§ 3. - Zasady i tryb rozliczania z budżetem centralnym przez państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa handlowe różnic budżetowych z tytułu przeszacowania zapasów w wyniku zmiany cen towarów.

Monitor Polski

M.P.1967.34.162

Akt utracił moc
Wersja od: 28 czerwca 1967 r.
§  3.
1.
Wyniki przeszacowania zapasów (remanentów) towarów objętych zmianą cen oblicza się na podstawie spisów z natury, sporządzonych na dzień wprowadzenia zmiany cen, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz § 4.
2.
Spisy z natury towarów, sporządzone po ukończeniu sprzedaży w dniu poprzedzającym dzień, od którego obowiązują zmienione ceny, oraz spisy dokonane w dzień poprzedzający dzień wolny od pracy, jeśli zmienione ceny wchodzą w życie w dniu następnym (po dniu wolnym od pracy), uznaje się za spisy sporządzone na dzień wprowadzenia zmiany cen, pod warunkiem że w okresie od dokonania spisu do dnia, od którego obowiązują nowe ceny, nie dokonywano sprzedaży towarów objętych zmianą cen.
3.
W razie otrzymania zawiadomienia o zmianie cen po dniu, od którego obwiązują nowe ceny, wyniki przeszacowania zapasów (remanentów) towarów oblicza się na podstawie spisu z natury, sporządzonego na dzień otrzymania zawiadomienia o zmianie cen; w tym wypadku ze spisu z natury należy wyłączyć towary zakupione po zmienionych cenach.
4.
Spisy z natury powinny zawierać ilościowe i wartościowe dane dotyczące towarów objętych zmianą cen. Jeśli jednak wartościowe ujęcie zapasów nie byłoby możliwe, należy sporządzić spis ilościowy; dane wartościowe mogą być dodatkowo przedłożone właściwemu organowi finansowemu w terminie do złożenia zestawienia wyników przeszacowania zapasów (§ 7).
5.
Spisy z natury należy sporządzać oddzielnie dla towarów objętych obniżką cen i oddzielnie dla towarów objętych podwyżką cen.
6.
Odpis danych spisu z natury należy przesłać niezwłocznie po sporządzeniu spisu, nie później jednak niż w ciągu trzech dni roboczych od daty zakończenia spisu, miejscowo właściwemu organowi finansowemu (wydziałowi finansowemu prezydium powiatowej bądź dzielnicowej rady narodowej lub rady narodowej miasta stanowiącego powiat, na której terenie znajduje się siedziba jednostki rozliczającej), który jest uprawniony do skontrolowania zgodności danych ze stanem faktycznym.
7.
Jednostka rozliczająca, posiadająca oddziały, magazyny lub punkty sprzedaży poza miejscem własnej siedziby, może zlecić poszczególnym oddziałom, magazynom lub punktom sprzedaży przesłanie w terminie określonym w ust. 6 odpisu danych spisu bezpośrednio właściwemu dla nich miejscowo organowi finansowemu. Organ finansowy otrzymany spis przesyła organowi finansowemu miejscowo właściwemu dla jednostki rozliczającej w ciągu 10 dni od daty otrzymania, po uprzednim ewentualnym sprawdzeniu jego prawidłowości.