Zasady i tryb współdziałania Najwyższej Izby Kontroli z radami narodowymi.

Monitor Polski

M.P.1981.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 24 maja 1985 r.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 17 grudnia 1980 r.
w sprawie zasad i trybu współdziałania Najwyższej Izby Kontroli z radami narodowymi.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 8 października 1980 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz. U. Nr 22, poz. 82) Rada Państwa uchwala, co następuje:
1.
Delegatury Najwyższej Izby Kontroli, zwane dalej "delegaturami", współdziałają w wykonaniu swych zadań z radami narodowymi, ich prezydiami i komisjami.
2.
Wyniki pracy kontrolnej delegatur wykorzystywane są w działalności rad narodowych.
1.
Delegatury przedkładają prezydiom wojewódzkich rad narodowych okresowe plany kontroli.
2.
Prezydia i komisje wojewódzkich rad narodowych udzielają delegaturom informacji o swoich planach pracy, zwłaszcza w zakresie objętym planami kontroli.
1.
Prezydia rad narodowych przesyłają właściwym delegaturom projekt rocznego planu społeczno-gospodarczego rozwoju województwa i budżetu województwa.
2.
Delegatury mogą zgłaszać do projektów wymienionych w ust. 1 uwagi i propozycje i przedkładać je przewodniczącym wojewódzkich rad narodowych oraz przewodniczącym właściwych komisji tych rad, przesyłając je jednocześnie wojewodom.
3.
Dyrektorzy delegatur biorą udział w obradach sesji wojewódzkich rad narodowych, poświęconych uchwalaniu planu społeczno-gospodarczego rozwoju i budżetu województwa, oraz referują zgłoszone uwagi i propozycje.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych przesyłają właściwym delegaturom, w terminie do 15 marca każdego roku, sprawozdanie z wykonania planu społeczno-gospodarczego rozwoju i budżetu województwa.
2.
Delegatury przedkładają - w terminie 30 dni od daty otrzymania sprawozdania wymienionego w ust. 1 - przewodniczącym wojewódzkich rad narodowych uwagi do sprawozdania z wykonania planu społeczno-gospodarczego rozwoju oraz analizę wykonania budżetu województwa, przesyłając je jednocześnie wojewodom.
3.
Dyrektorzy delegatur referują na sesjach wojewódzkich rad narodowych podstawowe uwagi i wnioski do sprawozdania wymienionego w ust. 1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą w uzasadnionych wypadkach występować do delegatur o przeprowadzenie kontroli wykonania zadań ujętych w planach społeczno-gospodarczego rozwoju województw.
1.
Dyrektorzy delegatur i zespołów Najwyższej Izby kontroli przedstawiają prezydiom wojewódzkich rad narodowych wyniki ważniejszych kontroli, dotyczących poszczególnych dziedzin gospodarki terenowej, działalności administracji gospodarczej oraz działalności wykonawczej i zarządzającej terenowych organów administracji państwowej, a także wyniki ważniejszych kontroli organizacji gospodarczych i instytucji nie podporządkowanych radom narodowym.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych rozpatrują wyniki kontroli, o których mowa w ust. 1, i przekazują otrzymane w tym przedmiocie informacje do wykorzystania właściwym komisjom wojewódzkich rad narodowych.
3.
Dyrektorzy delegatur referują wyniki ważniejszych kontroli na sesjach wojewódzkich rad narodowych i na posiedzeniach prezydiów wojewódzkich rad narodowych, jak również na posiedzeniach ich komisji, przedstawiając równocześnie - wynikającą z ustaleń kontrolnych - opinię o działalności służbowej osób zajmujących kierownicze stanowiska w terenowych organach administracji państwowej oraz administracji gospodarczej, w tym również spółdzielczej.
4.
Delegatury przedstawiają, w miarę potrzeby, wyniki kontroli prezydiom rad narodowych stopnia podstawowego do rozpatrzenia i wykorzystania w sposób określony w ust. 2.
1.
Przewodniczący wojewódzkich rad narodowych zapraszają dyrektorów delegatur na posiedzenia prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
2.
Dyrektorzy delegatur i upoważnieni przez nich przedstawiciele mogą uczestniczyć w obradach sesji i pracach komisji rad narodowych stopnia wojewódzkiego i podstawowego.
3.
Przedstawiciele delegatur uczestniczący w posiedzeniach komisji wojewódzkich rad narodowych mogą przedstawiać uwagi i wnioski wynikające z kontroli i dotyczące spraw będących przedmiotem obrad komisji oraz w miarę potrzeby udzielają wyjaśnień.
4. 1
(skreślony).
Delegatury - wojewódzkie oddziały do spraw inspekcji robotniczo-chłopskiej informują rady narodowe o głównych kierunkach kontroli przeprowadzanych przez Inspekcję Robotniczo-Chłopską na terenie działania rady narodowej, a w szczególności z udziałem komisji rad narodowych.
 
1.
Wicedyrektorzy delegatur kierujący wojewódzkimi oddziałami do spraw inspekcji robotniczo-chłopskiej składają:
1)
radom narodowym lub ich organom informacje o wynikach ważniejszych kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Robotniczo-Chłopską,
2)
wojewódzkim radom narodowym okresowe sprawozdania z działalności kontrolnej Inspekcji Robotniczo-Chłopskiej na terenie objętym właściwością tej rady.
2.
Rady narodowe, ich prezydia i komisje dokonują okresowych ocen wykorzystania wyników kontroli społecznych, sposobów realizacji wniosków pokontrolnych oraz podejmują inicjatywy dotyczące współpracy Inspekcji Robotniczo-Chłopskiej z komisjami rad narodowych.
 
1.
Zespoły Najwyższej Izby Kontroli oraz delegatury i ich wojewódzkie oddziały do spraw inspekcji robotniczo-chłopskiej mogą zapraszać członków komisji wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych stopnia podstawowego do udziału w kontrolach przeprowadzanych na terenie objętym działaniem rad narodowych.
2.
Członkowie komisji rad narodowych uczestniczący w kontrolach mogą brać również udział w naradach pokontrolnych oraz w rozpatrywaniu wyników kontroli i ustalaniu środków działania zmierzających do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
3.
W naradach pokontrolnych, o których mowa w ust. 2, mogą uczestniczyć przedstawiciele organów samorządu mieszkańców miast i wsi zwłaszcza jeżeli ustalenia kontroli dotyczą spraw mających szczególne znaczenie dla poprawy warunków życia mieszkańców.
(skreślone).
Przez użyte w niniejszej uchwale określenie "wojewódzka rada narodowa" rozumie się również pozostałe rady narodowe stopnia wojewódzkiego, a przez określenie "wojewoda" - również prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.
2 § 7a dodany przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.
3 § 7b dodany przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.
4 § 7c dodany przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.
5 § 8-13 skreślone przez § 1 pkt 3 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.