§ 5. - Zasady i tryb rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego na obszarze m.st. Warszawy.

Monitor Polski

M.P.1957.39.251

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1957 r.
§  5.
1.
Z ogólnej ilości izb realizowanych przez DBOR. a przekazanych w rozdzielniku do dyspozycji Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie zastrzeżone będą limity:
a)
nie mniej niż 10% dla pracowników większych zakładów produkcyjnych w poszczególnych resortach przemysłowych,
b)
6% dla pracowników podległych resortom jednostek budżetowych i biur projektów oraz wyższych zakładów naukowych.
2.
Prezes Rady Ministrów może zastrzec w rozdzielniku dla Prezydium Rady Narodowej określoną ilość izb dla załatwienia pewnych określonych pilnych bieżących potrzeb. Limit na te cele nie może przekraczać 2% ogólnej ilości izb budownictwa realizowanego przez DBOR.
3.
Rozdział mieszkań, o których mowa w ust. 1, pomiędzy zakłady i instytucje danego resortu dokonywany jest przez właściwego ministra w porozumieniu z Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie.
4.
Po dokonaniu rozdziału, o którym mowa w ust. 3, zainteresowane zakłady pracy składają listę kandydatów do przydziału mieszkań we właściwych organach kwaterunkowych Prezydium Rady Narodowej, według wytycznych i wzoru ustalonego przez Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie. Organy kwaterunkowe Prezydium Rady Narodowej dokonują kontroli warunków mieszkaniowych kandydatów i mogą złożyć zastrzeżenia przeciwko przydzieleniu mieszkania danemu pracownikowi oraz zgłosić innych kandydatów z tego samego zakładu pracy. Jeżeli zakład pracy zastrzeżenia nie uwzględni, sprawę rozstrzyga ostatecznie Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie.
5.
Z ogólnej ilości izb przeznaczonych dla zakładów produkcyjnych (ust. 1 lit. a) nie mniej niż 70% powinni otrzymać robotnicy zatrudnieni bezpośrednio w produkcji.