Wytyczne w sprawie zużytkowania środków budżetowych przeznaczonych na zwalczanie alkoholizmu w związku z pobieraniem dopłat do cen napojów alkoholowych.

Monitor Polski

M.P.1960.50.237

Akt utracił moc
Wersja od: 21 czerwca 1960 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 31 maja 1960 r.
Wytyczne w sprawie zużytkowania środków budżetowych przeznaczonych na zwalczanie alkoholizmu w związku z pobieraniem dopłat do cen napojów alkoholowych.

Na podstawie art. 11 § 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 69, poz. 434) ustala się następujące wytyczne:
Środki budżetowe, przeznaczone na zwalczanie alkoholizmu zgodnie z art. 11 § 1 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 69, poz. 434), należy zużytkować na:
1)
pokrywanie kosztów związanych z prowadzeniem akcji uświadamiająco-propagandowej w zakresie zwalczania alkoholizmu,
2)
budowę, wyposażenie i uruchamianie izb wytrzeźwień,
3)
budowę, wyposażenie i uruchamianie nowych placówek lecznictwa przeciwalkoholowego, w szczególności lecznictwa zamkniętego,
4)
dofinansowanie inicjatywy społecznej zmierzającej do rozwoju życia kulturalno-oświatowego, w szczególności na zakup wyposażenia dla amatorskich zespołów artystycznych i sportowych organizacji społecznych, dla świetlic, klubów, domów kultury i bibliotek oraz na pomoc w budowie i kapitalnych remontach obiektów kulturalnych i sportowych, z tym że kwoty przeznaczone na dofinansowanie nie mogą być wyższe od kwot przeznaczonych z inicjatywy społecznej,
5)
wydatki związane z łagodzeniem skutków alkoholizmu w rodzinach, w szczególności na pomoc dla dzieci alkoholików.
Środki budżetowe (§ 1) mogą być wydatkowane na inwestycje zdecentralizowane wynikające z zadań, o których mowa w § 1 pkt 2–4, jeżeli mieszczą się w ramach zatwierdzonego limitu inwestycji zdecentralizowanych.
Kredyty budżetowe na zadania, o których mowa w § 1, będą planowane w odrębnym rozdziale klasyfikacji wydatków pod nazwą "zwalczanie alkoholizmu" w częściach budżetu właściwych dla realizacji zadań, wynikających z ustawy o zwalczaniu alkoholizmu.
Środki budżetowe na zwalczanie alkoholizmu, przeznaczone na ten cel przez rady narodowe po wysłuchaniu opinii Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego, zużytkowują w zakresie przewidzianym w § 1 właściwe organy prezydiów rad narodowych, korzystając przy tym ze współpracy Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego bądź zlecając mu wykonanie poszczególnych zadań.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.