§ 2. - Zasady i tryb rozliczania z budżetem centralnym przez państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa handlowe różnic budżetowych z tytułu przeszacowania zapasów w wyniku zmiany cen towarów.

Monitor Polski

M.P.1967.34.162

Akt utracił moc
Wersja od: 28 czerwca 1967 r.
§  2.
1.
Rozliczeń różnic budżetowych dokonują państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa handlowe, z wyłączeniem przedsiębiorstw handlu zagranicznego, lub ich zakłady prowadzone według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, rozliczające się zarówno z budżetem centralnym, jak i z budżetami terenowymi, zwane "jednostkami rozliczającymi".
2.
Za przedsiębiorstwa lub zakłady handlowe w rozumieniu ust. 1 uważa się również:
1)
przedsiębiorstwa gastronomiczne, garmażeryjne oraz oddziały zaopatrzenia robotniczego, z tym że rozliczają one różnice budżetowe tylko od towarów przeznaczonych do sprzedaży w stanie nie przerobionym,
2)
przedsiębiorstwa prowadzące ubocznie działalność handlową (np. przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowe, usługowo-handlowe), z tym że rozliczają one różnice budżetowe tylko od towarów pochodzących z produkcji obcej, na których, zgodnie z obowiązującymi przepisami, realizują marże handlowe.