§ 1. - Wypiek, zużycie surowców do wypieku oraz wprowadzanie do obrotu pieczywa piekarskiego.

Monitor Polski

M.P.1969.15.115

Akt utracił moc
Wersja od: 10 grudnia 1974 r.
§  1.
1. 1
Zezwala się na wypiek i wprowadzanie do obrotu pieczywa piekarskiego, którego rodzaje oraz proporcje ilościowe zużycia do ich wypieku surowców (receptury) i średnie krajowe wydajności wypieku podane są w załączniku do niniejszego zarządzenia, ogłoszonym z powołaniem się na niniejsze zarządzenie w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Handlu Wewnętrznego. Średnie krajowe wydajności wypieku podane w załączniku stanowią orientacyjne wskaźniki przy ustalaniu norm średniej wydajności wypieku pieczywa, o których mowa w § 2 ust. 1. Zmiany w recepturach lub średnich krajowych wydajnościach wypieku podanych w załączniku do niniejszego zarządzenia wprowadza Minister Handlu Wewnętrznego, z tym że zmiany te nie mogą naruszać warunków zdrowotnych środków spożywczych.
2.
Zezwala się na wypiek oraz wprowadzenie do obrotu pieczywa piekarskiego regionalnego, odpowiadającego upodobaniom konsumentów na określonym terenie, pieczywa firmowego oraz pieczywa innego niż wymienione w ust. 1.
3. 2
Rodzaje pieczywa określonego w ust. 2 i proporcje ilościowe zużycia do ich wypieku surowców (receptury) ustala Naczelny Dyrektor Zjednoczenia Przemysłu Piekarskiego na wniosek:
1)
jednostek nadrzędnych sprawujących nadzór nad jednostkami gospodarki uspołecznionej prowadzącymi piekarnie - dla pieczywa produkowanego przez te jednostki,
2)
organu administracji państwowej stopnia powiatowego właściwego ze względu na siedzibę zakładu rzemieślniczego w porozumieniu z właściwą komisją terenowo-branżową porozumienia terenowo-branżowego w zakresie przemysłu piekarskiego - dla pieczywa produkowanego przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
4.
Wypiek rodzajów pieczywa wymienionych w załączniku w części I pkt 6 (chleb żytni "razowy na miodzie"), 7 (chleb żytni jasny "mleczny"), 8 (chleb żytni razowy "litewski") i 9 (chleb żytni razowy "wytrawny"), w części IV pkt 3 (chleb pszenny "lecytal wyborowy"), 5 (bułki i bułeczki delikatesowe wrocławskie) i 6 (strucle delikatesowe wrocławskie) oraz w części V pkt 5 (chleb turecki) może być prowadzony wyłącznie przez jednostki gospodarki uspołecznionej.
5. 3
Organ administracji państwowej stopnia powiatowego właściwy ze względu na siedzibę zakładu rzemieślniczego w porozumieniu z właściwą komisją terenowo-branżową porozumienia terenowo-branżowego w zakresie przemysłu piekarskiego może zezwolić na wypiek niektórych lub wszystkich wymienionych w ust. 4 rodzajów pieczywa przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej, jeżeli jest to konieczne dla pełnego zaopatrzenia rynku po uprzednim sprawdzeniu warunków sanitarnych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 16 lutego 1970 r. (M.P.70.6.55) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 lutego 1970 r.
2 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 8 listopada 1974 r. (M.P.74.40.236) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 grudnia 1974 r.
3 § 1 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 8 listopada 1974 r. (M.P.74.40.236) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 grudnia 1974 r.