Zasady i tryb udzielania spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego kredytu bankowego na organizowanie wykonawstwa robót budowlano-montażowych systemem gospodarczym oraz na finansowanie wstępnych prac przygotowawczych do realizacji dużych osiedli mieszkaniowych.

Monitor Polski

M.P.1965.27.142

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1965 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 maja 1965 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego kredytu bankowego na organizowanie wykonawstwa robót budowlano-montażowych systemem gospodarczym oraz na finansowanie wstępnych prac przygotowawczych do realizacji dużych osiedli mieszkaniowych.

Na podstawie § 16 ust. 4 uchwały nr 122 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie zapewnienia warunków dalszego rozwoju spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 27, poz. 133) zarządza się, co następuje:
Bank Inwestycyjny udziela spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego kredytu bankowego na organizowanie wykonawstwa robót budowlano-montażowych systemem gospodarczym w zakresie inwestycji lub remontów oraz na finansowanie wstępnych prac przygotowawczych do realizacji dużych osiedli mieszkaniowych.
Kredytowanie prowadzi Bank Inwestycyjny w ramach limitów przeznaczonych na ten cel w planach finansowo-kredytowych Banku.
Kredyt bankowy, o którym mowa w § 1, udzielany jest:
1)
na finansowanie nakładów inwestycyjnych polegających na zakupie sprzętu budowlanego i środków transportowych,
2)
na finansowanie nakładów związanych z uruchomieniem produkcji elementów budowlanych, a w szczególności na budowę lub nabycie bazy produkcyjnej oraz wyposażenie jej w sprzęt i maszyny,
3)
na finansowanie nakładów związanych z wykonywaniem wstępnych prac przygotowawczych do realizacji dużych osiedli mieszkaniowych (badania geologiczne, prace geodezyjne, studia projektowe itp.).
1.
Kredyt przyznawany jest na wniosek spółdzielni, zaopiniowany przez właściwy terenowo oddział Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinny być dołączone:
1)
jeżeli wniosek dotyczy kredytu przeznaczonego na finansowanie nakładów wymienionych w § 3 pkt 1 i 2:
a)
odpis uchwały właściwego statutowo organu spółdzielni o powołaniu jednostki prowadzącej wykonawstwo robót budowlano-montażowych systemem gospodarczym w zakresie inwestycji lub remontów bądź produkcję elementów budowlanych,
b)
plan nakładów wraz z uzasadnieniem ekonomiczno-finansowym,
2)
jeżeli wniosek dotyczy kredytu przeznaczonego na finansowanie nakładów wymienionych w § 3 pkt 3:
a)
odpis uchwały właściwego statutowo organu spółdzielni, zatwierdzającej plan wieloletni inwestycji, w którego zakres wchodzi realizacja kredytowanego zadania inwestycyjnego,
b)
wystawiony przez właściwy organ rady narodowej dokument, stwierdzający przyrzeczenie ustanowienia w przyszłości na rzecz spółdzielni prawa wieczystego użytkowania terenu przeznaczonego pod budowę,
c)
preliminarz wydatków, zatwierdzony przez właściwy terenowo oddział Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
3.
Decyzje o przyznaniu kredytu podejmują właściwe oddziały Banku Inwestycyjnego.
Uruchomienie kredytu następuje po przyjęciu przez spółdzielnię warunków podanych w promesie kredytowej przez potwierdzenie przyjęcia ich do wiadomości na kopii promesy oraz po złożeniu:
1)
odpisu uchwały walnego zgromadzenia, określającej sumę maksymalnych zadłużeń spółdzielni,
2)
umowy ustanowienia prawa zastawu na rzecz Banku na maszynach i urządzeniach.
Bank Inwestycyjny dokonuje wypłat na podstawie dokumentów przedstawionych mu do realizacji przez spółdzielnię.
1.
Termin spłaty kredytu nie może przekraczać 10 lat, licząc od dnia przyznania.
2.
Wysokość poszczególnych rat i terminy ich spłat ustala oddział Banku w porozumieniu ze spółdzielnią.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.