Rozdział 2 - Przepisy szczegółowe. - Zaopatrywanie ubezpieczonych i członków ich rodzin w przedmioty ortopedyczne.

Monitor Polski

M.P.1955.32.307

Akt utracił moc
Wersja od: 12 czerwca 1958 r.

II.

Przepisy szczegółowe.

Tryb postępowania przy zaopatrywaniu ubezpieczonych w przedmioty ortopedyczne.

§  22.
1.
Ubezpieczeni otrzymują zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne (§ 2) od wydziału lub referenta rent i pomocy społecznej prezydium rady narodowej na podstawie wniosków lekarzy specjalistów (ortopedów, a w razie ich braku - chirurgów), pod których opieką się znajdują. Wnioski powinny być sporządzane na formularzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2.
Przy wystawianiu wniosków o przyznanie przedmiotów ortopedycznych wymienionych w § 2 lekarze są zobowiązani posługiwać się symbolami podanymi w katalogu protez i aparatów ortopedycznych wydanym w 1953 r. przez Centralę Państwowych Wytwórni Protez.
3.
Przedmioty ortopedyczne nie ujęte katalogiem należy szczegółowo opisać i uzupełnić szkicami.
4.
W przypadkach szczególnie skomplikowanych prezydium rady narodowej na wniosek lekarza, o którym mowa w ust. 1, może skierować ubezpieczonego po stwierdzeniu jego uprawnień - do jednej z wymienionych w § 9 poradni ortopedycznych w celu określenia i zapisania na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 potrzebnego aparatu, gorsetu lub obuwia ortopedycznego w sposób wymagany.
§  23.
1.
Na podstawie wniosku lekarza specjalisty albo na podstawie wniosku poradni ortopedycznej prezydium rady narodowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego wydaje wytwórni zlecenie (zamówienie) według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2.
Zlecenia wypełnia się w 3 egzemplarzach, z których dwa wraz z wnioskiem lekarskim o przyznanie przedmiotu ortopedycznego przesyła prezydium rady narodowej do państwowej wytwórni protez, trzeci egzemplarz wraz z zaświadczeniem zakładu pracy stwierdzającym zatrudnienie lub odcinkiem wypłaconej renty za ostatni miesiąc pozostaje w aktach.
3.
O wydaniu zamówienia do wytwórni zawiadamia się zainteresowanego na piśmie według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§  24.
1.
Zamówienia na przedmioty ortopedyczne należy kierować wyłącznie do państwowych wytwórni protez.
2.
W spółdzielniach ortopedycznych można zamówić przedmioty ortopedyczne tylko na podstawie specjalnego zezwolenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej i w granicach określonych w tym zezwoleniu.
§  24a. 5
1.
Jeżeli mimo dwukrotnego wezwania i uprzedzenia o skutkach niezgłoszenia się, inwalida nie zgłosi się w ciągu 3 miesięcy licząc od dnia drugiego wezwania w celu dokonania przymiarki lub po odbiór zamówionego przedmiotu ortopedycznego i nie usprawiedliwi niestawienia się, ponowne zaopatrzenie inwalidy w przedmiot ortopedyczny może nastąpić dopiero po upływie okresu, na jaki zamówiony, a nie odebrany przedmiot ortopedyczny powinien mu służyć.
2.
Nie odebrany w terminie określonym w ust. 1 przedmiot ortopedyczny podlega rozbiórce. Kwotą stanowiącą różnicę między wartością nie odebranego przedmiotu ortopedycznego a uzyskaną z rozebranego przedmiotu należy obciążyć zleceniodawcę.
§  25.
Państwowa wytwórnia protez może przystąpić do wykonania przedmiotów ortopedycznych bez zlecenia prezydium rady narodowej, jeżeli przepisanie ich nastąpiło w trybie przewidzianym § 22 ust. 4. W takim razie wytwórnia przesyła, po wzięciu miary, wniosek poradni ortopedycznej do prezydium rady narodowej, właściwej dla miejsca zamieszkania osoby protegowanej, z prośbą o nadesłanie formalnego zlecenia.
§  26.
Zlecenie wykonania przedmiotów ortopedycznych jest dla wytwórni jednocześnie upoważnieniem do dokonywania napraw tych przedmiotów i dostarczania zużywających się ich części (pończochy kikutowe, gumy do lasek i kuł, ogumienie do wózków inwalidzkich itp.).

Zwrot kosztów podróży.

§  27.
Prezydium rady narodowej, które wystawiło zlecenie na wykonanie przedmiotów ortopedycznych, zwraca ubezpieczonym koszty przejazdu do wskazanej w zleceniu wytwórni i z powrotem.
§  28.
1.
Zwrotowi podlegają koszty przejazdu w przypadku, gdy wskazana w zleceniu wytwórnia położona jest w odległości większej niż 5 km od miejsca zamieszkania lub miejsca stałego zatrudnienia.
2.
Ubezpieczonym z uszkodzeniami kończyn dolnych zwraca się koszty przejazdu również w przypadku mniejszej odległości.
3.
Ubezpieczonym, których stan zdrowia lub rodzaj kalectwa tego wymaga, zwraca się również koszty przejazdów lokalnych (tramwajem, autobusem, furmanką, dorożką samochodową) oraz koszty przejazdów osoby towarzyszącej.
§  29.
1.
Zwrot kosztów obejmuje zapłaconą cenę biletu III klasy pociągu osobowego lub innego publicznego środka lokomocji za przejazd najkrótszą drogą do wskazanej wytwórni i z powrotem.
2.
Osoby korzystające z ulg w przejazdach otrzymują zwrot według taryfy ulgowej.
§  30.
1.
Dokumentem uprawniającym do zwrotu kosztów przejazdu jest stwierdzenie przez wytwórnię protez konieczności odbycia tej podróży.
2.
W przypadkach, o których mowa w § 28 ust. 3, konieczne jest ponadto zaświadczenie lekarza zakładu społecznego służby zdrowia lub właściwego zakładu leczniczo-zapobiegawczego przy zakładzie pracy.
3.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych można wypłacić zaliczkę na koszty przejazdu w obie strony, jeżeli:
1)
osoba wezwana nie posiada dostatecznych środków na kupno biletu kolejowego, a okoliczność tę stwierdzi właściwy komitet blokowy bądź prezydium rady narodowej właściwej ze wzglądu, na miejsce zamieszkania osoby wezwanej;
2)
osoba wezwana zobowiąże się do przedłożenia stwierdzenia, o którym mowa w ust. 1, natychmiast po powrocie z podróży.

Ewidencja i kontrola przyznanych przedmiotów ortopedycznych.

§  31.
1.
Prezydia rad narodowych:
1)
prowadzą ewidencję wydanych zleceń, zawierającą następujące dane:
a)
liczbę porządkową,
b)
nazwisko i imię inwalidy,
c)
datę urodzenia,
d)
miejsce zamieszkania,
e)
tytuł uprawnienia (ubezpieczony, rencista, członek rodziny),
f)
rodzaj przyznanego przedmiotu ortopedycznego,
g)
datę wystawienia zlecenia,
h)
uwagi (odmowa wykonania lub przydzielenia przedmiotu ortopedycznego przez wytwórnię, zwrot wózka inwalidzkiego itp.);
2)
czuwają nad należytym wykorzystaniem przyznanych wózków inwalidzkich, a w związku z tym przeprowadzają corocznie kontrolę, czy potrzebne jest dalsze korzystanie z wózka oraz czy wózek jest utrzymany w należytym stanie; kontrolę tę przeprowadza się bądź u inwalidy w miejscu zamieszkania, bądź też przez wezwanie osoby zainteresowanej do zgłoszenia się wraz z wózkiem do badania.
2.
Daty i wyniki kontroli oraz ewentualnie wydane zarządzenia notuje się na kopiach zawiadomień o przyznaniu wózka (załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia), które należy przechowywać w oddzielnej teczce.

Tryb pokrywania należności za przedmioty ortopedyczne.

§  32. 6
1.
Koszty wykonania przedmiotów ortopedycznych wydanych na zlecenia prezydiów rad narodowych pokrywane będą z kredytów budżetu terenowego prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
2.
Rachunki za wydane przedmioty ortopedyczne przesyłane będą przez państwowe wytwórnie protez, przyszpitalne warsztaty ortopedyczne (§ 8) oraz spółdzielnie pracy (§ 24 ust. 2) do wydziałów rent i pomocy społecznej prezydiów wojewódzkich rad narodowych w celu pokrycia należności.
5 § 24a dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 22 maja 1958 r. (M.P.58.45.260) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 czerwca 1958 r.
6 § 32 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 11 grudnia 1956 r. (M.P.56.105.1224) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.