Zasady bilansowania i rozdziału maszyn i urządzeń.

Monitor Polski

M.P.1969.39.322

Akt utracił moc
Wersja od: 11 września 1969 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 2 sierpnia 1969 r.
w sprawie zasad bilansowania i rozdziału maszyn i urządzeń.

W celu usprawnienia bilansowania maszyn, jako podstawowej metody koordynacji poszczególnych części wieloletnich i rocznych planów gospodarki narodowej oraz rozdziału maszyn, i w związku z przepisami § 20 uchwały nr 115 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie współpracy naczelnych i centralnych organów administracji państwowej w sprawach planistycznych (Monitor Polski Nr 30, poz. 225), na podstawie § 1 pkt 16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (Dz. U. Nr 20, poz. 149) zarządza się, co następuje:
Celem opracowywania bilansów maszyn jest koordynacja poszczególnych części wieloletnich i rocznych planów gospodarczych, a w szczególności optymalne zrównoważenie zapotrzebowania gospodarki narodowej i eksportu na maszyny z możliwościami produkcyjnymi i importowymi, w ścisłym powiązaniu z usprawnieniem procesów inwestycyjnych.
Ilekroć w zarządzeniu mówi się o maszynach, rozumie się przez to maszyny, urządzenia, aparaturę, sprzęt techniczny i środki transportu.
1.
Bilanse maszyn stanowią integralną część składową projektów planów rocznych i wieloletnich i są sporządzane w terminach określonych dla projektów planów w instrukcjach Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
2.
Obowiązek bilansowania maszyn spoczywa na:
1)
właściwych branżowo zjednoczeniach wiodących i przedsiębiorstwach-producentach - w zakresie bilansowania ogólnych potrzeb krajowych oraz eksportu i pokrycia tych potrzeb produkcją oraz importem uzupełniającym w odniesieniu do grup maszyn, będących przedmiotem działania danego zjednoczenia (przedsiębiorstwa); zjednoczenie wiodące może powierzyć bilansowanie maszyn podległym jednostkom; w szczególności bilansowanie może być powierzone przedsiębiorstwom i kombinatom będącym wyłącznymi producentami danych maszyn; w razie pokrywania potrzeb na określone wyroby wyłącznie w drodze importu i braku wyznaczonego zjednoczenia wiodącego - bilans danych wyrobów sporządza główny odbiorca w porozumieniu z importerem,
2)
właściwych ministerstwach nadzorujących przedsiębiorstwa produkcyjne w gałęzi przemysłu maszynowego w odniesieniu do branż maszyn, w zakresie których podległe im jednostki wyznaczone zostały jako wiodące w ogólnokrajowej koordynacji branżowej produkcji i zaopatrzenia odbiorców w rozumieniu przepisów uchwały nr 116 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1965 r. o współpracy i koordynacji gospodarczej (Monitor Polski Nr 33, poz. 178),
3)
ministerstwach lub innych jednostkach, którym w określonej dziedzinie lub gałęzi powierzono funkcje koordynacji międzyresortowej zgodnie z uchwałą nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224),
4)
Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, która opierając się na materiałach ministerstw i zjednoczeń sporządza syntetyczny bilans maszyn w celu zsynchronizowania ogólnych potrzeb gospodarki ze zdolnościami produkcyjnymi, przydziałem środków na inwestycje oraz możliwościami płatniczymi w środkach dewizowych na import inwestycyjny w ramach koordynacji poszczególnych części narodowego planu gospodarczego na okresy planistyczne.
1.
Właściwe ministerstwa i zjednoczenia wiodące w terminie do 31 grudnia 1969 r. określą nomenklaturę bilansów maszyn opracowywanych na poszczególnych szczeblach organizacyjnych w oparciu o klasyfikację wyrobów ustaloną przez Główny Urząd Statystyczny oraz nomenklaturę bilansów przekazywanych jednostkom nadrzędnym.
2.
Komisja Planowania przy Radzie Ministrów określać będzie w instrukcjach dotyczących opracowywania projektów planów (rocznych i wieloletnich) nomenklaturę bilansów przedkładanych łącznie z projektem planu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
Podstawę sporządzania bilansów stanowią:
1)
analiza potrzeb zgłoszonych przez odbiorców, zwłaszcza na wyroby katalogowe, oraz własne rozeznanie o kształtowaniu się popytu. Analizy powinny być prowadzone ze szczególnym uwzględnieniem:

- stanu parku maszynowego istniejącego w kraju z uwzględnieniem struktury wieku i stopnia jego wykorzystania,

- tempa rozwoju w poszczególnych dziedzinach gospodarki oraz kierunków postępu technicznego,

- ustaleń specjalizacyjnych między krajami - członkami Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej,

- założeń w zakresie eksportu i importu w oparciu o konsultacje z odpowiednimi przedsiębiorstwami handlu zagranicznego,

2)
konsultacje prowadzone z głównymi odbiorcami, a w miarę możliwości także z pozostałymi, w szczególności w odniesieniu do maszyn indywidualnych,
3)
zawarte umowy przedwstępne oraz porozumienia z odbiorcami na dostawy maszyn,
4)
analiza własnych możliwości produkcyjnych,
5)
założenia rozwoju obrotów z zagranicą określone ustaleniami specjalizacyjnymi i wieloletnimi umowami międzynarodowymi,
6)
założenia dotyczące wielkości zapasów i rezerw.
1.
Bilanse maszyn powinny być sporządzane na okresy planistyczne roczne, dwuletnie i wieloletnie, na poszczególne grupy technologiczne w ujęciu ilościowo-wartościowym, przy czym zakres szczegółowości rzeczowej i okresy szczegółowego bilansowania powinny być zróżnicowane w zależności od:

- wymogów bilansowania maszyn produkcji katalogowej o cyklu wytwarzania i dostaw importowych krótszym od roku,

- wymogów bilansowania maszyn nietypowych, produkowanych według dokumentacji lub specjalnych wymagań odbiorcy, o cyklu wytwarzania i dostaw importowych dłuższym niż rok,

- szczebla jednostki bilansującej.

2.
Bilanse poszczególnych rodzajów maszyn dla okresów wieloletnich stanowią podstawę do:
1)
programowania rozwoju zdolności produkcyjnych dla potrzeb krajowych i eksportu,
2)
ustalania kierunków specjalizacji produkcji dla potrzeb krajowych i w ramach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej,
3)
określania potrzeb importu,
4)
określania rozwoju zdolności produkcyjnych dla produkcji wyrobów i elementów kooperacyjnych niezbędnych dla poszczególnych rodzajów maszyn,
5)
sporządzania planów inwestycyjnych.
3.
Bilanse roczne i dwuletnie poszczególnych maszyn stanowią podstawę do:
1)
uzasadnienia planu produkcji,
2)
podejmowania decyzji o rozdzielaniu maszyn między odbiorców, w razie gdy zapotrzebowanie przewyższa możliwości produkcyjne,
3)
podejmowania decyzji w zakresie wprowadzenia ewentualnych zmian w eksporcie i imporcie maszyn.
1.
Odbiorcy krajowi zobowiązani są do analizowania i opracowywania danych dotyczących swoich potrzeb wynikających z założeń rozwoju i modernizacji zdolności produkcyjnych.
2.
Odbiorcy krajowi przy określaniu zapotrzebowania na maszyny powinni kierować się: koniecznością zapewnienia wyposażenia oddawanym w danym roku do użytku obiektom przemysłowym, stopniem wykorzystania posiadanych, jak również nie zamontowanych maszyn, zwiększeniem stopnia wykorzystania posiadanych maszyn dla likwidacji wąskich przekrojów zdolności produkcyjnych, potrzebami wynikającymi z założeń modernizacji i rekonstrukcji przedsiębiorstwa oraz unowocześniania procesów technologicznych, wymianą zużytych i technicznie przestarzałych maszyn.
3.
Podstawą określenia potrzeby zakupu maszyn powinna być w szczególności analiza efektywności tego przedsięwzięcia. Dotyczy to zamówień na dostawy krajowe, jak i z importu. Przy określaniu potrzeb dostaw importowych należy zbadać, czy mogą być one zastąpione dostawami krajowymi, a w wypadku planowanych dostaw z krajów kapitalistycznych - czy mogą być zastąpione dostawami z krajów socjalistycznych. Uzasadnienia zakupów związanych z inwestycjami przemysłowymi nowo rozpoczynanymi w latach 1971-1975 należy dokonać zgodnie z przepisami zawartymi w uchwale nr 103 Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1969 r. w sprawie metod oceny i klasyfikowania nowo rozpoczynanych inwestycji przemysłowych w latach 1971-1975 (Monitor Polski Nr 24, poz. 186). W pozostałych wypadkach uzasadnienie konieczności zakupu powinno być oparte na rachunku efektywności z uwzględnieniem:

- celowości zakupu,

- postępu techniczno-ekonomicznego w porównaniu z dotychczasowymi wynikami,

- efektu produkcyjnego,

- przewidywanego stopnia wykorzystania.

4.
Zobowiązuje się odbiorców krajowych do przekazywania jednostkom bilansującym zapotrzebowania na dany okres planu oraz niezbędnych danych, w szczególności o posiadanym parku maszynowym, strukturze jego wieku i stopniu wykorzystania oraz planowanym tempie rozwoju swojej produkcji i jej kierunkach postępu technicznego, niezbędnych do sporządzania analiz, o których mowa w § 5 pkt 1.
Zobowiązuje się ministerstwa oraz zjednoczenia wiodące do opracowania, w porozumieniu z przedsiębiorstwami-producentami i głównymi odbiorcami, w terminie do dnia 31 grudnia 1969 r. szczegółowych metod określania potrzeb i bilansowania maszyn. Stosownie do specyfiki branży wykorzystać wskazówki zawarte w "Podstawach metodycznych bilansowania wyrobów", stanowiących załącznik do zarządzenia nr 20 Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 17 kwietnia 1968 r. w sprawie bilansowania wyrobów, oraz wytyczne Rady Gospodarki Materiałowej przy Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w sprawie organizacji i zasad analizy popytu na artykuły zaopatrzenia materiałowo-technicznego z kwietnia 1968 r.
1.
Zgodnie z przepisami uchwały nr 116 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1965 r. o współpracy i koordynacji gospodarczej - zjednoczenia wiodące ponoszą odpowiedzialność za właściwy rozwój branży oraz za należyte, zgodne z potrzebami, zaopatrzenie rynku i odbiorców wyrobów branży.
2.
Przy ocenie stopnia zaspokojenia potrzeb odbiorców należy uwzględnić możliwości dostaw krajowych oraz z importu.
3.
W bilansach należy wyodrębniać podstawowe maszyny i urządzenia, przeznaczone dla inwestycji szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej.
1.
Bilanse sporządzane na okresy wieloletnie - z wyjątkiem zastrzeżonych do decyzji Komisji Planowania przy Radzie Ministrów - powinny być zatwierdzane przez zjednoczenia wiodące lub nadzorujące je ministerstwa.
2.
Zatwierdzone bilanse są podstawą i uzasadnieniem rozwoju zdolności produkcyjnych, rekonstrukcji branż oraz programu współpracy gospodarczej w ramach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej.
Komisja Planowania przy Radzie Ministrów określać będzie w instrukcjach o opracowaniu projektu planu tryb oraz zasady rozdzielnictwa, wykaz maszyn podlegających rozdzielnictwu przez Radę Ministrów, ministerstwa lub zjednoczenia, wykaz jednostek zatwierdzających szczegółowe plany rozdziału oraz wykaz imiennych odbiorców.
1.
Zobowiązuje się inwestorów oraz generalnych dostawców do zawierania z producentami (dostawcami) umów przedwstępnych o dostawy maszyn na wyposażenie przewidziane dla realizowanych obiektów inwestycyjnych.
2.
Podstawą do zawarcia umowy przedwstępnej są założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji opracowywane zgodnie z postanowieniami uchwały nr 110 Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1969 r. w sprawie projektowania inwestycji (Monitor Polski Nr 28, poz. 220).
3.
Inwestor obowiązany jest powiadamiać - w terminach zgodnych z ogólnymi warunkami dostaw - producenta (dostawcę) o zmianach w programach inwestycyjnych, powodujących zmiany w zapotrzebowaniach na maszyny, dokonując jednocześnie obustronnie uzgodnionych zmian w zawartych umowach przedwstępnych.
1.
W terminach określonych przepisami ogólnych warunków umów o generalne dostawy maszyn i urządzeń, wydanych w trybie § 8 uchwały nr 350 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1968 r. w sprawie upowszechnienia systemu generalnych dostaw dla odbiorców krajowych, jako właściwej formy usprawnienia zaopatrzenia inwestorów w maszyny, oraz dla pozostałych maszyn dostarczonych luzem - w terminach określonych branżowymi informatorami handlowymi - inwestor (generalny dostawca) obowiązany jest w oparciu o umowę przedwstępną złożyć zamówienie.
2.
Producent (dostawca) ma obowiązek przyjąć zamówienie wynikające z umowy przedwstępnej.
3.
Jeżeli w umowie o dostawę maszyn jako termin realizacji określono kwartał - dostawca na 90 dni przed umownym kwartałem dostawy obowiązany jest podać odbiorcy uściślenie tego terminu konkretnym miesiącem dostawy.
W zakresie zawierania umów z centralami handlu zagranicznego o dostawy maszyn z importu obowiązują przepisy zawarte w zarządzeniu nr 8 Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 1 lutego 1967 r. w sprawie zawierania i realizacji kontraktów importowych (Dz. U. MHZ Nr 3, poz. 11).
1.
Do kompletowania i dostawy maszyn produkcji krajowej oraz niezbędnych do uzupełnienia dostaw krajowych maszyn z importu, stanowiących kompletne wyposażenie dla określonego obiektu lub zadania inwestycyjnego, zobowiązani są generalni dostawcy powoływani w trybie zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1965 r. w sprawie zasad, zakresu, obowiązków i trybu działania generalnych dostawców oraz zasad ich współpracy z bezpośrednimi producentami maszyn i urządzeń inwestycyjnych.
2.
Ministrowie nadzorujący przedsiębiorstwa produkujące maszyny zapewnią przyśpieszenie realizacji postanowień uchwały nr 350 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1968 r. w sprawie upowszechnienia systemu generalnych dostaw dla odbiorców krajowych, jako właściwej formy usprawnienia zaopatrzenia inwestorów w maszyny.
1.
Ministrowie nadzorujący przedsiębiorstwa produkujące maszyny w terminie do dnia 31 grudnia 1969 r. dokonają analizy dotychczas ustalonych terminów realizacji dostaw w kierunku ich maksymalnego skrócenia i przedłożą odpowiednie wnioski Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
2.
W odniesieniu do maszyn dostarczanych poza systemem generalnych dostaw ministrowie nadzorujący przedsiębiorstwa wytwarzające te maszyny, stosownie do stwierdzonych potrzeb, wynikających ze specyfiki i charakteru produkcji, wydadzą lub zaktualizują istniejące przepisy o branżowych warunkach dostaw.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.