§ 7. - Zasady bilansowania i rozdziału maszyn i urządzeń.

Monitor Polski

M.P.1969.39.322

Akt utracił moc
Wersja od: 11 września 1969 r.
§  7.
1.
Odbiorcy krajowi zobowiązani są do analizowania i opracowywania danych dotyczących swoich potrzeb wynikających z założeń rozwoju i modernizacji zdolności produkcyjnych.
2.
Odbiorcy krajowi przy określaniu zapotrzebowania na maszyny powinni kierować się: koniecznością zapewnienia wyposażenia oddawanym w danym roku do użytku obiektom przemysłowym, stopniem wykorzystania posiadanych, jak również nie zamontowanych maszyn, zwiększeniem stopnia wykorzystania posiadanych maszyn dla likwidacji wąskich przekrojów zdolności produkcyjnych, potrzebami wynikającymi z założeń modernizacji i rekonstrukcji przedsiębiorstwa oraz unowocześniania procesów technologicznych, wymianą zużytych i technicznie przestarzałych maszyn.
3.
Podstawą określenia potrzeby zakupu maszyn powinna być w szczególności analiza efektywności tego przedsięwzięcia. Dotyczy to zamówień na dostawy krajowe, jak i z importu. Przy określaniu potrzeb dostaw importowych należy zbadać, czy mogą być one zastąpione dostawami krajowymi, a w wypadku planowanych dostaw z krajów kapitalistycznych - czy mogą być zastąpione dostawami z krajów socjalistycznych. Uzasadnienia zakupów związanych z inwestycjami przemysłowymi nowo rozpoczynanymi w latach 1971-1975 należy dokonać zgodnie z przepisami zawartymi w uchwale nr 103 Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1969 r. w sprawie metod oceny i klasyfikowania nowo rozpoczynanych inwestycji przemysłowych w latach 1971-1975 (Monitor Polski Nr 24, poz. 186). W pozostałych wypadkach uzasadnienie konieczności zakupu powinno być oparte na rachunku efektywności z uwzględnieniem:

- celowości zakupu,

- postępu techniczno-ekonomicznego w porównaniu z dotychczasowymi wynikami,

- efektu produkcyjnego,

- przewidywanego stopnia wykorzystania.

4.
Zobowiązuje się odbiorców krajowych do przekazywania jednostkom bilansującym zapotrzebowania na dany okres planu oraz niezbędnych danych, w szczególności o posiadanym parku maszynowym, strukturze jego wieku i stopniu wykorzystania oraz planowanym tempie rozwoju swojej produkcji i jej kierunkach postępu technicznego, niezbędnych do sporządzania analiz, o których mowa w § 5 pkt 1.