§ 3. - Zasady finansowania inwestycji jednostek i zakładów budżetowych.

Monitor Polski

M.P.1982.33.293

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1982 r.
§  3.
1.
Inwestycje jednostki budżetowej, polegające zarówno na budownictwie, jak i na zakupach gotowych dóbr inwestycyjnych, są finansowane ze środków przekazywanych przez dysponenta na rachunek finansowania inwestycji, o którym mowa w § 2 ust. 2.
2.
Dysponent przekazuje corocznie środki na rachunek finansowania inwestycji w kwotach zapewniających właściwy przebieg realizacji inwestycji. Kwoty te powinny być współmierne do wysokości płatności planowanych w danym roku.
3.
Dysponent może przeznaczać środki na finansowanie nowych inwestycji po zapewnieniu środków na finansowanie inwestycji kontynuowanych w wysokości zapewniającej terminowe ich zakończenie.
4.
Dysponenci środków budżetowych lub jednostki upoważnione przez tych dysponentów prowadzą ewidencję zaangażowania budżetu z tytułu realizacji inwestycji kontynuowanych. Ewidencja ta powinna zawierać w szczególności dane o zatwierdzonej wartości kosztorysowej rozpoczętych inwestycji, wielkości środków przekazanych na rachunki ich finansowania oraz rozmiarach dalszego zapotrzebowania na środki w poszczególnych latach realizacji tych inwestycji.
5.
Środki pozostające na rachunku finansowania inwestycji, po zakończeniu działalności inwestycyjnej oraz uregulowaniu zobowiązań finansowych związanych z tą działalnością, są przekazywane na resortowy (wojewódzki) rachunek bankowy rezerwy środków budżetowych przeznaczonych na finansowanie inwestycji, otwierany w banku na wniosek ministra lub organu przez niego upoważnionego. Jeżeli środki pozostające na rachunku finansowania inwestycji pochodzą z funduszów celowych lub społecznych, podlegają one zwrotowi na rachunki środków właściwych funduszów. Przy dokonywaniu rozliczeń na pokrycie wypłat zalicza się w pierwszej kolejności środki pozabudżetowe.
6.
Środkami gromadzonymi na rachunku bankowym rezerwy, o którym mowa w ust. 5, dysponuje minister lub organ przez niego upoważniony. W razie planowania nieprzekazywania w ciągu 2 kolejnych lat środków z tego rachunku na inwestycje, które zgodnie z obowiązującymi zasadami mogą być finansowane ze środków budżetowych, środki te podlegają przekazaniu na dochód budżetu centralnego; nie dotyczy to środków gromadzonych na wojewódzkich rachunkach rezerwy środków budżetowych.
7.
Jeżeli środki pozostające na rachunku finansowania inwestycji pochodzą z udziałów otrzymanych od współinwestorów na finansowanie inwestycji wspólnej, po jej zakończeniu są one zwracane współinwestorom proporcjonalnie do wysokości wniesionych przez nich udziałów. Współinwestorzy mogą uzgodnić inne zasady podziału pozostałości środków.