Rozdział 2 - Finansowanie działalności podstawowej. - Zasady finansowania prac badawczych i wdrożeniowych oraz gospodarka finansowa jednostek badawczych i szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1974.2.9

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1982 r.

Rozdział  2

Finansowanie działalności podstawowej.

§  48. 
1. 
Szkoła pokrywa koszty działalności dydaktyczno-wychowawczej z dochodów uzyskiwanych:
1)
z dotacji budżetu,
2)
z opłat administracyjnych, manipulacyjnych i innych dochodów wnoszonych w związku z działalnością dydaktyczno-wychowawczą.
2. 
Dotacje na pokrycie kosztów działalności dydaktyczno-wychowawczej są udzielane z budżetu centralnego w wysokości odpowiadającej normom (parametrom) finansowym zróżnicowanym według kierunków i rodzajów studiów.
3. 
Koszty działalności dydaktyczno-wychowawczej mogą przekraczać dochody określone w ust. 1, jeżeli znajdują pokrycie w nadwyżkach dochodów nad kosztami innych rodzajów działalności szkoły, z wyjątkiem nadwyżki osiągniętej z działalności obejmującej świadczenia i pomoc materialną dla studentów.
4. 
Opłaty, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są pobierane w wysokości i na zasadach określonych odrębnymi przepisami. Do opłat tych zalicza się w szczególności opłaty egzaminacyjne, opłaty za dyplomy, indeksy i legitymacje. Na równi z opłatami traktuje się dochody uzyskiwane ze sprzedaży podręczników i druków oraz inne dochody związane z działalnością dydaktyczno-wychowawczą szkoły.
§  49. 
1. 
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz inni ministrowie sprawujący nadzór nad szkołami wyższymi określają podstawę (mierniki), dla której ustala się normę dotacji na działalność dydaktyczno-wychowawczą oraz - w porozumieniu z Ministrem Finansów - ustalają normy odpowiednio zróżnicowane dla poszczególnych typów szkół.
2. 
W granicach norm ustalonych zgodnie z ust. 1 ministrowie ustalają normy dla poszczególnych szkół i z uwzględnieniem tych norm dokonują podziału dotacji budżetowych między poszczególne szkoły. W normie uwzględnia się pełne wynagrodzenia pracowników działalności dydaktyczno-wychowawczej, zwanych dalej "pracownikami dydaktycznymi", bez względu na to, jaką część obowiązującego czasu pracy obowiązani są przeznaczać na zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jaką na prace naukowo-badawcze lub inne wyznaczone im w szkole zajęcia.
3. 
Rektor ustala w planie finansowym wielkość środków na działalność dydaktyczno-wychowawczą z uwzględnieniem wysokości przyznanej szkole dotacji z budżetu.
§  50. 
1. 
Do kosztów działalności dydaktyczno-wychowawczej nie zalicza się tej części stałych wynagrodzeń pracowników dydaktycznych, którą szkoła rozlicza w kosztach prac naukowo-badawczych.
2. 
Część dochodów z działalności dydaktyczno-wychowawczej odpowiadającą kosztom wynagrodzeń pracowników dydaktycznych, rozliczonym w kosztach prac naukowo-badawczych, podlega odprowadzeniu na fundusz prac badawczych szkoły.
§  51. 
Koszty dokształcania kadr szkoła pokrywa:
1)
z opłat pobieranych od przedsiębiorstw, instytucji i innych jednostek gospodarki uspołecznionej za kształcenie pracowników skierowanych przez nie na studia,
2)
z opłat pobieranych od ministerstw, instytucji i organizacji gospodarczych za przeprowadzenie określonych studiów,
3)
z dotacji budżetowej przekazywanej przez ministerstwo sprawujące nadzór nad szkołą w zakresie, w jakim nie będzie możliwe stosowanie opłat wymienionych w pkt 1 i 2.
§  52. 
1. 
Szkoła pokrywa koszty działalności naukowo-badawczej z dochodów uzyskiwanych:
1)
za wykonywane przez szkołę prace badawcze zaliczone do rządowych problemów badawczo-rozwojowych oraz do problemów węzłowych lub resortowo-branżowych, dla których rozwiązania szkoła jest jednostką koordynującą,
2)
za wykonywane przez szkołę prace badawcze wykonywane na podstawie umów zawieranych z jednostkami gospodarki uspołecznionej, w tym również prace zaliczone do określonych problemów, w których rozwiązaniu szkoła jest jednostką współpracującą,
3)
za wykonywane przez szkołę prace naukowo-badawcze związane z dydaktyką i kształceniem kadr naukowych,
4)
za wykonywane przez szkołę prace własne, w rozumieniu § 24 ust. 1 pkt 3,
5)
z połowy kwot uzyskanych ze sprzedaży prac własnych oraz z opłat za przekazane do upowszechnienia gotowe opracowania i wytwory wykonane uprzednio na podstawie umów lub w trybie bezumownym; pozostałą połowę dochodów z tych tytułów przekazuje się na fundusz prac badawczych szkoły,
6)
w formie wynagrodzenia z tytułu pełnienia przez szkołę funkcji koordynacyjnych, o których mowa w § 25 ust. 2 pkt 3.
2. 
Prace badawcze, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są finansowane ze środków przekazywanych przez jednostki odpowiedzialne za rozwiązanie problemów badawczych, gromadzonych na rachunku funduszu prac badawczych szkoły.
3. 
Prace wykonywane na podstawie umów (ust. 1 pkt 2) są finansowane ze środków jednostek zamawiających te prace.
4. 
Prace naukowo-badawcze związane z działalnością dydaktyczną i dokształcaniem kadr naukowych oraz prace własne (ust. 1 pkt 3 i 4) są finansowane z funduszu prac badawczych w granicach środków tego funduszu i ustalonego w planie finansowym planu kosztów - w wysokości faktycznych kosztów tych prac.
§  53.  4
 (uchylony).
§  54. 
Finansowanie świadczeń i pomocy materialnej dla studentów obejmuje:
1)
stypendia, premie i nagrody oraz zasiłki pieniężne i rzeczowe - określone w przepisach w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych, zwane dalej "pomocą stypendialną",
2)
utrzymanie stołówek studenckich i dopłaty do wyżywienia studentów korzystających ze stołówek,
3)
prowadzenie domów studenckich,
4)
świadczenia na cele socjalne i wychowawcze.
§  55. 
1. 
Koszty pomocy stypendialnej, z wyjątkiem stypendiów pieniężnych fundowanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej, są pokrywane z dotacji budżetu centralnego. Na pokrycie kosztów tej pomocy przeznacza się również uzyskane przez szkołę spłaty udzielonej pomocy stypendialnej, podlegającej zwrotowi.
2. 
Przekazywane szkole i nie wykorzystane w ciągu roku dotacje z budżetu na pomoc stypendialną przechodzą na rok następny i mogą być wykorzystane tylko na tę pomoc.
3. 
Stypendia fundowane są pokrywane ze środków przekazywanych szkole przez jednostki gospodarki uspołecznionej fundujące te stypendia.
4. 
Środki na pomoc stypendialną, w tym również na stypendia fundowane, są wykorzystywane na zasadach określonych odrębnymi przepisami. Środki te nie mogą być wykorzystane przez szkołę na pokrycie kosztów innych rodzajów działalności szkoły. Na pomoc stypendialną nie mogą być przeznaczane inne środki będące w dyspozycji szkoły wyższej.
§  56. 
1. 
Koszty działalności stołówek prowadzonych przez szkołę są pokrywane:
1)
z opłat za wyżywienie, pobieranych od studentów i innych osób korzystających z wyżywienia,
2)
ze środków przekazywanych przez szkołę na pokrycie kosztów przygotowania posiłków i prowadzenia stołówek,
3)
z nie wykorzystanych dotacji, o których mowa w § 57 ust. 2.
2. 
Szkoła pokrywa również koszty przygotowania posiłków i koszty administracyjne stołówek studenckich, prowadzonych przez wyspecjalizowane jednostki gospodarki uspołecznionej, na podstawie umowy zawartej z tymi jednostkami.
3. 
W razie gdy szkoła prowadzi własne bufety, może ona przeznaczyć nadwyżki finansowe uzyskane z działalności tych bufetów na poprawę wyżywienia ponad ustalone normy stawek żywieniowych, zarówno w stołówkach prowadzonych przez szkołę, jak i prowadzonych przez inne jednostki (ust. 2).
4. 
Szkoła otrzymuje dotacje z budżetu centralnego na pokrycie kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 2. Szkoła nie może wykorzystywać tych dotacji na pokrycie kosztów innych rodzajów działalności. Pozostałość nie wykorzystanych dotacji przechodzi na rok następny i może być wykorzystana tylko na pokrycie kosztów działalności stołówek lub domów studenckich.
5. 
Odrębne przepisy regulują normy stawek żywieniowych, wysokość opłat za żywienie pobieranych od studentów i innych osób korzystających z wyżywienia w stołówkach studenckich, zasady pokrywania kosztów przygotowania posiłków oraz zasady prowadzenia stołówek. Gospodarkę finansową stołówek i bufetów szkoły prowadzą na podstawie odrębnego planu finansowego.
§  57. 
1. 
Koszty działalności domów studenckich są pokrywane:
1)
z dotacji z budżetu centralnego,
2)
z opłat wnoszonych przez studentów,
3)
z opłat pobieranych za doraźny najem wolnych kwater oraz z zagospodarowania kwater w okresie wakacyjnym,
4)
z nie wykorzystanych dotacji, o których mowa w § 56 ust. 4,
5)
z innych dochodów związanych z gospodarką domów studenckich.
2. 
Dotacje z budżetu (ust. 1 pkt 1) są udzielane w wysokości różnicy między kwotą wynikającą z zastosowania norm (parametrów) finansowych a kwotą planowanych opłat za korzystanie z domów studenckich przez studentów. W zakresie ustalania norm finansowych stosuje się odpowiednio przepisy § 49. Pozostałość nie wykorzystanych dotacji przechodzi na rok następny i może być wykorzystana tylko na pokrycie kosztów działalności domów lub stołówek studenckich.
3. 
Zasady pobierania opłat od studentów z tytułu zakwaterowania w domu studenckim (ust. 1 pkt 2) normują przepisy w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych.
4. 
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio w zakresie gospodarki finansowej mieszkalnych domów asystenckich.
§  58. 
1. 
Świadczenia na cele socjalne i wychowawcze studentów (§ 54 pkt 4) są pokrywane z dotacji z budżetu centralnego.
2. 
Przepisy § 55 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4 § 53 uchylony przez § 44 uchwały nr 63 z dnia 27 marca 1982 r. w sprawie zasad finansowania prac badawczych oraz zasad działalności jednostek badawczych w 1982 r (M.P.82.10.72) z dniem 1 stycznia 1982 r.