczywisty wskaźnik poziomu kosztów będzie ustalany dla przedsiębiorstwa jako całości bądź dla poszczególnych budów,
c)
wycena robót w toku dotyczących obiektów rozliczanych za pomocą faktur jednorazowych lub za zakończone etapy robót nastąpi według zasad określonych w ust. 3.