Zakończenie działalności Komisji Rehabilitacyjnej dla osób, które były zatrudnione w czasie okupacji niemieckiej w policji państwowej (tzw. granatowej) i w straży więziennej.

Monitor Polski

M.P.1952.A-38.557

Akt utracił moc
Wersja od: 13 maja 1952 r.

ZARZĄDZENIE NR 88
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 kwietnia 1952 r.
w sprawie zakończenia działalności Komisji Rehabilitacyjnej dla osób, które były zatrudnione w czasie okupacji niemieckiej w policji państwowej (tzw. granatowej) i w straży więziennej.

Dekret z dnia 22 października 1947 r. o dopuszczalności rehabilitacji osób, które były zatrudnione w policji państwowej (tzw. granatowej) i straży więziennej w czasie okupacji niemieckiej (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 385) zakreślił końcowy termin do dnia 28 października 1948 r. dla zgłaszania wniosków o wszczęcie postępowania rehabilitacyjnego. Powołana na mocy tego dekretu Komisja Rehabilitacyjna rozpatrzyła wszystkie zgłoszone wnioski i wydała orzeczenia w sprawach, które na podstawie zebranego materiału faktycznego dojrzały do rozstrzygnięcia.
Wobec tego na podstawie art. 7 dekretu z dnia 22 października 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 385) zarządza się, co następuje:
Działalność Komisji Rehabilitacyjnej, powołanej na mocy art. 5 i 6 dekretu z dnia 22 października 1947 r., uznaje się za zakończoną.
Sprawy o przeprowadzenie postępowania rehabilitacyjnego, dotychczas nie rozstrzygnięte z powodu braku materiału faktycznego do ich merytorycznego rozpatrzenia, pozostawia się bez załatwienia, a postępowanie w tych sprawach umarza się (art. 71 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnym - Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 341).
Przy przyjmowaniu do pracy we władzach, urzędach oraz państwowych instytucjach i przedsiębiorstwach osób, których sprawy o przeprowadzenie postępowania rehabilitacyjnego pozostawione zostały bez załatwienia z przyczyny określonej w ust. 2, należy uwzględnić okoliczność, że osoby te w terminie przepisanym poddały się postępowaniu rehabilitacyjnemu i że postępowanie to z powodu braku materiału faktycznego zostało umorzone, wobec czego możliwość zatrudnienia tych osób powinna być oceniana według ogólnie obowiązujących zasad o przyjmowaniu do pracy.
Zarządzenie nie narusza działalności Komisji Weryfikacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, powołanej na mocy art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1949 r. o zmianie niektórych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów państwowych i zawodowych wojskowych (Dz. U. R. P. Nr 42, poz. 304).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.