Wyksięgowanie z ksiąg przedsiębiorstw i zakładów państwowych działających na zasadach rozrachunku gospodarczego kwot wydatkowanych z tytułu nakładów na inwestycje pozaplanowe, dokonanych w roku 1954 i latach poprzednich.

Monitor Polski

M.P.1955.58.715

Akt utracił moc
Wersja od: 25 sierpnia 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 maja 1955 r.
w sprawie wyksięgowania z ksiąg przedsiębiorstw i zakładów państwowych działających na zasadach rozrachunku gospodarczego kwot wydatkowanych z tytułu nakładów na inwestycje pozaplanowe, dokonanych w roku 1954 i latach poprzednich.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) oraz w związku z § 3 ust. 6 uchwały nr 320 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1955 r. w sprawie dyscypliny inwestycyjnej (Monitor Polski Nr 41, poz. 402) zarządza się, co następuje:
Państwowe przedsiębiorstwa i zakłady działające na zasadach rozrachunku gospodarczego wyksięgują ze swych ksiąg rachunkowych kwoty wydatkowane z tytułu nakładów na inwestycje pozaplanowe, dokonanych w roku 1954 i latach poprzednich.
1.
Za nakłady na inwestycje pozaplanowe, o których mowa w § 1, uważa się nakłady na inwestycje, których sfinansowania (jeśli chodzi o inwestycje wykonane systemem zleconym) bądź refundacji (jeśli chodzi o sfinansowane wstępnie ze środków obrotowych inwestycje wykonane systemem gospodarczym) odmówił bank finansujący inwestycje, ponieważ:
1)
nakłady w całości lub w części zostały dokonane na inwestycje nie objęte tytułem inwestycyjnym (lub w zakresie inwestycji nie scentralizowanych - planem rzeczowo-finansowym),
2)
nakłady nie były oparte o wymaganą dokumentację projektowo-kosztorysową,
3)
koszt obiektu przekroczył jego wartość kosztorysową,
4)
koszt całego zadania inwestycyjnego przekroczył jego wartość ustaloną w zbiorczym zestawieniu kosztów budowy do projektu wstępnego lub w kosztorysie generalnym do projektu techniczno-roboczego.
2.
Za nakłady na inwestycje pozaplanowe uważa się również nakłady poniesione w wyniku zakupów inwestycyjnych oraz robót inwestycyjnych wykonanych systemem zleconym lub gospodarczym, które nie zostały zgłoszone bankowi finansującemu inwestycje do sfinansowania lub refundacji, jeżeli w odniesieniu do nich zachodzą okoliczności wymienione w ust. 1 pkt 1-4.
Ustala się następujące zasady wyksięgowania kwot wydatkowanych z tytułu nakładów dokonanych na pozaplanowe inwestycje, powstałych w wyniku zakupów inwestycyjnych oraz robót inwestycyjnych wykonanych systemem zleconym lub systemem gospodarczym, lecz nie we własnym zakresie:
1)
jeżeli zobowiązania wobec dostawców (wykonawców) zostały uregulowane z innych środków niż środki przeznaczone na sfinansowanie inwestycji, kwotę nakładów należy wyksięgować z konta "Inwestycje zakończone" (rozpoczęte) i zaksięgować ją w ciężar konta "Fundusz statutowy";
2)
jeżeli zobowiązania wobec dostawców (wykonawców) nie zostały uregulowane, kwotę nakładów należy wyksięgować z konta "Inwestycje zakończone" (rozpoczęte) i zaksięgować ją w ciężar konta "Fundusz statutowy" z równoległym zapisem Winien "Dostawcy w zakresie inwestycji" - Ma "Fundusz Statutowy". Dostawcy (wykonawcy) pozaplanowych inwestycji, których należności zostały przez inwestorów spisane na "Fundusz statutowy" spiszą kwoty tych należności pod datą, w której uległy prekluzji lub przedawnieniu w ciężar konta "Straty i zyski";
3)
wyksięgowaniu, o którym mowa w pkt 1 i 2 podlegają wyłącznie kwoty z tytułu nakładów dokonanych na obiektach całkowicie zakończonych, przy czym wyksięgowanie to powinno być poprzedzone zaksięgowaniem zakończonych inwestycji na koncie "Środki trwałe" lub innych kontach właściwych dla rejestracji zakończonych inwestycji oddanych do eksploatacji, w korespondencji z kontem "Fundusz statutowy";
4)
jeżeli nabyte w drodze pozaplanowych zakupów inwestycyjnych przedmioty zaksięgowano bezpośrednio na jednym z kont właściwych dla rejestracji składników majątku obrotowego (np. "Przedmioty nietrwałe") bez uprzedniego zarejestrowania ich na koncie "Inwestycje rozpoczęte" (zakończone) należy początkową ich wartość przeksięgować na konto "Inwestycje rozpoczęte", a następnie dokonać zapisów, o których mowa w pkt 1 i 3 lub 2 i 3;
5)
jeżeli powstałe w wyniku pozaplanowych zakupów inwestycyjnych (pozaplanowych inwestycji wykonywanych systemem zleconym, jak również systemem gospodarczym lecz nie we własnym zakresie) zobowiązania wobec dostawców (wykonawców) inwestycyjnych zostały zaksięgowane na kontach rejestrujących zobowiązania wobec dostawców w zakresie działalności eksploatacyjnej, kwoty tych zobowiązań należy przeksięgować na konto "Dostawcy w zakresie inwestycji", a następnie wyksięgować je w trybie ustalonym w pkt 2;
6)
jeżeli stanowiące pozaplanowe inwestycje dostawy bądź roboty wykonywane systemem zleconym, jak również systemem gospodarczym, lecz nie we własnym zakresie, nie zostały przez dostawcę (wykonawcę) zafakturowane do dnia 31 grudnia 1954 r. należy wartość ich (ustaloną ewentualnie szacunkowo na podstawie obmiaru) wprowadzić na konto "Dostawcy w zakresie inwestycji" (subkonto analityczne "Wykonawcy za roboty nie fakturowane"). Kwoty tych nakładów należy wyksięgować następnie z konta "Inwestycje zakończone" (rozpoczęte) i zaksięgować je w ciężar konta "Fundusz statutowy" z równoległym zapisem Winien "Dostawcy w zakresie inwestycji" - Ma "Fundusz statutowy".
Ustala się następujące zasady wyksięgowania pozaplanowych inwestycji wykonanych systemem gospodarczym we własnym zakresie:
1)
jeżeli kwoty nakładów figurują na koncie "Inwestycje zakończone" (rozpoczęte), należy je wyksięgować w sposób ustalony w § 3 pkt 1;
2)
jeżeli kwoty nakładów zaksięgowano bezpośrednio na jednym z kont właściwych dla rejestracji składników majątku obrotowego (np. "Przedmioty nietrwałe") bez uprzedniego zarejestrowania na koncie "Inwestycje rozpoczęte", należy początkową ich wartość przeksięgować na konto "Inwestycje rozpoczęte", a następnie dokonać zapisów, o których mowa w § 3 pkt 1 i 3.
Księgowania, o których mowa w §§ 3 i 4 powinny być dokonane na podstawie protokołu podpisanego przez dyrektora, kierownika działu (sekcji) inwestycji oraz głównego księgowego przedsiębiorstwa, w którym zostaną stwierdzone okoliczności powstania pozaplanowych inwestycji.
Zmniejszenia funduszu statutowego spowodowane księgowaniami, o których mowa w §§ 3 i 4, wykazać należy w rocznym sprawozdaniu o zmianach funduszu statutowego w dziale IV pkt 2 - zmniejszenia funduszu statutowego - w części dotyczącej środków obrotowych w oddzielnej pozycji "zmniejszenia z tytułu pozaplanowych inwestycji".
Zwiększenia funduszu statutowego, spowodowane księgowaniami, o których mowa w § 3, wykazać należy w rocznym sprawozdaniu o zmianach funduszu statutowego w dziale II pkt 2 - zwiększenia funduszu statutowego - w części dotyczącej środków obrotowych w oddzielnej pozycji "zwiększenia z tytułu pozaplanowych inwestycji".
Przepisy niniejszego zarządzenia w niczym nie umniejszają odpowiedzialności osób, na skutek działania lub zaniechania których wykonano inwestycje pozaplanowe.
Wyksięgowań, o których mowa w §§ 3 i 4, dokonać należy w terminie do dnia 31 sierpnia 1955 r.
Ministerstwa (urzędy centralne) prześlą w terminie do dnia 15 września 1955 r. do Ministerstwa Finansów wykazy kwot spisanych w ciężar i na dobro funduszu statutowego z tytułu pozaplanowych inwestycji.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 13 sierpnia 1955 r. (M.P.55.75.928) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1955 r.
2 § 10 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 13 sierpnia 1955 r. (M.P.55.75.928) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1955 r.