§ 3. - Zasady finansowania kosztów napraw gwarancyjnych.

Monitor Polski

M.P.1977.1.6

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1977 r.
§  3.
1.
Na pokrycie faktycznie poniesionych kosztów napraw gwarancyjnych nowych lub zmodernizowanych wyrobów oraz wyrobów produkowanych jednostkowo lub małoseryjnie, których produkcję rozpoczęto po dniu 1 stycznia 1977 r., może być tworzona w okresie 2 lat od daty rozpoczęcia produkcji rezerwa obciążająca koszty produkcji tych wyrobów.
2.
Właściwy minister może wyrazić zgodę na przedłużenie okresu tworzenia rezerwy, o którym mowa w ust. 1, o dalszy rok.
3.
Właściwy minister może w wyjątkowych wypadkach wyrazić zgodę na tworzenie rezerwy na pokrycie kosztów napraw gwarancyjnych wyrobów rynkowych trwałego użytkowania innych niż wymienione w ust. 1.
4.
Naczelny dyrektor zjednoczenia (jednostki równorzędnej) ustala dopuszczalną dla poszczególnych wyrobów roczną kwotę rezerw, mając na względzie, że kwoty te powinny w kolejnych latach maleć i uwzględniać technicznie uzasadnione koszty napraw gwarancyjnych.
5.
Kwoty nie wykorzystanych rezerw po upływie terminu gwarancyjnego dla ostatniego wyrobu wytworzonego w dopuszczalnym okresie tworzenia rezerwy przenosi się na zyski nadzwyczajne.
6.
Do kosztów napraw gwarancyjnych, przekraczających wysokość ustalonej na dany rok kwoty rezerwy, stosuje się przepis § 2 ust. 1.