Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Zadania terenowych organów jednolitej władzy państwowej w zakresie werbunku niewykwalifikowanej siły roboczej.

Monitor Polski

M.P.1952.A-54.805

Akt utracił moc
Wersja od: 27 listopada 1954 r.

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Bezpośrednie prowadzenie werbunku niewykwalifikowanej siły roboczej należy do zakresu działania:
1)
samodzielnych referatów zatrudnienia prezydiów powiatowych rad narodowych, zwanych w dalszych przepisach referatami zatrudnienia PRN;
2)
samodzielnych oddziałów (referatów) zatrudnienia prezydiów miejskich rad narodowych, zwanych w dalszych przepisach oddziałami (referatami) zatrudnienia MRN;
3)
prezydiów gminnych rad narodowych (GRN) - referatów do spraw socjalnych i kulturalnych - oraz sołtysów;
4)
zakładów pracy, które prowadzą werbunek na podstawie zezwoleń wydanych przez właściwe dla miejsca werbunku prezydium wojewódzkiej rady narodowej, które może zlecić tę czynność prezydium PRN.
§  2.
Nadzór nad przebiegiem werbunku sprawują:
1)
Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej;
2)
samodzielne oddziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych, zwane w dalszych przepisach oddziałami zatrudnienia WRN.
§  3.
Werbować do pracy należy osoby obojga płci zdolne do wykonywania pracy w wieku dla mężczyzn od 16 do 55 lat, dla kobiet od 16 do 50 lat, o ile zarządzenie dla danego werbunku nie stanowi inaczej.
§  4.
Zakazuje się werbowania:
1)
osób niezdolnych do pracy z powodu kalectwa lub nieosiągnięcia bądź przekroczenia granicy wieku;
2)
osób zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy i rolniczych spółdzielniach produkcyjnych bez zgody zarządu spółdzielni.
§  5.
Werbunek opiera się na:
1)
udzielaniu ścisłych i szczegółowych informacji osobom werbowanym o warunkach płacy i pracy oraz bytu;
2)
dobrowolnej zgodzie zwerbowanego na zawarcie umowy o prace z zakładem pracy, dla którego prowadzony jest werbunek.
§  6.
Oddziały zatrudnienia WRN w uzasadnionych przypadkach na wniosek prezydium PRN mogą organizować zbiorowe wyjazdy propagandowe do zakładu pracy, dla którego prowadzony jest werbunek.
§  7.
Oddziały (referaty) zatrudnienia propagują z polecenia prezydium WRN (PRN) prowadzone werbunki, a w szczególności:
1)
wysyłają do podległych jednostek otrzymane materiały propagandowe w terminie nie później niż 2 dni od daty ich otrzymania, dopilnowując, aby plakaty były umieszczone w lokalach władz, urzędów, instytucji, szkół, organizacji społecznych, w gospodach spółdzielczych i innych miejscach, gdzie gromadzi się ludność miejscowa;
2)
inicjują nadawanie komunikatów oraz audycji w miejscowych radiowęzłach;
3)
popularyzują werbunek, wykorzystując w tym celu zebrania mieszkańców gromady;
4)
popularyzują werbunek w prasie miejscowej, w kinach itp.
§  8.
Przy prowadzeniu werbunku należy w jak najszerszym zakresie współdziałać z komisjami pracy i pomocy społecznej (stosownie do instrukcji Kancelarii Rady Państwa z dnia 27 sierpnia 1951 r. Nr 12) ze związkami zawodowymi oraz organizacjami społecznymi, jak ZMP, Liga Kobiet, Związek Samopomocy Chłopskiej i inne.
§  9.
Odpowiedzialnym wobec Prezydium WRN (PRN) za sprawny przebieg werbunku jest członek prezydium WRN (PRN, MRN), który z tytułu podziału pracy sprawuje nadzór i kontrolę nad oddziałem (referatem) zatrudnienia.