Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Zasady finansowania prac badawczych i wdrożeniowych oraz gospodarka finansowa jednostek badawczych i szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1974.2.9

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1982 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  42. 
1. 
Zasady gospodarki finansowej ustalone w niniejszym dziale mają zastosowanie do państwowych szkół wyższych działających na podstawie:
1) 2
 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1973 r. Nr 32, poz. 191), z wyjątkiem szkół wyższych nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych,
2)
ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. z 1969 r. Nr 6, poz. 48 i z 1973 r. Nr 12, poz. 89),

zwanych dalej "szkołami".

2. 
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Ministrem Finansów może zastosować przepisy niniejszego działu do określonych wyższych szkół wojskowych.
3. 
Przepisów niniejszego działu nie stosuje się do zakładów doświadczalnych i innych jednostek podległych szkole, jeżeli zakłady te i jednostki zostały utworzone na podstawie przepisów odrębnych, nie wymienionych w ust. 1.
4. 
Określone w niniejszym dziale zasady gospodarki finansowej nie dotyczą działających w obrębie szkoły gospodarstw rolnych i leśnych. Zasady gospodarki finansowej tych gospodarstw określają odrębne przepisy, z tym że rozliczenia wyników ich działalności są przeprowadzane za pośrednictwem szkoły, lecz nie ujmuje się ich w planie finansowym działalności podstawowej.
§  43. 
1. 
Szkoła prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na podstawie ustalonych przez ministra sprawującego nadzór nad szkołą kierunków pracy szkoły, zasad organizacji działalności dydaktyczno-wychowawczej, planów badań naukowych, programów nauczania, planów i regulaminów studiów.
2. 
Podstawą samodzielnej gospodarki finansowej szkoły są dotacje z budżetu centralnego oraz dochody i opłaty określone w uchwale.
3. 
Gospodarka finansowa niektórych jednostek organizacyjnych szkoły może być wydzielona. Rektor szkoły ustala, które spośród jednostek organizacyjnych szkoły prowadzą wydzieloną gospodarkę finansową, oraz określa zakres gospodarki finansowej tych jednostek i sposób rozliczania jej ze szkołą.
4. 
Szkoły prowadzą rachunkowość na podstawie przepisów o rachunkowości budżetowej.
§  44. 
1. 
Podstawą gospodarki finansowej szkoły jest plan finansowy obejmujący całość dochodów i kosztów działalności szkoły, z wyjątkiem jednostek, o których mowa w § 42 ust. 3 i 4.
2.  3
 Plany finansowe szkoły ustala i zatwierdza na lata kalendarzowe rektor, po zasięgnięciu opinii senatu szkoły, na podstawie wskaźników i ustaleń wynikających z narodowego planu gospodarczego i budżetu Państwa oraz wskaźników i norm ustalonych zgodnie z przepisami uchwały. Rektor może upoważnić dyrektora, odpowiedzialnego za gospodarkę szkoły, do zatwierdzania planów finansowych wydzielonych jednostek organizacyjnych.
§  45. 
1. 
Ze względu na zasady gospodarki finansowej w podstawowej działalności bieżącej szkoły rozróżnia się działalność:
1)
dotyczącą kształcenia i wychowania młodzieży, zwaną dalej "działalnością dydaktyczno-wychowawczą",
2)
dotyczącą dokształcania kadry naukowej oraz kształcenia i dokształcania podyplomowego, zwaną dalej "dokształcaniem kadr",
3)
naukowo-badawczą,
4)
obejmującą świadczenia i pomoc materialną dla studentów.
2. 
W szkołach artystycznych rozróżnia się ponadto działalność kulturotwórczą i artystyczną.
3. 
Koszty działalności szkoły, których nie można rozliczyć jako kosztów bezpośrednich poszczególnych rodzajów działalności (ust. 1 i 2), dolicza się do kosztów bezpośrednich w formie narzutu z tytułu kosztów ogólnych.
4. 
Minister nadzorujący szkołę, na wniosek rektora, ustala procentową stawkę narzutu z tytułu kosztów ogólnych szkoły w stosunku do wynagrodzeń bezpośrednich w podziale na działalność naukowo-badawczą i pozostałą działalność szkoły.
5. 
W granicach stawki narzutu na koszty ogólne (ust. 4) rektor szkoły ustala procentową stawkę narzutu na koszty ogólne poszczególnych rodzajów działalności lub dla poszczególnych jednostek organizacyjnych działających w obrębie szkoły. Ustalona stawka stanowi maksymalną normę przy rozliczeniu poszczególnych rodzajów kosztów. Stawka narzutu ustalona dla działalności naukowo-badawczej stanowi maksymalną normę przy sporządzaniu kalkulacji wstępnej i przy rozliczeniach poszczególnych prac badawczych.
§  46. 
1. 
Szkoła i działające w jej obrębie jednostki organizacyjne dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych majątku ruchomego. Nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zaliczonych do grupy 1 i 2 klasyfikacji środków trwałych.
2. 
Równowartość odpisów amortyzacyjnych przekazuje się na fundusz wyposażenia szkoły, z wyjątkiem odpisów od wartości środków trwałych związanych z zakładową działalnością socjalną.
3. 
W zakresie stawek, trybu i terminów przekazywania odpisów amortyzacyjnych oraz rozliczania wyników likwidacji środków trwałych stosuje się przepisy obowiązujące przedsiębiorstwa państwowe rozliczające się z budżetem centralnym.
§  47. 
1. 
Inwestycje szkoły i jej jednostek organizacyjnych, polegające na budownictwie, a dotyczące działalności podstawowej, są finansowane z budżetu.
2. 
Inwestycje polegające na zakupach finansuje się z funduszu wyposażenia szkoły.
3. 
Koszty remontów (kapitalnych, średnich i bieżących) środków trwałych, zaliczonych do grupy 1 i 2 klasyfikacji tych środków, finansuje się z budżetu Państwa. Koszty remontów pozostałych środków trwałych (majątku ruchomego) działalności podstawowej obciążają koszty tej działalności; koszty te mogą być rozliczane w okresach dłuższych niż rok na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
2 § 42 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 10 z dnia 18 stycznia 1977 r. (M.P.77.2.15) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1977 r.
3 § 44 ust. 2 zmieniony przez § 1 uchwały nr 166 z dnia 1 września 1975 r. (M.P.75.28.172) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 września 1975 r.