Zapasy nieprawidłowe podlegające bieżącej przecenie i zasady rozliczania skutków tej przeceny.

Monitor Polski

M.P.1972.23.134

Akt utracił moc
Wersja od: 29 czerwca 1973 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 marca 1972 r.
w sprawie zapasów nieprawidłowych podlegających bieżącej przecenie i zasad rozliczania skutków tej przeceny.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie dotyczy zapasów nieprawidłowych podlegających bieżącej przecenie w przedsiębiorstwach państwowych, z wyjątkiem przedsiębiorstw handlu wewnętrznego typu rynkowego i handlu zagranicznego, oraz w organizacjach spółdzielczych prowadzących działalność produkcyjną i w jednostkach badawczych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
1.
Za zapasy nieprawidłowe podlegające bieżącej przecenie uważa się:
1)
zapasy materiałów nieprzydatnych przedsiębiorstwu do wykonywania bieżących lub planowanych na najbliższe lata zadań gospodarczych,
2)
zapasy półfabrykatów, produkcji w toku i oprzyrządowania, przygotowane do dalszej produkcji, która została zaniechana, jeżeli zapasy te nie mogą być wykorzystane do produkcji wykonywanej lub planowanej na najbliższe lata,
3)
wyroby gotowe i towary, których przedsiębiorstwo nie może sprzedać po obowiązujących cenach wskutek częściowej lub całkowitej utraty pierwotnych właściwości użytkowych lub na które nie ma nabywców.
2.
Przepisy ust. 1 nie dotyczą części zamiennych, które przedsiębiorstwa (producenci i jednostki obrotu zaopatrzeniowego) obowiązane są utrzymywać w ustalonym okresie po zaniechaniu produkcji wyrobów, których te części dotyczą.
1.
Przedsiębiorstwa są obowiązane analizować bieżąco stan zapasów i oceniać ich przydatność celem ujawnienia zapasów nieprawidłowych (§ 2 ust. 1); ujawnianie takich zapasów powinno też następować w każdym wypadku w toku inwentaryzacji i kontroli oraz społecznych przeglądów stanu gospodarki zapasami.
2.
Ujawnione zapasy nieprawidłowe powinny być ujęte w ewidencji w sposób umożliwiający ich wyodrębnienie z pozostałych zapasów.
3.
Ujawnione zapasy nieprawidłowe powinny być zagospodarowane w trybie określonym przepisami w sprawie rozporządzania przez państwowe jednostki organizacyjne niektórymi ruchomymi składnikami majątkowymi oraz nieodpłatnego przekazywania takich składników.
4.
Wykaz zapasów zbędnych przeznaczonych na złom powinien być przedłożony do oceny organowi samorządu robotniczego, a jeżeli w przedsiębiorstwie nie powołano samorządu - radzie zakładowej.
5.
Zapasy nie zagospodarowane w ciągu 3 miesięcy od daty ich ujawnienia podlegają przecenie.
1.
Wynikiem przeceny zapasów jest różnica:
1)
między pierwotną wartością ewidencyjną zapasów sprzedanych a ich wartością według cen sprzedaży, zmniejszoną o koszty sprzedaży,
2)
między pierwotną wartością ewidencyjną zapasów jeszcze nie sprzedanych a przewidywaną wartością ich sprzedaży, zmniejszoną o przewidywane koszty sprzedaży,
3)
między pierwotną wartością ewidencyjną zapasów przeznaczonych na złom a uzyskaną lub przewidywaną wartością złomu.
2.
Przeceny dokonuje się według zasad i trybu ustalania cen przedmiotów niepełnowartościowych.
3.
W przedsiębiorstwach, w których powstanie zapasów nieprawidłowych stanowi skutek uruchamiania nowej produkcji, wynik przeceny tych zapasów może być rozliczany w ciężar kosztów stopniowo w okresie nie dłuższym niż 3 lata. Przez uruchomienie nowej produkcji należy rozumieć uruchomienie produkcji nowego wyrobu z równoczesnym zaprzestaniem produkcji określonego wyrobu lub grupy wyrobów, wprowadzenie zmian konstrukcyjnych, w których wyniku wyrób w sposób istotny ulega unowocześnieniu albo przekształca się w nowy produkt, wprowadzenie zmian w technologii produkcji powodujących zastosowanie nowych metod wytwarzania, konieczność wykonania nowego oprzyrządowania, wprowadzenie do eksploatacji nowych instalacji itp.
4. 2
Jeżeli zapasy nieprawidłowe powstały wskutek zmiany profilu produkcyjnego, dokonanego na podstawie decyzji jednostki nadrzędnej, wyniki przeceny zapasów nieprawidłowych mogą być rozliczone z funduszem statutowym przedsiębiorstwa i zrefundowane z funduszu rezerwowego jednostki nadrzędnej, jeśli przewiduje to decyzja o zmianie profilu produkcyjnego w wysokości określonej przez tę jednostkę. W organizacjach spółdzielczych wyniki przeceny rozlicza się z funduszem zasobowym lub spółdzielczym funduszem rozwoju.
5.
W przedsiębiorstwach uprawnionych do tworzenia funduszu ryzyka i przecen wynik przeceny nieprawidłowych zapasów wyrobów gotowych obciąża ten fundusz.
6.
W wypadkach nie wymienionych w ust. 3-5 wynik przeceny zapasów nieprawidłowych obciąża rachunek strat i zysków.
W razie stwierdzenia przez bank lub przez organ kontroli zewnętrznej albo w czasie badania rocznych sprawozdań finansowych, że przedsiębiorstwo nie ujawniło zapasów nieprawidłowych w trakcie inwentaryzacji lub nie przeceniło ujawnionych zapasów nieprawidłowych w terminie 3 miesięcy od daty ich ujawnienia, wynik przeceny obciąża rachunek strat i zysków przedsiębiorstwa. Ponadto rachunek strat i zysków przedsiębiorstwa obciąża się dodatkowo w wysokości 50% równowartości wyniku przeceny. Dodatkowe obciążenie podlega wpłacie do budżetu Państwa a w organizacjach spółdzielczych na spółdzielczy fundusz rozwoju.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 8 czerwca 1973 r. (M.P.73.27.172) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1973 r.
2 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 8 czerwca 1973 r. (M.P.73.27.172) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1973 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 8 czerwca 1973 r. (M.P.73.27.172) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1973 r.