Zadania jednostek badawczych i konstrukcyjnych podległych Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w zakresie stosowania przy produkcji surowców wtórnych oraz współpraca tych jednostek z wojewódzkimi komisjami planowania gospodarczego.

Monitor Polski

M.P.1953.A-64.783

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lipca 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 28 czerwca 1953 r.
w sprawie zadań jednostek badawczych i konstrukcyjnych podległych Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w zakresie stosowania przy produkcji surowców wtórnych oraz współpracy tych jednostek z wojewódzkimi komisjami planowania gospodarczego.

Stosownie do § 22 ust. 2 i 3 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 września 1952 r. w sprawie zaopatrywania zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne (Monitor Polski Nr A-84, poz. 1332) zarządza się, co następuje:
W celu zapewnienia szerszego stosowania surowców wtórnych do produkcji nowych artykułów masowego spożycia oraz upowszechnienia stosowania surowców wtórnych w bieżącej produkcji Centralne Biuro Konstrukcyjne Przemysłu Drobnego, Wzorcownia Drobnej Wytwórczości, Biuro Studiów i Projektów Przemysłu Zabawkarskiego, Związek Izb Rzemieślniczych i Zakłady Doskonalenia Rzemiosła powinny w tematach swoich prac uwzględnić w szerszej niż dotychczas mierze stosowanie surowców wtórnych.
Centralne Biuro Konstrukcyjne Przemysłu Drobnego w opracowywanej dokumentacji konstrukcyjnej oraz w dokumentacji na narzędzia tłoczne powinno w jak najszerszym stopniu brać pod uwagę możliwości stosowania surowców wtórnych, a w tym celu:
1)
ustalić w uzgodnieniu ze zleceniodawcami w oparciu o plan opracowań konstrukcyjnych i technologicznych na 1953 r. zakres stosowania surowców wtórnych, w szczególności przy opracowaniach galanterii metalowej, wyrobów metalowych, zabawek i artykułów gospodarstwa domowego;
2)
przedłożyć wyniki prac określonych w pkt 1 Ministerstwu Przemysłu Drobnego i Rzemiosła (Departament Techniki) w terminie do dnia 15 sierpnia 1953 r.;
3)
ustalić przy opracowywaniu rocznych planów na lata następne zakres asortymentów, których produkcja opierać się będzie na surowcach wtórnych.
1.
Wzorcownia Drobnej Wytwórczości przy zakupie wzorów zarówno importowanych jak i pochodzenia krajowego powinna kierować się możliwością produkcji według tych wzorów w oparciu o surowce wtórne.
2.
W celu skuteczniejszego upowszechnienia stosowania surowców wtórnych w produkcji przemysłu drobnego zobowiązuje się Wzorcownię Drobnej Wytwórczości do opracowania katalogów artykułów, które mogą być produkowane z surowców wtórnych, w następujących terminach:
1)
galanteria metalowa - do 1 sierpnia 1953 r.,
2)
artykuły gospodarstwa domowego (metal) - do 1 września 1953 r.,
3)
artykuły gospodarstwa domowego (drewno, wiklina i rogożyna) - do 1 września 1953 r.,
4)
galanteria skórzana - do 1 października 1953 r.,
5)
narzędzia rzemieślnicze - do 1 września 1953 r.,
6)
artykuły biurowe i kreślarskie - do 1 września

1953 r.

3.
Co do asortymentów nie wymienionych w ust. 2 Wzorcownia opracuje i uzgodni z Departamentem Techniki harmonogram w terminie do dnia 31 lipca 1953 r.
1.
Biuro Studiów i Projektów Przemysłu Zabawkarskiego zobowiązuje się do rozszerzenia asortymentu projektowanych zabawek, których produkcja może być oparta o surowce wtórne, a w szczególności zabawek metalowych, drewnianych, włókienniczych, skórzanych i gumowych.
2.
Biuro Studiów i Projektów Przemysłu Zabawkarskiego w terminie do dnia 1 sierpnia 1953 r. opracuje zakres stosowania surowców wtórnych do projektów zabawek przewidzianych na rok 1953 oraz w terminie do dnia 31 sierpnia 1953 r. zakres stosowania surowców wtórnych dla wszelkich zabawek produkowanych przez przemysł zabawkarski, podległy Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
Związek Izb Rzemieślniczych w pracach badawczych i Zakłady Doskonalenia Rzemiosła w pracy warsztatów szkoleniowych oraz w programach nauczania powinny przewidzieć zagadnienia technologii surowców wtórnych oraz tryb ich pozyskiwania.
1.
Dla zapewnienia wykonania zadań, określonych w § 1, Centralny Zarząd Zaopatrzenia Przemysłu Drobnego obowiązany jest systematycznie przekazywać jednostkom wymienionym w § 1 materiały dotyczące wszelkich surowców wtórnych, a w szczególności materiały wynikające z bilansów sporządzonych przez wojewódzkie komisje planowania gospodarczego.
2.
Zakres materiałów przekazywanych stosownie do ust. 1 powinien być uzgadniany z Ministerstwem Przemysłu Drobnego i Rzemiosła (Departament Techniki).
Upoważnia się dyrektora Centralnego Biura Konstrukcyjnego Przemysłu Drobnego oraz dyrektora Biura Projektów i Studiów Przemysłu Zabawkarskiego do bezpośredniego pozyskiwania w wojewódzkich komisjach planowania gospodarczego ilościowych i jakościowych danych w odniesieniu do surowców wtórnych, mogących być użytymi do opracowań, wynikających z zatwierdzonego planu produkcyjnego wymienionych jednostek.
1.
Wojewódzkie komisje planowania gospodarczego powinny udostępniać jednostkom wymienionym w § 3 ilościowe i jakościowe dane, wynikające z bilansu surowców wtórnych, oraz ułatwiać pozyskiwanie wzorów lub prób.
2.
Niezależnie od współpracy z wydziałami przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych wojewódzkie komisje planowania gospodarczego powinny udzielać jednostkom wymienionym w § 1 wskazań co do wykorzystania surowców wtórnych, znajdujących się na terenie województwa, w oparciu o przeprowadzoną analizę potrzeb rynku.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.