Wytyczne w sprawie zużytkowania środków budżetowych przeznaczonych na zwalczanie alkoholizmu w związku z pobieraniem dopłat do cen napojów alkoholowych.

Monitor Polski

M.P.1963.72.360

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1963 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 16 września 1963 r.
Wytyczne w sprawie zużytkowania środków budżetowych przeznaczonych na zwalczanie alkoholizmu w związku z pobieraniem dopłat do cen napojów alkoholowych.

Na podstawie art. 11 § 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 69, poz. 434) ustala się, co następuje:
1.
Środki budżetowe przeznaczone na zwalczanie alkoholizmu zgodnie z art. 11 § 1 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 69, poz. 434) należy zużytkować na:
1)
budowę, adaptację, wyposażenie i uruchamianie placówek lecznictwa przeciwalkoholowego, w szczególności zakładów zamkniętych dla nałogowych alkoholików,
2)
budowę, adaptację, wyposażenie i uruchamianie izb wytrzeźwień,
3)
wydatki związane z zapobieganiem alkoholizmowi wśród dzieci i młodzieży, a w szczególności na budowę i adaptację zakładów dla dzieci zagrożonych alkoholizmem,
4)
wydatki związane z prowadzeniem działalności uświadamiająco-propagandowej w zakresie zwalczania alkoholizmu.
2.
Budowa, adaptacja, wyposażanie i uruchamianie zakładów lecznictwa zamkniętego dla nałogowych alkoholików oraz budowa zakładów dla dzieci zagrożonych alkoholizmem powinny być realizowane w ramach środków budżetowych wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), a pozostałe zadania - w ramach środków budżetowych powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty miejskie, dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych.
3.
W razie gdy rada narodowa przeznacza z kwot uzyskanych z dopłat do cen napojów alkoholowych więcej niż 10% na cele zwalczania alkoholizmu, to wydatki na nakłady inwestycyjne określone w ust. 1 i 2 nie mogą przekroczyć 10% ogólnej kwoty uzyskanej z tych dopłat.
1.
Szczegółowe przeznaczenie środków budżetowych na zwalczanie alkoholizmu określają rady narodowe po wysłuchaniu opinii Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego.
2.
Środki określone w ust. 1 zużytkowują w zakresie przewidzianym w § 1 ust. 1 właściwe organy prezydiów rad narodowych.
3.
Właściwy organ prezydium rady narodowej może zlecić zużytkowanie środków przeznaczonych na cele określone w § 1 ust. 1 pkt 3 Polskiemu Komitetowi Pomocy Społecznej i Towarzystwu Przyjaciół Dzieci, współdziałającym w tym zakresie ze Społecznym Komitetem Przeciwalkoholowym, a na cele określone w § 1 ust. 1 pkt 4 - właściwemu terenowo społecznemu komitetowi przeciwalkoholowemu oraz Towarzystwu Trzeźwości Transportowców, współdziałającemu w tym zakresie ze Społecznym Komitetem Przeciwalkoholowym.
W celu wykonania zadań, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą podejmować uchwały o budowie zakładów lecznictwa zamkniętego przeznaczonych dla obszaru kilku województw.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 31 maja 1960 r. - Wytyczne w sprawie zużytkowania środków budżetowych przeznaczonych na zwalczanie alkoholizmu w związku z pobieraniem dopłat do cen napojów alkoholowych (Monitor Polski Nr 50, poz. 237).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.