Zaostrzenie dyscypliny w zakresie rozpoczynania inwestycji w 1975 r.

Monitor Polski

M.P.1975.26.160

Akt utracił moc
Wersja od: 27 sierpnia 1975 r.

UCHWAŁA Nr 142
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lipca 1975 r.
w sprawie zaostrzenia dyscypliny w zakresie rozpoczynania inwestycji w 1975 r.

Na podstawie art. 7 ust. 4 i art. 14 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) oraz art. 58 § 2 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. z 1961 r. Nr 12, poz. 61 i z 1974 r. Nr 47, poz. 281) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Przepisy uchwały stosuje się do jednostek gospodarki uspołecznionej, w tym również do jednostek wprowadzających kompleksowe zasady systemu ekonomiczno-finansowego.
1.
Górną granicę nakładów, jakie mogą być poniesione na inwestycje w 1975 r., stanowią wielkości określone dla ministrów i wojewodów oraz zarządów centralnych związków spółdzielni w uchwale nr 283 Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1974 r. o narodowym planie społeczno-gospodarczym na 1975 r. Ponad te wielkości mogą być ponoszone wyłącznie nakłady na inwestycje podejmowane na podstawie upoważnień zawartych w odrębnych uchwałach Rady Ministrów i decyzjach Prezydium Rządu.
2.
W toku realizacji planu w 1975 r. nie mogą być przekroczone nakłady wydzielone z ogólnych nakładów, o których mowa w ust. 1, na:
1)
inwestycje własne (funduszowe) przedsiębiorstw, jednostek badawczych i szkół wyższych, realizowane z:
a)
funduszów jednostek inicjujących oraz funduszów inwestycyjnych (inwestycyjno-remontowych) pozostałych przedsiębiorstw,
b)
zakładowych funduszów mieszkaniowych (środki przeznaczone na realizację budownictwa mieszkaniowego systemem gospodarczym z udziałem pracy własnej załogi),
c)
funduszów na zakładowe inwestycje socjalne grupy B, planowane przez przedsiębiorstwa,
d)
funduszów inwestycyjnych jednostek badawczych oraz funduszów tworzonych na cele organizowania i finansowania działalności badawczej i wdrożeniowej w jednostkach i organizacjach gospodarczych, wprowadzających kompleksowe zasady systemu ekonomiczno-finansowego,
e)
funduszów wyposażenia szkół wyższych,
2)
inwestycje socjalne grupy B, realizowane przez jednostki badawcze, szkoły wyższe, jednostki i zakłady budżetowe oraz organizacje społeczne (objęte planem ministerstwa) i inne jednostki nie będące przedsiębiorstwami.
3.
Jeżeli środki finansowe będące w dyspozycji inwestorów przekraczają nakłady, o których mowa w ust. 1 i 2, i nie będą przeznaczone w 1975 r. na:
1)
sfinansowanie inwestycji nieprodukcyjnych i kontynuowanych inwestycji socjalnych grupy A,
2)
sfinansowanie udziałów w inwestycjach wspólnych i towarzyszących, z zachowaniem warunków obowiązujących przy przekazywaniu udziałów,
3)
przyśpieszenie spłaty zaciągniętych bankowych kredytów inwestycyjnych,
4)
sfinansowanie części inwestycji branżowych i kredytowych, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji modernizacyjnych,

należy uwzględnić ich wykorzystanie przy sporządzaniu projektu planu inwestycyjnego na 1976 r.

1.
Uspołecznione przedsiębiorstwa budowlano-montażowe mogą rozpoczynać roboty budowlano-montażowe objęte cyklem realizacji inwestycji po otrzymaniu od inwestora zaświadczenia banku, stwierdzającego zapewnienie środków na finansowanie inwestycji, z uwzględnieniem przepisów ust. 2.
2.
Banki będą wydawać zaświadczenia o zapewnieniu środków na finansowanie inwestycji w odniesieniu do inwestycji podlegających przyjęciu przez bank do finansowania zgodnie z odrębnymi przepisami oraz inwestycji, o których mowa w § 4 ust. 1.
1.
Rozpoczynane po dniu wejścia w życie uchwały inwestycje przedsiębiorstw, inwestycje funduszowe oraz inne inwestycje podejmowane ze środków własnych polegające na budownictwie o wartości kosztorysowej ponad 10 mln zł, realizowane systemem zleceniowym, podlegają uprzedniej rejestracji w banku finansującym.
2.
W celu zarejestrowania w banku inwestycji, o których mowa w ust. 1, inwestor jest obowiązany przedstawić:
1)
plan rozdysponowania nakładów i środków z określeniem źródeł i terminów akumulacji środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji,
2)
plan rzeczowo-finansowy,
3)
zbiorcze zestawienie kosztów zadania inwestycyjnego,
4)
dowód zapewnienia wykonawstwa robót budowlano-montażowych.
3.
Bank odmawia zarejestrowania inwestycji i wydania zaświadczenia, o którym mowa w § 3 ust. 2, jeżeli:
1)
planowane do wykonania w 1975 r. nakłady nie mieszczą się w nie zaangażowanych środkach lub przekraczają wydzielone nakłady na inwestycje, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2,
2)
zadanie nie ma zapewnionego wykonawstwa robót budowlano-montażowych,
3)
planowane przez inwestora środki nie wystarczają na sfinansowanie inwestycji w terminie przewidzianym na jej zakończenie.
1.
Wykonanie robót z naruszeniem przepisów § 3 uchwały powoduje obowiązek:
1)
obciążenia przez inwestorów równowartością 50% nakładów poniesionych przed przyjęciem inwestycji do finansowania lub przed zarejestrowaniem inwestycji w banku:
a)
rachunku wyników - w państwowych jednostkach działających według zasad rozrachunku gospodarczego,
b)
zysku bilansowego zmniejszonego o podatek dochodowy - w organizacjach spółdzielczych,
2)
zapłacenia przez wykonawców robót kary w wysokości 50% kosztów robót wykonanych do dnia przyjęcia inwestycji przez bank do finansowania lub jej zarejestrowania - na dochód budżetu centralnego z obciążeniem odpowiednio rachunku wyników lub zysku bilansowego zmniejszonego o podatek dochodowy.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się w wypadkach określonych w § 3 ust. 4 uchwały nr 74 Rady Ministrów z dnia 10 marca 1972 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w jednostkach państwowych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 23, poz. 132 i Nr 57, poz. 305 oraz z 1974 r. Nr 22, poz. 129).
3.
W razie odmowy przyjęcia inwestycji przez bank do finansowania lub odmowy zarejestrowania inwestycji inwestor jest obowiązany polecić wykonawcy wstrzymanie robót. Koszty zabezpieczenia robót pokrywa inwestor. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Wartość nakładów i kosztów robót poniesionych z naruszeniem przepisów § 3 uchwały ustala się w drodze inwentaryzacji. O terminie inwentaryzacji robót wykonawca zawiadamia inwestora i bank finansujący.
1.
Zabrania się realizowania inwestycji ze środków przewidzianych na finansowanie remontów.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do:
1)
inwestycji zastępczych wykonywanych zamiast kapitalnych remontów na podstawie wyników porównawczego rachunku ekonomicznego, zgodnie z § 19 ust. 4 uchwały nr 74 Rady Ministrów z dnia 10 marca 1972 r.,
2)
inwestycji realizowanych ze środków finansowych na remonty na podstawie decyzji nr 89 Prezydium Rządu z dnia 10 lipca 1975 r. w sprawie inwestycji realizowanych ze środków przeznaczonych na remonty.
3.
W razie naruszenia przepisów ust. 1 stosuje się odpowiednio § 5.
1.
W uchwale nr 74 Rady Ministrów z dnia 10 marca 1972 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w jednostkach państwowych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 23, poz. 132 i Nr 57, poz. 305 oraz z 1974 r. Nr 22, poz. 129) skreśla się § 3 ust. 3 oraz zawiesza na okres do dnia 31 grudnia 1975 r. stosowanie przepisu § 16 ust. 3.
2.
W uchwale nr 158 Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 1972 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w organizacjach spółdzielczych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 33, poz. 180, z 1973 r. Nr 25, poz. 154 i z 1974 r. Nr 22, poz. 129) skreśla się § 3 ust. 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.