Oddział A - Tryb postępowania przy zaopatrywaniu ubezpieczonych w przedmioty ortopedyczne. - Zaopatrywanie ubezpieczonych i członków ich rodzin w przedmioty ortopedyczne.

Monitor Polski

M.P.1955.32.307

Akt utracił moc
Wersja od: 12 czerwca 1958 r.

A.

Tryb postępowania przy zaopatrywaniu ubezpieczonych w przedmioty ortopedyczne.

§  22.
1.
Ubezpieczeni otrzymują zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne (§ 2) od wydziału lub referenta rent i pomocy społecznej prezydium rady narodowej na podstawie wniosków lekarzy specjalistów (ortopedów, a w razie ich braku - chirurgów), pod których opieką się znajdują. Wnioski powinny być sporządzane na formularzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2.
Przy wystawianiu wniosków o przyznanie przedmiotów ortopedycznych wymienionych w § 2 lekarze są zobowiązani posługiwać się symbolami podanymi w katalogu protez i aparatów ortopedycznych wydanym w 1953 r. przez Centralę Państwowych Wytwórni Protez.
3.
Przedmioty ortopedyczne nie ujęte katalogiem należy szczegółowo opisać i uzupełnić szkicami.
4.
W przypadkach szczególnie skomplikowanych prezydium rady narodowej na wniosek lekarza, o którym mowa w ust. 1, może skierować ubezpieczonego po stwierdzeniu jego uprawnień - do jednej z wymienionych w § 9 poradni ortopedycznych w celu określenia i zapisania na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 potrzebnego aparatu, gorsetu lub obuwia ortopedycznego w sposób wymagany.
§  23.
1.
Na podstawie wniosku lekarza specjalisty albo na podstawie wniosku poradni ortopedycznej prezydium rady narodowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego wydaje wytwórni zlecenie (zamówienie) według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2.
Zlecenia wypełnia się w 3 egzemplarzach, z których dwa wraz z wnioskiem lekarskim o przyznanie przedmiotu ortopedycznego przesyła prezydium rady narodowej do państwowej wytwórni protez, trzeci egzemplarz wraz z zaświadczeniem zakładu pracy stwierdzającym zatrudnienie lub odcinkiem wypłaconej renty za ostatni miesiąc pozostaje w aktach.
3.
O wydaniu zamówienia do wytwórni zawiadamia się zainteresowanego na piśmie według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§  24.
1.
Zamówienia na przedmioty ortopedyczne należy kierować wyłącznie do państwowych wytwórni protez.
2.
W spółdzielniach ortopedycznych można zamówić przedmioty ortopedyczne tylko na podstawie specjalnego zezwolenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej i w granicach określonych w tym zezwoleniu.
§  24a. 5
1.
Jeżeli mimo dwukrotnego wezwania i uprzedzenia o skutkach niezgłoszenia się, inwalida nie zgłosi się w ciągu 3 miesięcy licząc od dnia drugiego wezwania w celu dokonania przymiarki lub po odbiór zamówionego przedmiotu ortopedycznego i nie usprawiedliwi niestawienia się, ponowne zaopatrzenie inwalidy w przedmiot ortopedyczny może nastąpić dopiero po upływie okresu, na jaki zamówiony, a nie odebrany przedmiot ortopedyczny powinien mu służyć.
2.
Nie odebrany w terminie określonym w ust. 1 przedmiot ortopedyczny podlega rozbiórce. Kwotą stanowiącą różnicę między wartością nie odebranego przedmiotu ortopedycznego a uzyskaną z rozebranego przedmiotu należy obciążyć zleceniodawcę.
§  25.
Państwowa wytwórnia protez może przystąpić do wykonania przedmiotów ortopedycznych bez zlecenia prezydium rady narodowej, jeżeli przepisanie ich nastąpiło w trybie przewidzianym § 22 ust. 4. W takim razie wytwórnia przesyła, po wzięciu miary, wniosek poradni ortopedycznej do prezydium rady narodowej, właściwej dla miejsca zamieszkania osoby protegowanej, z prośbą o nadesłanie formalnego zlecenia.
§  26.
Zlecenie wykonania przedmiotów ortopedycznych jest dla wytwórni jednocześnie upoważnieniem do dokonywania napraw tych przedmiotów i dostarczania zużywających się ich części (pończochy kikutowe, gumy do lasek i kuł, ogumienie do wózków inwalidzkich itp.).
5 § 24a dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 22 maja 1958 r. (M.P.58.45.260) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 czerwca 1958 r.