Zasady i tryb współdziałania urzędów górniczych z organami administracji państwowej w zakresie stosowania do zakładów górniczych przepisów prawa wodnego, przepisów o gospodarce wodnej, energetycznej i gazowniczej oraz o dozorze technicznym.

Monitor Polski

M.P.1959.69.356

Akt utracił moc
Wersja od: 8 sierpnia 1959 r.

ZARZĄDZENIE NR 138
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 30 lipca 1959 r.
w sprawie zasad i trybu współdziałania urzędów górniczych z organami administracji państwowej w zakresie stosowania do zakładów górniczych przepisów prawa wodnego, przepisów o gospodarce wodnej, energetycznej i gazowniczej oraz o dozorze technicznym.

Na podstawie art. 37 ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1955 r. Nr 10, poz. 65 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
1.
W razie stosowania przepisów prawa wodnego, przepisów o gospodarce wodnej, energetycznej, gazowniczej i o dozorze technicznym w zakładach górniczych urzędy górnicze wydają decyzje po uzgodnieniu z organami administracji państwowej określonymi w tych przepisach.
2.
Okręgowy urząd górniczy właściwy w I instancji przedstawia organom określonym w ust. 1 działającym w I instancji w celu uzgodnienia wniosek strony wraz z aktami sprawy.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 okręgowy urząd górniczy przesyła akta sprawy do właściwego organu w celu merytorycznej oceny i uzgodnienia.
1.
W razie stosowania przepisów określonych w § 1 ust. 1 do urządzeń zakładu górniczego wykraczających poza obręb tego zakładu, decyzje wydają organy administracji państwowej, właściwe na podstawie powyższych przepisów (§ 1 ust. 1), po uzgodnieniu z urzędami górniczymi, w przypadkach, w których decyzje tych organów mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy, prawidłową gospodarkę złożem oraz ochronę interesu społecznego w związku z ruchem zakładu górniczego.
2.
Organy wymienione w ust. 1 działające w pierwszej instancji przedstawiają okręgowemu urzędowi górniczemu wniosek strony wraz z aktami sprawy i projektem decyzji.
Urzędy górnicze w przypadkach określonych w § 1 ust. 1 i właściwe organy administracji państwowej w przypadkach określonych w § 2 ust. 1 mogą stawiać wnioski o przeprowadzenie lub uzupełnienie postępowania wyjaśniającego przy swoim współudziale albo też o przedłożenie potrzebnych materiałów technicznych i wyjaśnień niezbędnych do rozpatrzenia sprawy.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio w razie odwołania od decyzji oraz wznowienia postępowania.
Organy państwowej administracji wodnej, energetycznej i gazowniczej oraz dozoru technicznego obowiązane są do udzielania bezzwłocznej pomocy urzędom górniczym w razie zagrożenia bezpieczeństwa lub ciągłości ruchu w zakładzie górniczym, ochrony złoża oraz innego interesu społecznego, wymagających niezwłocznego zastosowania środków zapobiegających, w celu rozpoznania zagrożenia, ustalenia okoliczności i przyczyn jego powstania oraz usunięcia zagrożenia i jego skutków.
Wykonanie zarządzenia powierza się zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) w ich zakresie działania oraz Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.