§ 4. - Zapasy nieprawidłowe podlegające bieżącej przecenie i zasady rozliczania skutków tej przeceny.

Monitor Polski

M.P.1972.23.134

Akt utracił moc
Wersja od: 29 czerwca 1973 r.
§  4.
1.
Wynikiem przeceny zapasów jest różnica:
1)
między pierwotną wartością ewidencyjną zapasów sprzedanych a ich wartością według cen sprzedaży, zmniejszoną o koszty sprzedaży,
2)
między pierwotną wartością ewidencyjną zapasów jeszcze nie sprzedanych a przewidywaną wartością ich sprzedaży, zmniejszoną o przewidywane koszty sprzedaży,
3)
między pierwotną wartością ewidencyjną zapasów przeznaczonych na złom a uzyskaną lub przewidywaną wartością złomu.
2.
Przeceny dokonuje się według zasad i trybu ustalania cen przedmiotów niepełnowartościowych.
3.
W przedsiębiorstwach, w których powstanie zapasów nieprawidłowych stanowi skutek uruchamiania nowej produkcji, wynik przeceny tych zapasów może być rozliczany w ciężar kosztów stopniowo w okresie nie dłuższym niż 3 lata. Przez uruchomienie nowej produkcji należy rozumieć uruchomienie produkcji nowego wyrobu z równoczesnym zaprzestaniem produkcji określonego wyrobu lub grupy wyrobów, wprowadzenie zmian konstrukcyjnych, w których wyniku wyrób w sposób istotny ulega unowocześnieniu albo przekształca się w nowy produkt, wprowadzenie zmian w technologii produkcji powodujących zastosowanie nowych metod wytwarzania, konieczność wykonania nowego oprzyrządowania, wprowadzenie do eksploatacji nowych instalacji itp.
4. 2
Jeżeli zapasy nieprawidłowe powstały wskutek zmiany profilu produkcyjnego, dokonanego na podstawie decyzji jednostki nadrzędnej, wyniki przeceny zapasów nieprawidłowych mogą być rozliczone z funduszem statutowym przedsiębiorstwa i zrefundowane z funduszu rezerwowego jednostki nadrzędnej, jeśli przewiduje to decyzja o zmianie profilu produkcyjnego w wysokości określonej przez tę jednostkę. W organizacjach spółdzielczych wyniki przeceny rozlicza się z funduszem zasobowym lub spółdzielczym funduszem rozwoju.
5.
W przedsiębiorstwach uprawnionych do tworzenia funduszu ryzyka i przecen wynik przeceny nieprawidłowych zapasów wyrobów gotowych obciąża ten fundusz.
6.
W wypadkach nie wymienionych w ust. 3-5 wynik przeceny zapasów nieprawidłowych obciąża rachunek strat i zysków.
2 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 8 czerwca 1973 r. (M.P.73.27.172) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1973 r.