Zasady i tryb przeprowadzania zmian w zakresie inwestycji związanych z gospodarką wodną na rok 1961.

Monitor Polski

M.P.1961.41.192

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1962 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 27 kwietnia 1961 r.
w sprawie zasad i trybu przeprowadzania zmian w zakresie inwestycji związanych z gospodarką wodną na rok 1961. *

Na podstawie § 11 ust. 2 zarządzenia nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie zasad realizacji i zmian w planie inwestycyjnym na rok 1961 (Monitor Polski Nr 13, poz. 69) zarządza się, co następuje:
Zmiany w nakładach na inwestycje związane z gospodarką wodną objęte planami centralnymi i terenowymi na rok 1961 mogą być dokonywane po uprzednim zaopiniowaniu ich przez wydział gospodarki wodnej prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
Opinia, o której mowa w § 1, wymagana jest w odniesieniu do zmian wprowadzanych do inwestycji (zakładów, budowli, urządzeń) mających istotny wpływ na gospodarkę wodną, a mianowicie:
1)
w dziedzinie wodnych melioracji:
a)
regulacje cieków nizinnych o zlewni ponad 1.000 km2,
b)
regulacje cieków górskich o zlewni ponad 200 km2,
c)
zbiorniki otwarte, powstałe wskutek budowy zapór na ciekach wodnych,
d)
urządzenia, które mają służyć do poboru wody powierzchniowej do nawodnień gruntów o powierzchni ponad 2.000 ha,
e)
inwestycje na obszarach deficytowych pod względem zasobów wody lub zagrożonych deficytem, o ile mają służyć do poboru wody powierzchniowej do nawodnień gruntów o powierzchni ponad 100 ha;
2)
w pozostałych dziedzinach:
a)
kanały żeglowne i spławne,
b)
zbiorniki wodne otwarte, powstałe wskutek budowy zapór na ciekach wodnych,
c)
zakłady o sile wodnej,
d)
wszelkie budowle piętrzące, z wyjątkiem piętrzeń na rowach melioracyjnych,
e)
ujęcia służące do poboru wody powierzchniowej w ilości większej od 250.000 m3 rocznie dla przedsiębiorstw gospodarki komunalnej oraz od 40.000 m3 rocznie dla pozostałych użytkowników wody (przemysł, komunikacja) lub ilościach mniejszych od wyżej podanych, lecz przekraczających 10% średniego rocznego przepływu danego cieku,
f)
istotne zmiany łożyska lub brzegów wody płynącej,
g)
ujęcia służące do poboru wody podziemnej w ilości większej od 25 m3/godz.,
h)
urządzenia do oczyszczania, wykorzystania i odprowadzania z zakładu ścieków (sanitarnych, gospodarczych, przemysłowych i z wód opadowych), o ile ścieki te wywierają ujemny wpływ na odbiorniki.
1.
Wydział gospodarki wodnej prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) obowiązany jest na wniosek inwestora udzielić pisemnej opinii w sprawach określonych w § 2 w terminie czternastodniowym.
2.
Wydając opinie należy rozważyć, czy zmiany nakładów na daną inwestycję będą miały istotny wpływ na istniejące stosunki wodne, a w szczególności w zakresie czystości wód, ochrony przeciwpowodziowej, oddziaływania na pobór wody przez innych użytkowników itp. Opinia ta powinna być w miarę możności uzasadniona danymi wynikającymi z planów regionalnych w zakresie gospodarki wodnej.
W razie zastrzeżeń inwestora co do opinii wydziału gospodarki wodnej decyzję w sprawie zmian nakładów podejmuje właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) w odniesieniu do inwestycji objętych planowaniem centralnym lub przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej w odniesieniu do inwestycji objętych planowaniem terenowym - w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Moc obowiązująca nin. zarządznia została przedłużona na rok 1962, zgodnie z § 1 zarządzenia z dnia 9 czerwca 1962 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania zmian w zakresie inwestycji planu 1962 r. związanych z gospodarką wodną (M.P.62.55.264).