Zadania terenowych organów jednolitej władzy państwowej w zakresie werbunku niewykwalifikowanej siły roboczej.

Monitor Polski

M.P.1952.A-54.805

Akt utracił moc
Wersja od: 27 listopada 1954 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 11 czerwca 1952 r.
w sprawie zadań terenowych organów jednolitej władzy państwowej w zakresie werbunku niewykwalifikowanej siły roboczej. *

Na podstawie § 10 oraz § 27 pkt 3 uchwały Nr 679 Prezydium Rządu z dnia 29 września 1951 r. w sprawie werbunku niewykwalifikowanej siły roboczej (Monitor Polski Nr A-88, poz. 1214) ustala się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
Bezpośrednie prowadzenie werbunku niewykwalifikowanej siły roboczej należy do zakresu działania:
1)
samodzielnych referatów zatrudnienia prezydiów powiatowych rad narodowych, zwanych w dalszych przepisach referatami zatrudnienia PRN;
2)
samodzielnych oddziałów (referatów) zatrudnienia prezydiów miejskich rad narodowych, zwanych w dalszych przepisach oddziałami (referatami) zatrudnienia MRN;
3)
prezydiów gminnych rad narodowych (GRN) - referatów do spraw socjalnych i kulturalnych - oraz sołtysów;
4)
zakładów pracy, które prowadzą werbunek na podstawie zezwoleń wydanych przez właściwe dla miejsca werbunku prezydium wojewódzkiej rady narodowej, które może zlecić tę czynność prezydium PRN.
§  2.
Nadzór nad przebiegiem werbunku sprawują:
1)
Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej;
2)
samodzielne oddziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych, zwane w dalszych przepisach oddziałami zatrudnienia WRN.
§  3.
Werbować do pracy należy osoby obojga płci zdolne do wykonywania pracy w wieku dla mężczyzn od 16 do 55 lat, dla kobiet od 16 do 50 lat, o ile zarządzenie dla danego werbunku nie stanowi inaczej.
§  4.
Zakazuje się werbowania:
1)
osób niezdolnych do pracy z powodu kalectwa lub nieosiągnięcia bądź przekroczenia granicy wieku;
2)
osób zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy i rolniczych spółdzielniach produkcyjnych bez zgody zarządu spółdzielni.
§  5.
Werbunek opiera się na:
1)
udzielaniu ścisłych i szczegółowych informacji osobom werbowanym o warunkach płacy i pracy oraz bytu;
2)
dobrowolnej zgodzie zwerbowanego na zawarcie umowy o prace z zakładem pracy, dla którego prowadzony jest werbunek.
§  6.
Oddziały zatrudnienia WRN w uzasadnionych przypadkach na wniosek prezydium PRN mogą organizować zbiorowe wyjazdy propagandowe do zakładu pracy, dla którego prowadzony jest werbunek.
§  7.
Oddziały (referaty) zatrudnienia propagują z polecenia prezydium WRN (PRN) prowadzone werbunki, a w szczególności:
1)
wysyłają do podległych jednostek otrzymane materiały propagandowe w terminie nie później niż 2 dni od daty ich otrzymania, dopilnowując, aby plakaty były umieszczone w lokalach władz, urzędów, instytucji, szkół, organizacji społecznych, w gospodach spółdzielczych i innych miejscach, gdzie gromadzi się ludność miejscowa;
2)
inicjują nadawanie komunikatów oraz audycji w miejscowych radiowęzłach;
3)
popularyzują werbunek, wykorzystując w tym celu zebrania mieszkańców gromady;
4)
popularyzują werbunek w prasie miejscowej, w kinach itp.
§  8.
Przy prowadzeniu werbunku należy w jak najszerszym zakresie współdziałać z komisjami pracy i pomocy społecznej (stosownie do instrukcji Kancelarii Rady Państwa z dnia 27 sierpnia 1951 r. Nr 12) ze związkami zawodowymi oraz organizacjami społecznymi, jak ZMP, Liga Kobiet, Związek Samopomocy Chłopskiej i inne.
§  9.
Odpowiedzialnym wobec Prezydium WRN (PRN) za sprawny przebieg werbunku jest członek prezydium WRN (PRN, MRN), który z tytułu podziału pracy sprawuje nadzór i kontrolę nad oddziałem (referatem) zatrudnienia.

Zadania prezydiów rad narodowych.

1.
Zadania prezydiów WRN.
§  10.
Prezydium WRN po otrzymaniu z Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej zarządzenia werbunku przesyła niezwłocznie prezydium PRN plan werbunku według ustalonego wzoru (wzór Nr 1) - do wykonania, zaś Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej - do wiadomości, podejmując równocześnie stosowną uchwałę o prowadzeniu werbunku.
§  11.
Prezydium WRN w czasie trwania werbunku:
1)
systematycznie rozpatruje na swoich posiedzeniach sprawy dotyczące przebiegu i oceny werbunku; na posiedzeniach tych prezydium WRN ustala wytyczne bądź podejmuje uchwały, zmierzające do zabezpieczenia wykonania planu werbunku;
2)
omawia na naradach z przewodniczącymi prezydiów PRN sprawy dotyczące przebiegu i oceny werbunku, a w razie potrzeby zwołuje specjalne narady odpowiedzialnych za werbunek członków prezydiów PRN w celu szczegółowego omówienia braków i niedociągnięć oraz ustalenia sposobów wykonania planów werbunkowych; na narady te prezydium WRN w miarę potrzeby zaprasza przedstawicieli zarządów wojewódzkich organizacji społecznych celem udzielenia im odpowiednich wytycznych w zakresie współpracy w werbunku.
§  12.
Odpowiedzialny za sprawy werbunkowe członek prezydium WRN:
1)
referuje na posiedzeniach prezydium WRN sprawy związane z werbunkiem;
2)
bierze udział w konferencjach i odprawach dotyczących werbunku;
3)
analizuje sprawozdania z przebiegu werbunku w powiatach oraz kontroluje w terenie sposób wykonywania uchwał podjętych przez prezydium WRN, wydanych instrukcji i zarządzeń dotyczących werbunku;
4)
kontroluje pracę terenową aparatu zatrudnienia;
5)
ściśle współdziała z komisją pracy i pomocy społecznej, wykorzystując wnioski komisji do wytycznych bądź projektów uchwał prezydium WRN.
2.
Obowiązki oddziałów zatrudnienia WRN.
§  13.
Oddział zatrudnienia WRN niezwłocznie po otrzymaniu zarządzenia werbunku z Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej sporządza w porozumieniu z wojewódzką komisją planowania gospodarczego projekt wojewódzkiego planu werbunku na powiaty oraz projekt uchwały prezydium WRN w sprawie werbunku. Projekt uchwały kierownik oddziału zatrudnienia przedkłada resortowemu członkowi prezydium WRN w celu wniesienia na posiedzenie prezydium WRN.
§  14.
Przy opracowywaniu wojewódzkiego planu werbunku należy przestrzegać zasady, aby na terenie tego samego powiatu nie planować równoczesnego werbunku dla dwóch lub więcej zakładów pracy z tej samej gałęzi produkcji (np. dla dwóch przedsiębiorstw budowlanych).
§  15.
Oddział zatrudnienia WRN, prowadzący werbunek dla innych województw, niezwłocznie po podjęciu uchwały przez prezydium WRN przesyła plan werbunku w przekroju powiatowym do wiadomości oddziałom zatrudnienia WRN, dla których prowadzi werbunek, w celu niezwłocznego delegowania werbowników.
§  16.
Oddział zatrudnienia WRN przez stałe, oparte na planach pracy, wyjazdy nadzoruje przebieg werbunku, a w szczególności:
1)
kontroluje, instruuje i udziela bezpośredniej pomocy w wykonaniu planów werbunkowych referatom zatrudnienia PRN;
2)
instruuje i kontroluje działalność oddziałów (referatów) zatrudnienia MRN (PRN) w zakresie nadzorowania przez nich stanu opieki nad zwerbowanymi robotnikami w zakładach pracy, współdziałając w tym zakresie z wojewódzką komisją pracy i pomocy społecznej, związkami zawodowymi oraz innymi organizacjami społecznymi;
3)
kontroluje pracę werbowników w terenie, na którym prowadzony jest werbunek.
§  17.
Dla omówienia i wymiany doświadczeń w zakresie werbunku oraz udzielania instruktażu oddział zatrudnienia WRN zwołuje nie rzadziej niż raz na 2 miesiące odprawy robocze pracowników oddziałów (referatów) zatrudnienia MRN (PRN).
§  18.
Kierownik oddziału zatrudnienia WRN składa nie rzadziej niż raz w tygodniu sprawującemu nadzór członkowi prezydium WRN sprawozdanie z przebiegu werbunku oraz wnioski mające na celu zabezpieczenie terminowego wykonania planu werbunku.
§  19.
Oddział zatrudnienia WRN po zakończeniu werbunku sporządza sprawozdanie z jego przebiegu dla prezydium WRN i po zaakceptowaniu przez prezydium WRN przesyła sprawozdanie w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty zakończenia werbunku do Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
3.
Zadania prezydiów PRN.
§  20.
Prezydium PRN, po otrzymaniu z Prezydium WRN zarządzenia werbunku, przesyła niezwłocznie prezydiom GRN rozdzielnik werbunkowy według ustalonego wzoru (wzór Nr 1) - do wykonania, zaś prezydium WRN - do wiadomości, podejmując równocześnie stosowną uchwałę o prowadzeniu werbunku.
§  21.
Prezydium PRN w czasie trwania werbunku systematycznie rozpatruje na swoich posiedzeniach oraz na naradach przewodniczących GRN sprawy dotyczące przebiegu i oceny werbunku, ustalając wytyczne zmierzające do zabezpieczenia wykonania planu werbunku. O posiedzeniach tych prezydium PRN zawiadamia prezydium WRN celem delegowania swego przedstawiciela.
§  22.
Ponadto zadania prezydium PRN są analogiczne do zadań prezydium WRN wymienionych w § 12.
4.
Obowiązki referatów zatrudnienia PRN.
§  23.
Referat zatrudnienia niezwłocznie po otrzymaniu zarządzenia werbunku z prezydium WRN opracowuje w porozumieniu z powiatową komisją planowania gospodarczego i na podstawie znajomości terenu projekt rozdzielnika werbunkowego na gminy oraz projekt uchwały prezydium PRN.
§  24.
Referat zatrudnienia PRN:
1)
udziela zezwoleń na prowadzenie werbunku werbownikom zakładów pracy w ramach planów werbunkowych nadesłanych przez prezydium WRN oraz prowadzi rejestr werbowników i wydanych zezwoleń na prowadzenie werbunku według ustalonego wzoru (wzór Nr 2);
2)
prowadzi werbunek bezpośrednio w gromadach i miasteczkach, współdziałając przy tym z werbownikami zakładów pracy i organizacjami społecznymi;
3)
współdziała z zarządami powiatowymi organizacji społecznych (ZMP, ZSCh, LK) oraz komendą powiatową P. O. "Służba Polsce" w celu włączenia aktywu społecznego w gminach i gromadach do werbunku;
4)
organizuje wyjazdy zwerbowanych w trybie określonym instrukcją w sprawie zasad przewożenia zwerbowanych robotników z miejsca zamieszkania do miejsca pracy.
§  25.
Referat zatrudnienia PRN po przybyciu werbowników:
1)
omawia z werbownikami plan i metody werbunku na ich terenie;
2)
informuje werbowników o warunkach miejscowych oraz o aktywistach gminnych, do których powinni się zgłosić w celu uzyskania pomocy przy prowadzeniu werbunku;
3)
informuje o obowiązujących terminach odjazdu transportów zwerbowanych oraz o sposobach utrzymania stałej łączności z referatem zatrudnienia PRN;
4)
kontroluje w terenie pracę werbowników, zwracając szczególną uwagą na dokładność udzielanych przez nich informacji oraz właściwy sposób prowadzenia werbunku.
§  26.
W przypadku stwierdzenia niewłaściwej pracy werbownika, nieodpowiedniego zachowania się w terenie czy niestosowania się do przepisów o obowiązkach werbownika, referat zatrudnienia PRN odwołuje werbownika z terenu oraz sporządza protokół odwołania, przesyłając go do właściwego zakładu pracy za pośrednictwem oddziału zatrudnienia WRN.
§  27.
Po zakończeniu werbunku w terenie referat zatrudnienia PRN:
1)
przyjmuje sprawozdania werbownika z przebiegu jego pracy w terenie bądź na podstawie notatek i ustnych uwag werbownika sporządza krótkie sprawozdanie, które podpisuje werbownik;
2)
odnotowuje datę wyjazdu oraz uwagi o pracy werbownika w rejestrze werbowników.
§  28.
Referat zatrudnienia PRN bierze czynny udział w prowadzeniu werbunku bezpośrednio w miasteczkach i gromadach, a ponadto:
1)
kontroluje, instruuje i udziela bezpośredniej pomocy prezydium GRN i sołtysom w wykonaniu rozdzielników werbunkowych oraz zarządzeń prezydium PRN w sprawach werbunku;
2)
nadzoruje pracę i instruuje referentów do spraw socjalnych i kulturalnych prezydiów GRN w wykonywaniu czynności w zakresie werbunku;
3)
dba, aby aktywiści społeczni w gminach i gromadach popularyzowali werbunek.
§  29.
Pracownicy referatu zatrudnienia PRN biorą udział w odprawach sołtysów i na zaproszenie - w posiedzeniach prezydiów GRN, zwołanych w sprawach werbunku.
§  30.
Ponadto obowiązki referatów zatrudnienia PRN są analogiczne do obowiązków oddziałów zatrudnienia WRN ustalonych w §§ 18 i 19, z tym że sprawozdanie z przebiegu werbunku, o którym mowa w § 19, zostaje przesłane do oddziału zatrudnienia WRN.
5.
Zadania prezydiów GRN.
§  31.
Prezydium GRN, po otrzymaniu z prezydium PRN zarządzenia werbunku, podejmuje niezwłocznie stosowną uchwalą o prowadzeniu werbunku przesyłając jej odpis do wiadomości prezydium PRN oraz zawiadamia sołtysów o rozpoczęciu werbunku.
§  32.
Prezydium GRN omawia na najbliższej odprawie sołtysów sprawy dotyczące prowadzenia werbunku, przy czym:
1)
zapoznaje sołtysów z uchwałą oraz wytycznymi w sprawie werbunku;
2)
udziela szczegółowych informacji o warunkach pracy i płacy w zakładach pracy, dla których prowadzony jest werbunek.
§  33.
Prezydium GRN poucza sołtysów o ich obowiązkach w zakresie werbunku, a w szczególności:
1)
ustalania osób mających warunki do podjęcia pracy na wyjazd oraz przekonywania ludności, w bezpośrednich rozmowach i na zebraniach, o celowości podjęcia pracy;
2)
współdziałania z pracownikami referatów zatrudnienia PRN oraz werbownikami delegowanymi przez zakłady pracy, wskazywania im aktywistów społecznych dla współdziałania w werbunku oraz zapewniania odpłatnych podwód w celu prowadzenia werbunku na terenie gminy;
3)
rozplakatowania materiałów propagandowych;
4)
składania sprawozdań z przebiegu werbunku na następnych odprawach sołtysów.
§  34.
Prezydium GRN zapewnia natychmiastowe rozesłanie do sołtysów otrzymanych materiałów propagandowych oraz czuwa nad właściwym ich rozpowszechnieniem, zgodnie z zaleceniami prezydium PRN.
§  35.
Prezydium GRN w przypadkach słabych wyników werbunku zwołuje specjalne odprawy sołtysów przy współudziale przedstawicieli terenowych organizacji społecznych w celu zapewnienia terminowego wykonania planu werbunku.
§  36.
Prezydium GRN okazuje jak najdalej idącą pomoc werbownikom, a w szczególności wskazuje:
1)
gromady mające nadwyżki siły roboczej, w których werbownicy powinni przeprowadzać werbunek, oraz
2)
aktywistów w gromadach, do których powinni się zwrócić o pomoc przy prowadzeniu werbunku.
§  37.
Prezydium GRN lub sołtys - w przypadku, gdy werbownik nie posiada zezwolenia prezydium WRN bądź PRN na werbunek - zakazuje prowadzenia werbunku na podstawie § 14 uchwały Nr 679 Prezydium Rządu z dnia 29 września 1951 r. (Monitor Polski Nr A-88, poz. 1214), w przypadku zaś oporu ze strony werbownika zwraca się o interwencję do organów Milicji Obywatelskiej, zawiadamiając o tym niezwłocznie prezydium PRN.
6.
Obowiązki referatu do spraw socjalnych i kulturalnych prezydium GRN.
§  38.
Referat do spraw socjalnych i kulturalnych prezydium GRN prowadzi sprawy związane z werbunkiem na terenie gminy, jak informowanie osób zgłaszających się w sprawie pracy i kierowanie ich w zasadzie do referatu zatrudnienia PRN, przygotowywanie uchwał prezydium GRN w sprawach werbunku, prowadzenie wykazu zgłaszających się werbowników, korespondencję z referatem zatrudnienia PRN itd.
7.
Zadania prezydiów WRN, PRN, MRN, GRN w zakresie opieki nad zwerbowanymi.
§  39.
Prezydia WRN, PRN, MRN, na których terenie znajdują się zakłady pracy przyjmujące zwerbowanych robotników, sprawdzają stan opieki nad zwerbowanymi, a w szczególności:
1)
sposób przyjmowania zwerbowanych przez administrację zakładów pracy (szybkie załatwianie formalności przy przyjęciu do pracy, natychmiastowe zakwaterowanie itp.);
2)
warunki zakwaterowania oraz zbiorowego wyżywienia;
3)
dotrzymywanie przez zakłady pracy warunków pracy i płacy określonych w układach zbiorowych oraz w obowiązujących przepisach;
4)
działalność kulturalno-oświatową wśród zwerbowanych.
§  40.
W razie stwierdzenia niedostatecznej opieki nad zwerbowanymi robotnikami prezydium właściwej rady narodowej podejmuje interwencję w celu poprawy stwierdzonego stanu, a w szczególnie ważnych przypadkach zawiadamia o tym władze nadrzędne.
§  41.
Prezydium GRN (referat do spraw socjalnych i kulturalnych) w przypadku stwierdzenia przez sołtysów powrotu zwerbowanych do miejsca ich zamieszkania, ustala przyczyny powrotu, a w przypadkach uzasadnionych skarg - sporządza protokół. Prezydium GRN przesyła protokół do prezydium PRN dla wyciągnięcia właściwych wniosków i zawiadamia zainteresowanego o wynikach.
8.
Obowiązki oddziałów (referatów) zatrudnienia prezydium MRN (PRN), na których terenie znajdują się zakłady pracy prowadzące akcje werbunkowe.
§  42.
Oddział (referat) zatrudnienia MRN (PRN) powoduje delegowanie przez zakład pracy werbowników w teren w terminie nie później niż 3 dni od daty otrzymania planu werbunku.
§  43.
Pracownicy oddziału (referatu) zatrudnienia MRN (PRN) biorą udział w typowaniu werbowników przez zakład pracy oraz instruują werbowników o zasadach ich pracy.
§  44.
Oddział (referat) zatrudnienia MRN (PRN):
1)
poświadcza delegacje werbowników, sprawdzając, czy zostały wystawione na teren wyznaczony planem werbunku oraz
2)
prowadzi rejestr werbowników delegowanych przez zakłady pracy według ustalonego wzoru (wzór Nr 2).
§  45.
Oddział (referat) zatrudnienia MRN (PRN) nadzoruje działalność zakładów pracy w zakresie opieki nad zwerbowanymi robotnikami, stosownie do przepisów §§ 39 i 40 niniejszej instrukcji.

Przepisy końcowe.

§  46.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1952 r.
§  47.
Z dniem wejścia w życie niniejszej instrukcji traci moc instrukcja Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 20 kwietnia 1951 r. Nr Zw 1795/70/51 w sprawie organizacji i metod werbunku niewykwalifikowanej siły roboczej.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór Nr 1

PREZYDIUM WOJEWÓDZKIEJ - POWIATOWEJ * RADY NARODOWEJ

w ..........

Nr ..........

.......... dnia .......... 195.. r.

Prezydium Powiatowej - Gminnej*) Rady Narodowej

w ..........

Na podstawie pisma Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej, Prezydium WRN*) z dnia .......... 195.. r. Nr ..... w sprawie .......... stosownie do §§ 8 i 9 uchwały Nr 679 Prezydium Rządu z dnia 29 września 1951 r. w sprawie werbunku niewykwalifikowanej siły roboczej (Monitor Polski Nr A-88, poz. 1214) Prezydium Wojewódzkiej - Powiatowej*) Rady Narodowej przesyła poniższy plan werbunku - rozdzielnik werbunkowy*) na zwerbowanie ..... robotników dla Ministerstwa .......... .......... z poleceniem wykonania poniższego zadania w terminie do dnia .......... 195.. r.

Nazwa i dokładny adres zakładu pracy, dla którego prowadzony jest werbunekIlość robotników do zwerbowaniaUwagi
Razem:

Stosownie do § 10 instrukcji Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 11 czerwca 1952 r. w sprawie zadań terenowych organów jednolitej władzy państwowej w zakresie werbunku niewykwalifikowanej siły roboczej (Monitor Polski Nr A-54, poz. 805) Prezydium PRN prześle niezwłocznie rozdzielnik werbunkowy na poszczególne gminy. Równocześnie Prezydium PRN - GRN * powinno podjąć odpowiednią uchwałę oraz zapewnić zwerbowanie wyżej wymienionej liczby robotników.

Przewodniczący

Prezydium Wojewódzkiej - Powiatowej*)

Rady Narodowej

.................................

Wzór Nr 2

Prezydium Wojewódzkiej - Miejskiej - Powiatowej *

Rady Narodowej

Samodzielny Oddział (Referat) Zatrudnienia

w ..........

REJESTR WYDANYCH ZEZWOLEŃ NA PROWADZENIE WERBUNKU ORAZ WERBOWNIKÓW PROWADZĄCYCH WERBUNEK

Lp.Data poświadczenia delegacji bądź wydania zezwolenia na prowadzenie werbunkuImię i nazwisko werbownikaNazwa i adres zakładu pracyTeren przydzielony dla przeprowadzenia werbunku (powiat bądź gmina)Okres prowadzenia werbunkuUwagi
1234567
* Z dniem 27 listopada 1954 r. przepisy nin. instrukcji rozszerza się na Prezydia Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi, zgodnie z § 1 instrukcji z dnia 25 listopada 1954 r. (M.P.54.111.1556).
*) Niepotrzebne skreślić.
*) Niepotrzebne skreślić.
*) Niepotrzebne skreślić.