Zasady gospodarowania funduszem płac uczniów.

Monitor Polski

M.P.1964.13.58

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lutego 1964 r.

UCHWAŁA Nr 28
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lutego 1964 r.
w sprawie zasad gospodarowania funduszem płac uczniów.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
Z limitowanego funduszu płac uczniów mogą być wypłacane wynagrodzenia:
1)
młodocianym zatrudnionym w zakładzie pracy w celu nauki zawodu lub przyuczenia do określonej pracy,
2)
pełnoletnim uczniom, którzy jako młodociani zawarli z zakładem pracy umowę o naukę zawodu lub przyuczenie do określonej pracy i po osiągnięciu pełnoletności kontynuują tę naukę na tych samych zasadach,
3)
robotnikom pełnoletnim zwerbowanym do pracy w górnictwie - przez okres do 28 dni.
1.
Młodocianym rozpoczynającym naukę zawodu w zakładzie pracy po dniu wejścia w życie niniejszej uchwały przysługuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości najniższej uczniowskiej stawki płac przewidzianej w widełkowym systemie płac dla danego roku nauki zawodu. Wynagrodzenie to nie może być podwyższone w ciągu roku.
2.
Przepisy ust. 1 mają zastosowanie do młodocianych rozpoczynających w zakładzie pracy pierwszy lub drugi rok nauki zawodu.
3.
W uzasadnionych przypadkach w stosunku do określonych deficytowych zawodów szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Ministrem Oświaty może na wniosek właściwego ministra wyrazić zgodę na ustalenie uczniowskiej stawki płac w innej wysokości niż przewidziana w ust. 1.
Młodocianym rozpoczynającym przyuczenie do określonej pracy po dniu wejścia w życie niniejszej uchwały przysługuje w całym okresie przyuczenia najniższa uczniowska stawka płac przewidziana dla pierwszego roku nauki zawodu.
Uczniowi przysługuje prawo do wyższej uczniowskiej stawki płac przewidzianej w następnym wyższym roku nauki zawodu po zaliczeniu poprzedniego roku praktycznej i teoretycznej nauki zawodu łącznie z uzyskaniem promocji do następnej klasy.
1.
Przyznawanie uczniom w trzecim i czwartym roku nauki zawodu - wynagradzanym według czasowego systemu płac - premii za jakościowe wyniki pracy w wysokości do 25% może nastąpić wyłącznie za konkretne osiągnięcia zarówno w praktycznej, jak i teoretycznej nauce zawodu.
2.
Właściwi ministrowie w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac wydadzą ramowe regulaminy określające zasady przyznawania premii uczniom, o których mowa w ust. 1.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac przedstawi w terminie do dnia 1 kwietnia 1964 r. Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów wnioski w sprawie skorygowania limitów zatrudnienia i funduszu płac uczniów na 1964 r.
Zobowiązuje się Ministra Górnictwa i Energetyki do wypłacania środków na pomoc materialną dla uczniów zasadniczych szkół górniczych z limitowanego funduszu płac uczniów. W związku z tym upoważnia się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do odpowiedniego zwiększenia w porozumieniu z Ministrem Górnictwa i Energetyki w 1964 r. limitu funduszu płac uczniów w resorcie górnictwa i energetyki.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym wprowadzenie przepisów niniejszej uchwały oraz przystosowanie zasad wynagradzania uczniów podległych im szkół przyzakładowych do zasad obowiązujących w resortowych szkołach przyzakładowych szkolących w tych samych zawodach.
Zobowiązuje się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do dokonania w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz Ministrem Oświaty odpowiednich zmian w sprawozdawczości statystycznej dotyczącej zatrudniania uczniów i wydatkowanego funduszu płac uczniów.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.