Zasady finansowania robót i usług realizowanych systemem gospodarczym w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1978.21.73

Akt utracił moc
Wersja od: 26 czerwca 1978 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 czerwca 1978 r.
w sprawie zasad finansowania robót i usług realizowanych systemem gospodarczym w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie § 45 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 15, poz. 69) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie określa zasady finansowania robót i usług wykonywanych systemem gospodarczym siłami własnymi:
1)
w zjednoczeniach (jednostkach równorzędnych), przedsiębiorstwach, jednostkach badawczych nie będących jednostkami budżetowymi, organizacjach spółdzielczych oraz organizacjach społecznych przez:
a)
zakłady działające według zasad wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego, zwane dalej "samodzielnymi oddziałami wykonawstwa inwestycyjnego",
b)
stałe zespoły działające według zasad wewnętrznego ograniczonego rozrachunku gospodarczego jako wydziały (oddziały) pomocnicze, zwane dalej "wydziałami budowlanymi",
c)
inne komórki organizacyjne (produkcyjne lub usługowe), nie powołane do stałego wykonywania robót budowlano-montażowych,
2)
w jednostkach budżetowych i zakładach budżetowych oraz
3)
w szkołach wyższych stosujących zasady gospodarki finansowej określone w uchwale nr 289 Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1973 r. w sprawie zasad finansowania prac badawczych i wdrożeniowych oraz gospodarki finansowej jednostek badawczych i szkół wyższych (Monitor Polski z 1974 r. Nr 2, poz. 9, z 1975 r. Nr 28, poz. 172 oraz z 1977 r. Nr 2, poz. 15).
2.
Zarządzenie nie dotyczy państwowych przedsiębiorstw budowlano-montażowych, państwowych jednostek gospodarczych, w których stosuje się przepisy uchwały nr 10 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, państwowych gospodarstw rolnych oraz ich jednostek nadrzędnych podległych Ministrowi Rolnictwa lub radom narodowym (Monitor Polski Nr 9, poz. 45), państwowych jednostek organizacyjnych powoływanych do wykonywania robót w zakresie budowy i utrzymywania dróg publicznych oraz przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" w części dotyczącej wydziałów budowlanych i komórek organizacyjnych nie powoływanych do stałego wykonywania robót.
Samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego prowadzi gospodarkę finansową według zasad stosowanych w innych zakładach działających według zasad wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego.
1.
Przy ustalaniu wynagrodzeń i dokonywaniu rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego stosuje się zasady obowiązujące w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, z tym że rozliczeniami mogą być objęte poszczególne roboty wyodrębnione w kosztorysie lub roboty, dla których są określone ceny jednostkowe.
2.
Roboty i usługi wykonywane przez samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego, nie będące robotami budowlano-montażowymi, rozlicza się według obowiązujących cen (taryf). Na podstawie decyzji kierownika jednostki macierzystej roboty te i usługi mogą być także rozliczane według kosztów własnych z doliczeniem stawki zysku nie przekraczającej normatywnej stawki zysku ustalonej dla jednostki macierzystej, jednak w granicach obowiązujących cen. Za obowiązujące uważa się także ceny na wyroby i usługi nietypowe i kooperacyjne ustalone zgodnie z odrębnymi przepisami.
1.
Zaliczane do inwestycji roboty budowlano-montażowe wykonywane przez wydziały budowlane są rozliczane na zasadach obowiązujących w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, z tym że rozliczeniami mogą być objęte poszczególne roboty wyodrębnione w kosztorysie lub na które określono ceny jednostkowe.
2.
Wykonywane przez wydziały budowlane roboty i usługi zaliczane do inwestycji, nie będące robotami budowlano-montażowymi, rozlicza się według zasad określonych w § 3 ust. 2.
3.
Pozostałe roboty i usługi wykonywane przez wydziały budowlane na rzecz jednostki macierzystej rozlicza się według kosztu własnego i zgodnie z zasadami prowadzenia rachunku kosztów w tej jednostce.
Przepisy § 4 stosuje się odpowiednio do robót i usług wykonywanych przez komórki organizacyjne (produkcyjne lub usługowe) nie powołane do stałego wykonywania robót.
1.
Gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych utworzone w celu wykonywania robót oraz brygady remontowo-budowlane i zakłady remontowe szkół wyższych, o których mowa w § 1 pkt 3, rozliczają się za wykonane roboty i usługi według zasad określonych w § 4.
2.
Jednostki i zakłady budżetowe wykonujące roboty przy pomocy doraźnych zespołów (brygad) pokrywają wydatki związane z tymi robotami bezpośrednio z bankowych rachunków środków na inwestycje i remonty.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 14 kwietnia 1973 r. w sprawie zasad finansowania robót budowlano-montażowych wykonywanych systemem gospodarczym w państwowych jednostkach organizacyjnych (Monitor Polski Nr 22, poz. 133).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.