Zasady i tryb udzielania zgody na wykonywanie stałych dodatkowych zajęć zarobkowych przez pracowników rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1968.52.357

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1968 r.

ZARZĄDZENIE Nr 98
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 grudnia 1968 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania zgody na wykonywanie stałych dodatkowych zajęć zarobkowych przez pracowników rad narodowych.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o pracownikach rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 164) zarządza się, co następuje:
1.
Pracownik rady narodowej może wykonywać stałe dodatkowe zajęcie zarobkowe, zwane dalej "dodatkowym zajęciem", tylko po uzyskaniu zgody właściwego organu.
2.
Dodatkowe zajęcie nie może przekraczać czterech godzin dziennie.
3.
Zgody udziela się na wykonywanie jednego dodatkowego zajęcia.
4.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach zgoda może być udzielona na wykonywanie drugiego dodatkowego zajęcia, jeżeli zajęcia dodatkowe łącznie nie przekraczają czasu określonego w ust. 2.
1.
Zgoda na dodatkowe zajęcie może być udzielona, jeżeli wykonywanie tego zajęcia nie będzie pozostawało w sprzeczności z obowiązkami pracownika ani nie będzie wywoływało uzasadnionych podejrzeń o stronniczość lub interesowność.
2.
Wyrażając zgodę właściwy organ określa rodzaj i miejsce pracy, wymiar czasu pracy, jej godziny oraz inne warunki, jakie uzna za wskazane (np. okres pracy).
1.
Nie wymaga uzyskania zgody wykonywanie dodatkowego zajęcia na podstawie umowy zlecenia lub wykonywanie innego zajęcia zarobkowego, jeżeli zajęcia te nie przekraczają łącznie trzech miesięcy w ciągu roku.
2.
Nie wymaga uzyskania zgody wykonywanie dodatkowego zajęcia zarobkowego na podstawie umowy o dzieło, zawartej na zasadach prawa autorskiego.
3.
Wykonywanie zajęć określonych w ust. 1 i 2 nie może jednak pozostawać w sprzeczności z obowiązkami pracownika ani wywoływać uzasadnionych podejrzeń o stronniczość lub interesowność.
Właściwy organ w uzasadnionych wypadkach może cofnąć zgodę na wykonywanie dodatkowego zajęcia. Jeżeli zajęcie takie jest wykonywane na podstawie umowy, cofnięcie zgody następuje z zachowaniem terminu wymaganego do rozwiązania umowy.
1.
Zgody na wykonywanie dodatkowego zajęcia udzielają pracownikom zatrudnionym:
1)
w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz powiatowych, miejskich i dzielnicowych rad narodowych - przewodniczący prezydiów tych rad narodowych,
2)
w prezydiach rad narodowych osiedli i gromadzkich rad narodowych - przewodniczący prezydiów powiatowych rad narodowych.
2.
Wniosek o udzielenie zgody powinien być zaopiniowany:
1)
w stosunku do pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych prezydiów rad narodowych wymienionych w ust. 1 pkt 1 - przez kierowników tych jednostek,
2)
w stosunku do pracowników zatrudnionych w prezydiach rad narodowych wymienionych w ust. 1 pkt 2 - odpowiednio przez przewodniczących prezydiów rad narodowych osiedli lub przewodniczących gromadzkich rad narodowych.
3.
Przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą upoważnić kierowników swoich wydziałów do udzielania zgody na wykonywanie dodatkowych zajęć pracownikom tych wydziałów, z wyjątkiem zastępców kierowników wydziałów. Udzielenie zgody przez kierownika wydziału następuje w porozumieniu z kierownikiem komórki spraw osobowych.
Ewidencję pracowników, którym udzielono zgody na wykonywanie dodatkowych zajęć, prowadzą komórki spraw osobowych właściwych prezydiów rad narodowych, a w stosunku do pracowników prezydiów rad narodowych osiedli i gromadzkich rad narodowych - komórki spraw osobowych prezydiów powiatowych rad narodowych. W ewidencji powinny być uwidocznione imię i nazwisko pracownika, któremu udzielono zgody na dodatkowe zajęcie, oraz inne dane wymienione w § 2 ust. 2.
Właściwe organy (§ 5) w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia poddadzą rewizji dotychczasowe zezwolenia na wykonywanie dodatkowych zajęć zarobkowych i na zasadach określonych w zarządzeniu wyrażą zgodę na dalsze wykonywanie takich zajęć lub je cofną.
Przepisy zarządzenia nie naruszają przepisów szczególnych w zakresie udzielania zezwoleń na wykonywanie dodatkowych prac zarobkowych.
Przepisy §§ 1-7 nie dotyczą pracowników zatrudnionych w prezydiach rad narodowych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pracownicy ci obowiązani są zawiadamiać właściwe organy (§ 5) o swoich innych stałych dodatkowych zajęciach zarobkowych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1969 r.