§ 1. - Zaniechanie ustalania i poboru zobowiązań podatkowych w podatku obrotowym należnym od samochodów osobowych ogólnego przeznaczenia sprowadzonych przez osoby fizyczne z zagranicy.

Monitor Polski

M.P.1990.7.51

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1990 r.
§  1.
1.
Zarządza się zaniechanie ustalania i poboru zobowiązań podatkowych z tytułu podatku obrotowego pobieranego na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1989 r. w sprawie opodatkowania podatkiem obrotowym niektórych towarów sprowadzonych przez osoby fizyczne lub nadesłanych tym osobom z zagranicy (Dz. U. Nr 75, poz. 450) od samochodów osobowych ogólnego przeznaczenia:
1)
sprowadzonych z zagranicy przez inwalidów lub ich opiekunów albo też nadesłanych z zagranicy tym osobom, pod warunkiem że osoby te nie sprowadziły lub nie otrzymały z zagranicy samochodu osobowego w ciągu ostatnich 36 miesięcy,
2)
sprowadzonych z zagranicy przez osoby fizyczne lub nadesłanych tym osobom, które zawarły umowy z kontrahentami zagranicznymi i wpłaciły na ich konto całą należność lub zaliczkę na zakup samochodu do dnia 31 grudnia 1989 r.
2.
Zaniechanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, dotyczy:
1)
inwalidów I lub II grupy bez względu na rodzaj schorzeń albo III grupy z powodu schorzeń narządów ruchu,
2)
opiekunów inwalidów, o których mowa w pkt 1, w razie gdy uzyskali w Głównym Urzędzie Ceł całkowite lub częściowe zwolnienie samochodu od cła przywozowego.
3.
Zaniechanie ustalania zobowiązań podatkowych następuje po przedłożeniu urzędowi celnemu:
1)
przez jedną z osób wymienionych w ust. 2 pisemnego oświadczenia o niesprowadzaniu lub nieotrzymaniu z zagranicy innego samochodu osobowego w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, licząc od dnia zgłoszenia do odprawy celnej,
2)
orzeczenia komisji do spraw inwalidztwa i zatrudnienia albo innego dokumentu o uznaniu za inwalidę, a w przypadku inwalidów III grupy - takiego samego dokumentu z adnotacją, iż inwalidztwo jest spowodowane schorzeniami narządów ruchu, lub pisemnej decyzji Głównego Urzędu Ceł o przyznaniu ulgi celnej (ust. 2),
3)
dowodu zakupu samochodu lub dokumentu potwierdzającego przekazanie całej należności lub zaliczki na rzecz dostawcy zagranicznego (ust. 1 pkt 2).