Rozdział 2 - Gospodarowanie gotówką. - Zasady gospodarki kasowej jednostek gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1982.27.244

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lutego 1988 r.

Rozdział  2

Gospodarowanie gotówką.

§  3.
1.
Jednostka może mieć w kasie zapas gotówki, na który składa się gotówka podjęta z rachunku bankowego i gotówka pochodząca z wpływów bieżących do kas własnych.
2.
Zapas gotówki oraz tryb i warunki odprowadzania nadwyżek gotówki powyżej tego zapasu ustala kierownik jednostki w przepisach wewnętrznych. O ustaleniach tych kierownik jednostki obowiązany jest zawiadomić oddział banku finansującego tę jednostkę.
3.
Przy ustalaniu zapasu gotówki uwzględnia się minimum potrzeb jednostki w zakresie obrotu gotówkowego oraz warunki zabezpieczenia gotówki w kasie i możliwości jej odprowadzania do banku.
4.
Nadwyżka gotówki w kasie jednostki, przekraczająca zapas gotówki określony zgodnie z ust. 2, podlega odprowadzeniu do banku najpóźniej następnego dnia po jej powstaniu. Nie podlega odprowadzeniu nadwyżka gotówki nie przekraczająca 5.000,- zł.
5.
Gotówka podjęta z rachunku bankowego na określone cele może być przechowywana w kasie jednostki przez okres nie przekraczający 7 dni, jeżeli istnieją warunki zapewniające należyte jej zabezpieczenie.
§  4.
1.
Jednostka dokonuje wypłat gotówkowych ze środków podjętych z rachunku bankowego.
2.
Jednostka może dokonywać wypłat gotówkowych z wpływów bieżących do kas własnych z zachowaniem - przy wypłatach na rzecz innych jednostek gospodarki uspołecznionej - górnej granicy rozliczeń gotówkowych, określonej dla jednorazowej transakcji w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1982 r. w sprawie zasad rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 22, poz. 158).
§  5.
1.
Przy odprowadzaniu gotówki do banku lub urzędu pocztowego jednostka określa źródło przychodu, z którego pochodzi wpłata, zgodnie z klasyfikacją obrotów pieniężnych ustaloną przez Narodowy Bank Polski, a przy podejmowaniu gotówki z banku lub urzędu pocztowego określa jej przeznaczenie według tej klasyfikacji.
2.
Gotówka podjęta z banku może być użyta jedynie na cele określone przy jej podjęciu.
§  6.
1.
Jednostka dokonująca wypłat z wpływów bieżących do kas własnych jest obowiązana prowadzić ewidencję tych wpływów według źródeł przychodów (wpływy z tytułu utargu towarowego, usług, podatków, opłat i składek ubezpieczeniowych i inne wpływy) oraz ewidencję wypłat według ich przeznaczenia, zgodnie z klasyfikacją, o której mowa w § 5 ust. 1.
2.
Jednostka składa w banku sprawozdania z obrotów gotówkowych nie rozliczanych za pośrednictwem rachunku bankowego w zakresie i terminach ustalonych przez Narodowy Bank Polski.
3.
Narodowy Bank Polski może zwolnić poszczególne jednostki lub kategorie jednostek od obowiązku składania sprawozdań, o których mowa w ust. 2.
§  7.
1.
W razie naruszenia przepisów § 3-6 bank może wobec określonej jednostki lub kategorii jednostek zawiesić na czas określony uprawnienia do pokrywania wydatków z wpływów bieżących lub ograniczyć je do niektórych wydatków.
2.
W razie naruszenia przez jednostkę budżetową lub zakład budżetowy przepisu § 5 ust. 2 bank zawiadamia o tym jednostkę nadrzędną.
3.
Zakres i zasady bankowej kontroli gospodarowania gotówką przez jednostki gospodarki uspołecznionej określa instrukcja służbowa Narodowego Banku Polskiego.