Zasady i tryb aktualizacji oraz wstępne zatwierdzenie rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953.

Monitor Polski

M.P.1952.A-104.1617

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 listopada 1952 r.
w sprawie zasad i trybu aktualizacji rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953. 1

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) ustala się następujące zasady i tryb aktualizacji oraz wstępnego zatwierdzenia rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953:

Aktualizacja rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953.

§  1.
Na podstawie szczegółowych "planów nakładów inwestycyjnych" oraz danych informacyjnych z jednostkowych i odcinkowych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 władze naczelne sporządzą i złożą w Ministerstwie Finansów (Departament Budżetu Państwa) w dwu egzemplarzach w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 grudnia 1952 r. zaktualizowane zbiorcze plany pokrycia finansowego inwestycji dla poszczególnych rozdziałów budżetowych (wraz z załączonymi do nich wykazami numerów tytułów inwestycyjnych objętych planami) oraz zestawienia zbiorczych planów pokrycia oddzielnie dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetem centralnym i oddzielnie dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.
§  2.
Władze naczelne, nie dysponujące danymi dotyczącymi jednostkowych i odcinkowych planów pokrycia jednostek terenowych, zażądają bezzwłocznie nadesłania tych planów przez właściwe wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  3.
Plany i zestawienia, o których mowa w § 1, należy sporządzić według zasad oraz na formularzach według wzorów ustalonych w instrukcji Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie planowania budżetowego nakładów inwestycyjnych objętych planem inwestycyjnym na rok 1953, stanowiącej załącznik nr 2 do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie opracowania projektu budżetu Państwa na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-60, poz. 913), z następującymi odchyleniami:
1)
kwotami wyjściowymi do obliczenia zapotrzebowania środków finansowych będą limity inwestycyjne, aktualne na dzień 1 grudnia 1952 r. (tj. z uwzględnieniem dokonanych zmian w limitach i przeliczenia wartości kosztorysowych według cen 1953 r.);
2)
limity inwestycyjne - poza przewidzianą w powołanej wyżej instrukcji możliwością ich zwiększenia o przydzielone obowiązkowe świadczenia w naturze - mogą być zwiększone dodatkowo o wartość przeznaczonych na daną inwestycję środków Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy lub funduszów na budowę szkół, jeżeli w toku ustalenia aktualnych limitów Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego zwiększenia takie dopuściła. W tych przypadkach należy:
a)
do części I danych informacyjnych planu pokrycia wprowadzić nową pozycję 4a "Zwiększenie z innych środków własnych" i uwzględnić w niej omawiane wyżej zwiększenie limitu,
b)
w części II danych informacyjnych uzupełnić odpowiednio specyfikację różnych środków,
c)
w części dotyczącej źródeł pokrycia w poz. 1 "Różne środki" zwiększyć pokrycie o kwotę dokonanego z omawianych środków zwiększenia limitu inwestycyjnego;
3)
w części II danych informacyjnych poz. 2 "Wpływy z produktów ubocznych" należy skreślić, a o kwotę zaplanowanego w tej pozycji pokrycia zmniejszyć pokrycie planowane w poz. 1 części planu dotyczącej źródeł pokrycia i zwiększyć poz. 14 części I danych informacyjnych planu, zmieniając zarazem jej nazwę na "Wartość uzysku produktów ubocznych";
4)
zobowiązania przechodzące z roku 1952 mogą być ustalane w wysokości przewidywań dotyczących faktycznego ich stanu na dzień 31 grudnia 1952 r.;
5)
wobec zniesienia od dnia 1 stycznia 1953 r. systemu zaliczkowania przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego ze stanów środków obrotowych budowy na początek i na koniec roku należy wyeliminować planowany stan zaliczek udzielanych przedsiębiorstwom wykonawczym przy systemie zleconym wykonawstwa robót. W związku z tym stany środków obrotowych obejmą jedynie:
a)
zaliczki dla samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego (S.O.W.I.) we wszystkich jednostkach, w których jest lub ma być zorganizowany S.O.W.I.,
b)
obliczane na tych samych zasadach jak zaliczki dla S.O.W.I. - zaliczki dla zespołów państwowych gospodarstw rolnych na roboty prowadzone systemem gospodarczym przy użyciu własnych brygad roboczych,
c)
w jednostkach budżetowych i w przedsiębiorstwach w budowie wartość pozostałości materiałów podstawowych, pomocniczych i przedmiotów nietrwałych - w odniesieniu do robót wykonywanych przy użyciu własnych brygad roboczych oraz wartość pozostałości materiałów podstawowych - w odniesieniu do robót wykonywanych za pośrednictwem drobnych wykonawców,
d)
obliczane na tych samych zasadach jak zaliczki dla S.O.W.I. - zaliczki dla działających według zasad rozrachunku gospodarczego zakładów pomocniczych przedsiębiorstw w budowie.
§  4.
W toku aktualizacji planów pokrycia finansowego inwestycji mogą być również skorygowane inne ich pozycje oraz poszczególna pozycje danych informacyjnych w miarę posiadania bardziej aktualnych danych dla prawidłowego ich zaplanowania. W szczególności w związku z ewentualną korekturą podziału lub skorygowanym obliczeniem amortyzacji należy zaktualizować pokrycie z amortyzacji.
§  5.
Równocześnie z przekazaniem Ministerstwu Finansów, zaktualizowanych planów pokrycia, o których mowa w § 1, władze naczelne założą kartotekę projektów zbiorczych planów pokrycia jednostek objętych i rozliczających się z budżetem centralnym oraz odrębnie dla każdego województwa (dla każdego rozdziału) wprowadzając do niej jako kwoty wyjściowe kwoty wykazane w projektach planów pokrycia złożonych w Ministerstwie Finansów.

W kartotece tej władze naczelne będą ewidencjonować wszelkie zmiany dokonywane w projektach planów pokrycia w okresie od dnia 1 grudnia 1952 r. do dnia 31 stycznia 1953 r. na skutek przeprowadzanych zmian limitów inwestycyjnych i wynikających z nich zmian w innych pozycjach dotyczących obliczenia zapotrzebowania środków finansowych i w pozycjach pokrycia finansowego.

Do dnia 31 grudnia 1952 r. Ministerstwo Finansów poda władzom naczelnym swe ewentualne zastrzeżenia do zgłoszonych mu kwot planów pokrycia, w wyniku których władze naczelne wprowadzą odpowiednie zmiany do omawianych kartotek.

Do dnia 31 stycznia 1953 r. władze naczelne wprowadzą do kartotek zmiany kwot zobowiązań przechodzących z roku 1952, doprowadzając stan tych zobowiązań do stanu faktycznego na dzień 1 stycznia 1953 r., oraz dokonają ewentualnej korektury innych pozycji planów pokrycia w oparciu o aktualne dane co do prawidłowej ich wysokości.

§  6.
W nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 lutego 1953 r. władze naczelne złożą w Ministerstwie Finansów (Departament Budżetu Państwa) oparte na danych z prowadzonych kartotek i sporządzone w 5 egzemplarzach plany pokrycia i zestawienia dla jednostek objętych i rozliczających się z budżetem centralnym (zgodnie z wytycznymi zawartymi w § 1) według stanu kwot planów pokrycia na dzień 31 stycznia 1953 r. (wraz z odpowiednimi wykazami tytułów inwestycyjnych).
§  7.
W nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 lutego 1953 r. władze naczelne złożą w Ministerstwie Finansów (Departament Budżetu Państwa) oparte na danych z prowadzonych kartotek oraz na informacjach zasięgniętych we właściwych wydziałach prezydiów wojewódzkich rad narodowych i sporządzone w 3 egzemplarzach plany pokrycia i zestawienia dla jednostek objętych i rozliczających się z budżetami terenowymi, sporządzone na zasadach określonych w § 6.

Równocześnie kopie powyższych planów i zestawień oraz kartoteki dotyczące tych planów władze naczelne przekażą właściwym wydziałom prezydiów wojewódzkich rad narodowych.

Wstępne zatwierdzenie rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji.

Dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetem centralnym.

§  8.
Ministerstwo Finansów zatwierdzi wstępnie złożone plany pokrycia finansowego inwestycji dla rozdziałów budżetowych w terminie do dnia 25 lutego 1953 r. przesyłając po jednym egzemplarzu tych planów oraz zestawień zbiorczych zainteresowanym władzom naczelnym i po trzy egzemplarze właściwym centralom bankom finansujących inwestycje.
§  9.
Na podstawie zatwierdzonych wstępnie przez Ministerstwo Finansów planów zbiorczych władze naczelne wprowadzą do prowadzonej kartoteki planów zbiorczych ewentualne zmiany, doprowadzając jej salda do kwot zatwierdzonych planów, po czym w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5 marca 1953 r. przekażą wstępnie zatwierdzone zbiorcze plany pokrycia w jednym egzemplarzu właściwym dysponentom II stopnia i w trzech egzemplarzach - właściwym centralom banków finansujących inwestycje. W tymże terminie władze naczelne przekażą centralom banków wstępnie zatwierdzone jednostkowe plany pokrycia dla podległych im bezpośrednio inwestorów bezpośrednich oraz dla własnych inwestycji. Do zbiorczych planów powinny być dołączone wykazy numerów tytułów inwestycyjnych.
§  10.
Na podstawie wstępnie zatwierdzonych przez dysponentów głównych zbiorczych planów pokrycia dysponenci II stopnia w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 marca 1953 r. sporządzą i złożą we właściwych dla ich siedziby oddziałach banków finansujących inwestycje po trzy egzemplarze jednostkowych planów pokrycia dla podległych inwestorów bezpośrednich, przesyłając równocześnie po jednym egzemplarzu tych planów zainteresowanym inwestorom bezpośrednim. Równocześnie dysponenci II stopnia złożą bankom finansującym inwestycje plany akumulacji amortyzacji scentralizowanej i zestawienia planów jednostkowych według wzorów stanowiących załączniki nr 3 i 4 do instrukcji powołanej w § 3.

Dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.

§  11-16. 2
(skreślone).

Przepisy końcowe.

§  17. 3
(skreślony).
§  18.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy planów pokrycia finansowego inwestycji jednostek spółdzielczych.
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 21 listopada 1952 r.
1 Tytuł zmieniony przez § 13 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 marca 1953 r. w sprawie trybu zatwierdzania rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 (M.P.53.A-31.402) z dniem 1 marca 1953 r.
2 § 11-16 skreślone przez § 13 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 marca 1953 r. w sprawie trybu zatwierdzania rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 (M.P.53.A-31.402) z dniem 1 marca 1953 r.
3 § 17 skreślony przez § 13 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 marca 1953 r. w sprawie trybu zatwierdzania rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 (M.P.53.A-31.402) z dniem 1 marca 1953 r.