Rozdział 3 - Nadwyżka i jej podział. - Zasady finansowania prac badawczych i wdrożeniowych oraz gospodarka finansowa jednostek badawczych i szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1974.2.9

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1982 r.

Rozdział  3

Nadwyżka i jej podział.

§  59. 
1. 
Różnica między dochodami a kosztami działalności podstawowej wszystkich rodzajów działalności szkoły, skorygowana o saldo strat i zysków nadzwyczajnych, stanowi jej nadwyżkę finansową.
2. 
Przy ustalaniu nadwyżki finansowej nie bierze się pod uwagę:
1)
dochodów i kosztów funduszy efektów wdrożeniowych i funduszu nagród wdrożeniowych,
2)
dochodów i kosztów funduszu prac badawczych będącego w dyspozycji szkoły oraz dochodów i kosztów prac wykonywanych przez jednostki współpracujące, rozliczanych z tym funduszem.
3. 
Przed ostatecznym rozliczeniem nadwyżki finansowej szkoły należy z niej wyeliminować zysk niezależny i zysk nieprawidłowy; zysk niezależny i zysk nieprawidłowy podlega przekazaniu do budżetu na zasadach określonych w § 31 ust. 2.
§  60. 
1. 
Nadwyżkę finansową szkoły dzieli się na:
1)
nadwyżkę uzyskaną z działalności naukowo-badawczej,
2)
nadwyżkę uzyskaną z innych rodzajów działalności przewidzianych w planie finansowym, po wyłączeniu pozostałości środków na świadczenia i pomoc materialną dla studentów (§ 54).
2. 
Nadwyżkę, o której mowa w ust. 1 pkt 1, przeznacza się na niżej określone cele w następującej kolejności:
1)
odpis na fundusz wyposażenia szkoły w wysokości co najmniej 50% nadwyżki,
2)
odpis na fundusz efektów wdrożeniowych (fundusz nagród wdrożeniowych) z tytułu sprzedaży i upowszechnienia prac w formie opłat zryczałtowanych (§ 37 ust. 8),
3)
odpis na rektorski fundusz nagród w wysokości do 20% nadwyżki,
4)
odpis na zwiększenie funduszu obrotowego działalności naukowo-badawczej oraz na uzupełnienie niedoboru tego funduszu spowodowanego stratami poniesionymi w okresach ubiegłych,
5)
odpis na fundusz prac badawczych w wysokości pozostałej nadwyżki.
3. 
Nadwyżkę, o której mowa w ust. 1 pkt 2, przeznacza się na zwiększenie funduszu obrotowego, na fundusz wyposażenia szkoły oraz na fundusz prac badawczych w wysokości określonej przez rektora.