Rozdział 5 - Rozliczenie z budżetem. - Zasady gospodarki finansowej rolnych i leśnych gospodarstw pomocniczych wykonujących działalność dydaktyczną oraz naukowo-badawczą, prowadzonych na zasadach rozrachunku gospodarczego.

Monitor Polski

M.P.1965.44.252

Akt utracił moc
Wersja od: 21 sierpnia 1965 r.

Rozdział  5.

Rozliczenie z budżetem.

§  26.
1.
Gospodarstwa rozliczają się z budżetem za pośrednictwem szkoły wyższej z tytułu:
1)
wpłat z zysku,
2)
dotacji na pokrycie strat,
3)
nadwyżek i niedoborów środków obrotowych,
4)
wpłat amortyzacji,
5)
dotacji na fundusz premiowy oraz
6)
wpłat z innych tytułów, określonych odrębnymi przepisami (podatek obrotowy, różnice budżetowe itd.).
2.
Gospodarstwa dokonują ostatecznych rozliczeń z budżetem z tytułów określonych w ust. 1 pkt 1-5 na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego w terminie 5 dni po jego zatwierdzeniu.
§  27.
1.
Gospodarstwa dokonują zaliczkowo wpłat z zysku do budżetu za I, II i III kwartał roku gospodarczego ciągu 5 dni po zakończeniu kwartału w wysokości 1/4 wpłaty planowanej na dany rok gospodarczy.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach wpłaty zaliczkowe, o których mowa w ust. 1, mogą być obniżone przez jednostkę nadrzędną na wniosek szkoły wyższej.
3.
Należną ostateczną wpłatę z zysku do budżetu ustala się w wysokości wynikającej z zastosowania do zysku faktycznie osiągniętego procentu wpłaty wynikającego z zatwierdzonego planu finansowego.
§  28.
1.
Zyski nienależne podlegają odprowadzeniu do budżetu w terminie określonym w § 26 ust. 2.
2.
Jeżeli zysk nienależny gospodarstwa rolnego jest wyższy od zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym, zmniejszonego o odpisy na fundusz premiowy, przekazaniu podlega zysk nienależny - do wysokości zysku wynikającego ze sprawozdania, zmniejszonego o odpis na fundusz premiowy. Gospodarstwo rolne, którego sprawozdanie finansowe wykazuje straty, nie rozlicza się z tytułu zysku nienależnego.
3.
Zyski, o których mowa w § 25, podlegają odprowadzeniu na odpowiedni rachunek środków specjalnych szkoły wyższej raz w roku w terminie określonym w § 26 ust. 2.
§  29.
Gospodarstwo rolne planowo deficytowe otrzymuje zaliczkowo dotację w wysokości 60% planowanej rocznej kwoty strat, zatwierdzonej planem gospodarczo-finansowym, w terminie do końca lutego.
§  30.
1.
Gospodarstwo rolne planowo deficytowe, wykazujące w sprawozdaniu finansowym zmniejszenie planowanej straty, otrzymuje dotację na straty do wysokości wynikającej z zatwierdzonego planu finansowego. Kwota dotacji równa zmniejszeniu planowanej straty może być przeznaczona:
1)
20% na fundusz badań naukowych,
2)
80% na sfinansowanie niedoboru lub wzrostu środków obrotowych.
2.
Jeżeli wyposażenie w fundusze własne gospodarstwa rolnego planowo deficytowego wykazującego poprawę wyniku (ust. 1) uzasadnia pozostawienie w gospodarstwie mniejszej części dotacji aniżeli określona w ust. 1 pkt 2, pozostała część dotacji podlega zwrotowi do budżetu jako nadwyżka środków obrotowych na początek roku.
3.
Gospodarstwo rolne planowo deficytowe, wykazujące w sprawozdaniu finansowym zysk, otrzymuje i wykorzystuje dotację zgodnie z zasadami ustalonymi w ust. 1 i 2. Osiągnięty zysk, zmniejszony o zysk nienależny tych gospodarstw, podlega podziałowi zgodnie z § 22.
4.
Jeżeli poprawa wyniku gospodarstwa planowo deficytowego została osiągnięta wskutek czynników, które powodują powstawanie zysków nienależnych, nadmiernie udzielona dotacja na straty podlega zwrotowi do budżetu.
§  31.
Przewidziane w budżecie dotacje na pokrycie niedoboru środków obrotowych gospodarstw (§ 20 ust. 2) przekazywane są na podstawie zatwierdzonych rocznych sprawozdań finansowych w terminie do dnia 25 grudnia.
§  32.
Jeżeli normy finansowe (§ 4 ust. 5) przewidują wpłatę części amortyzacji na dochód budżetu, rozliczenia z tego tytułu gospodarstwo przeprowadza w terminach określonych w § 12 ust. 2.
§  33.
Gospodarstwa rolne rentowne, w których zysk nie wystarcza na pełne pokrycie funduszu premiowego, oraz gospodarstwa deficytowe otrzymają dotacje na ten cel z budżetu w terminie 5 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
§  34.
1.
Prace naukowo-badawcze wykonywane przez gospodarstwa są wstępnie finansowane ze środków obrotowych tych gospodarstw w granicach kredytów budżetowych posiadanych na ten cel przez szkołę wyższą. Poniesione wydatki, z wyjątkiem wydatków finansowanych z funduszu badań naukowych, refundowane są ze środków budżetowych szkoły wyższej w ustalonych przez nią terminach, co najmniej jednak dwa razy w roku: po raz pierwszy do dnia 31 grudnia i po raz drugi do końca roku gospodarczego.
2.
Podstawą refundacji, o której mowa w ust. 1, są rozliczenia sporządzane przez gospodarstwa według wzorów ustalonych przez właściwego ministra.