Rozdział 1 - Aktualizacja rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953. - Zasady i tryb aktualizacji oraz wstępne zatwierdzenie rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953.

Monitor Polski

M.P.1952.A-104.1617

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1953 r.

I.

Aktualizacja rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953.

§  1.
Na podstawie szczegółowych "planów nakładów inwestycyjnych" oraz danych informacyjnych z jednostkowych i odcinkowych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 władze naczelne sporządzą i złożą w Ministerstwie Finansów (Departament Budżetu Państwa) w dwu egzemplarzach w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 grudnia 1952 r. zaktualizowane zbiorcze plany pokrycia finansowego inwestycji dla poszczególnych rozdziałów budżetowych (wraz z załączonymi do nich wykazami numerów tytułów inwestycyjnych objętych planami) oraz zestawienia zbiorczych planów pokrycia oddzielnie dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetem centralnym i oddzielnie dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.
§  2.
Władze naczelne, nie dysponujące danymi dotyczącymi jednostkowych i odcinkowych planów pokrycia jednostek terenowych, zażądają bezzwłocznie nadesłania tych planów przez właściwe wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  3.
Plany i zestawienia, o których mowa w § 1, należy sporządzić według zasad oraz na formularzach według wzorów ustalonych w instrukcji Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie planowania budżetowego nakładów inwestycyjnych objętych planem inwestycyjnym na rok 1953, stanowiącej załącznik nr 2 do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie opracowania projektu budżetu Państwa na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-60, poz. 913), z następującymi odchyleniami:
1)
kwotami wyjściowymi do obliczenia zapotrzebowania środków finansowych będą limity inwestycyjne, aktualne na dzień 1 grudnia 1952 r. (tj. z uwzględnieniem dokonanych zmian w limitach i przeliczenia wartości kosztorysowych według cen 1953 r.);
2)
limity inwestycyjne - poza przewidzianą w powołanej wyżej instrukcji możliwością ich zwiększenia o przydzielone obowiązkowe świadczenia w naturze - mogą być zwiększone dodatkowo o wartość przeznaczonych na daną inwestycję środków Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy lub funduszów na budowę szkół, jeżeli w toku ustalenia aktualnych limitów Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego zwiększenia takie dopuściła. W tych przypadkach należy:
a)
do części I danych informacyjnych planu pokrycia wprowadzić nową pozycję 4a "Zwiększenie z innych środków własnych" i uwzględnić w niej omawiane wyżej zwiększenie limitu,
b)
w części II danych informacyjnych uzupełnić odpowiednio specyfikację różnych środków,
c)
w części dotyczącej źródeł pokrycia w poz. 1 "Różne środki" zwiększyć pokrycie o kwotę dokonanego z omawianych środków zwiększenia limitu inwestycyjnego;
3)
w części II danych informacyjnych poz. 2 "Wpływy z produktów ubocznych" należy skreślić, a o kwotę zaplanowanego w tej pozycji pokrycia zmniejszyć pokrycie planowane w poz. 1 części planu dotyczącej źródeł pokrycia i zwiększyć poz. 14 części I danych informacyjnych planu, zmieniając zarazem jej nazwę na "Wartość uzysku produktów ubocznych";
4)
zobowiązania przechodzące z roku 1952 mogą być ustalane w wysokości przewidywań dotyczących faktycznego ich stanu na dzień 31 grudnia 1952 r.;
5)
wobec zniesienia od dnia 1 stycznia 1953 r. systemu zaliczkowania przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego ze stanów środków obrotowych budowy na początek i na koniec roku należy wyeliminować planowany stan zaliczek udzielanych przedsiębiorstwom wykonawczym przy systemie zleconym wykonawstwa robót. W związku z tym stany środków obrotowych obejmą jedynie:
a)
zaliczki dla samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego (S.O.W.I.) we wszystkich jednostkach, w których jest lub ma być zorganizowany S.O.W.I.,
b)
obliczane na tych samych zasadach jak zaliczki dla S.O.W.I. - zaliczki dla zespołów państwowych gospodarstw rolnych na roboty prowadzone systemem gospodarczym przy użyciu własnych brygad roboczych,
c)
w jednostkach budżetowych i w przedsiębiorstwach w budowie wartość pozostałości materiałów podstawowych, pomocniczych i przedmiotów nietrwałych - w odniesieniu do robót wykonywanych przy użyciu własnych brygad roboczych oraz wartość pozostałości materiałów podstawowych - w odniesieniu do robót wykonywanych za pośrednictwem drobnych wykonawców,
d)
obliczane na tych samych zasadach jak zaliczki dla S.O.W.I. - zaliczki dla działających według zasad rozrachunku gospodarczego zakładów pomocniczych przedsiębiorstw w budowie.
§  4.
W toku aktualizacji planów pokrycia finansowego inwestycji mogą być również skorygowane inne ich pozycje oraz poszczególna pozycje danych informacyjnych w miarę posiadania bardziej aktualnych danych dla prawidłowego ich zaplanowania. W szczególności w związku z ewentualną korekturą podziału lub skorygowanym obliczeniem amortyzacji należy zaktualizować pokrycie z amortyzacji.
§  5.
Równocześnie z przekazaniem Ministerstwu Finansów, zaktualizowanych planów pokrycia, o których mowa w § 1, władze naczelne założą kartotekę projektów zbiorczych planów pokrycia jednostek objętych i rozliczających się z budżetem centralnym oraz odrębnie dla każdego województwa (dla każdego rozdziału) wprowadzając do niej jako kwoty wyjściowe kwoty wykazane w projektach planów pokrycia złożonych w Ministerstwie Finansów.

W kartotece tej władze naczelne będą ewidencjonować wszelkie zmiany dokonywane w projektach planów pokrycia w okresie od dnia 1 grudnia 1952 r. do dnia 31 stycznia 1953 r. na skutek przeprowadzanych zmian limitów inwestycyjnych i wynikających z nich zmian w innych pozycjach dotyczących obliczenia zapotrzebowania środków finansowych i w pozycjach pokrycia finansowego.

Do dnia 31 grudnia 1952 r. Ministerstwo Finansów poda władzom naczelnym swe ewentualne zastrzeżenia do zgłoszonych mu kwot planów pokrycia, w wyniku których władze naczelne wprowadzą odpowiednie zmiany do omawianych kartotek.

Do dnia 31 stycznia 1953 r. władze naczelne wprowadzą do kartotek zmiany kwot zobowiązań przechodzących z roku 1952, doprowadzając stan tych zobowiązań do stanu faktycznego na dzień 1 stycznia 1953 r., oraz dokonają ewentualnej korektury innych pozycji planów pokrycia w oparciu o aktualne dane co do prawidłowej ich wysokości.

§  6.
W nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 lutego 1953 r. władze naczelne złożą w Ministerstwie Finansów (Departament Budżetu Państwa) oparte na danych z prowadzonych kartotek i sporządzone w 5 egzemplarzach plany pokrycia i zestawienia dla jednostek objętych i rozliczających się z budżetem centralnym (zgodnie z wytycznymi zawartymi w § 1) według stanu kwot planów pokrycia na dzień 31 stycznia 1953 r. (wraz z odpowiednimi wykazami tytułów inwestycyjnych).
§  7.
W nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 lutego 1953 r. władze naczelne złożą w Ministerstwie Finansów (Departament Budżetu Państwa) oparte na danych z prowadzonych kartotek oraz na informacjach zasięgniętych we właściwych wydziałach prezydiów wojewódzkich rad narodowych i sporządzone w 3 egzemplarzach plany pokrycia i zestawienia dla jednostek objętych i rozliczających się z budżetami terenowymi, sporządzone na zasadach określonych w § 6.

Równocześnie kopie powyższych planów i zestawień oraz kartoteki dotyczące tych planów władze naczelne przekażą właściwym wydziałom prezydiów wojewódzkich rad narodowych.