§ 1. - Wysokość świadczeń emerytalnych dla górników, zatrudnionych pod ziemią.

Monitor Polski

M.P.1951.A-5.64

Akt utracił moc
Wersja od: 4 stycznia 1953 r.
§  1.
1.
Pracownicy kopalń węgla, rud, kruszców i glinki ogniotrwałej, zatrudnieni pod ziemią lub przy głębieniu szybów, oraz pracownicy niższego, średniego i wyższego dozoru w kopalniach otrzymują rentę górniczą w wysokości określonej niniejszą uchwałą, jeżeli odpowiadają warunkom w niej podanym.
2.
Za równorzędne z pracą pod ziemią uważa się:
a)
pracę w charakterze członków rad zakładowych w kopalniach, pracę osób wybranych do władz Związku Zawodowego Górników, o ile osoby te zatrudnione były przedtem pod ziemią;
b)
zatrudnienie w Związku Zawodowym Górników przy pracach techniczno-instruktorskich, jeżeli nastąpiło ono bezpośrednio po 5-letnim co najmniej okresie zatrudnienia pod ziemią;
c) 1
zatrudnienie na stanowiskach wymagających kwalifikacji inżynierskich lub technicznych w zakresie górnictwa węglowego, rud, kruszców i glinek ogniotrwałych, w administracji przedsiębiorstw górniczych, w urzędach górniczych, w górniczych instytutach naukowo-badawczych oraz w Ministerstwach: Górnictwa i Hutnictwa, pod warunkiem przepracowania co najmniej 5 lat w kopalniach w charakterze dozoru niższego, średniego lub wyższego.
3.
Za równorzędne z okresami zatrudnienia pod ziemią uważa się okresy pobierania zasiłku z tytułu ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa oraz okresy niezawodowej służby wojskowej, przypadające bezpośrednio po okresie zatrudnienia pod ziemią.
4.
Poszczególne okresy zatrudnienia pod ziemią i pracy równorzędnej sumuje się dla ustalenia łącznego okresu zatrudnienia uprawniającego do renty górniczej.
1 § 1 ust. 2 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 1 uchwały nr 709 z dnia 8 sierpnia 1952 r. (M.P.52.A-73.1164) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 kwietnia 1952 r.