Wykorzystanie i planowa rozbudowa urządzeń sportowych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-40.487

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1953 r.

UCHWAŁA NR 21
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 10 stycznia 1953 r.
w sprawie wykorzystania i planowej rozbudowy urządzeń sportowych.

W celu zapewnienia planowego i racjonalnego rozwoju kultury fizycznej i sportu oraz biorąc pod uwagę niedostateczną ilość istniejących urządzeń sportowych i nieodpowiednie ich wykorzystanie Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

W zakresie wykorzystania urządzeń sportowych.

1.
Trwałe urządzenia sportowe powinny być wykorzystywane do celów związanych z kulturą fizyczną i sportem. W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach użytkowanie trwałych urządzeń sportowych na inne cele jest dopuszczalne na podstawie decyzji uzgodnionej między Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej (GKKF) i kierownictwem zainteresowanego resortu, a w przypadkach spornych - na podstawie zezwolenia Prezesa Rady Ministrów.
2.
Dla uzupełnienia inwentaryzacji urządzeń sportowych zobowiązuje się wszystkie resorty, urzędy i organizacje, użytkujące urządzenia sportowe na cele sportowe oraz na cele nie związane z kulturą fizyczną i sportem, do zgłoszenia tych urządzeń w GKKF w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały na podstawie instrukcji szczegółowej, opracowanej przez GKKF w porozumieniu z Głównym Urzędem Statystycznym.
3.
Zobowiązuje się GKKF do opracowania w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i z zainteresowanymi resortami i organizacjami w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały oraz do przedstawienia Prezydium Rządu celem zatwierdzenia:
a)
wykazu urządzeń sportowych, użytkowanych na cele nie związane z kulturą fizyczną i sportem, których aktualny stan adaptacji i wykorzystania określa czasowo lub ostatecznie inne ich przeznaczenie;
b)
harmonogramu przekazania do dyspozycji komitetom kultury fizycznej urządzeń, o których mowa w ust. 2, zgłoszonych w wykonaniu niniejszej uchwały, a nie wymienionych pod lit. a).
4.
Upoważnia się Przewodniczącego GKKF do wydawania zaleceń w sprawie należytego wykorzystania wszystkich istniejących urządzeń sportowych bez względu na to, w czyjej administracji pozostają, oraz do przedstawiania Prezydium Rządu w uzasadnionych przypadkach wniosków w sprawie zmiany użytkownika (z wyjątkiem urządzeń wewnątrzkoszarowych służby bezpieczeństwa publicznego i Ministerstwa Obrony Narodowej). Powyższy przepis nie dotyczy urządzeń wymienionych w ust. 3 lit. a).

W zakresie planowej rozbudowy urządzeń sportowych.

1.
Podejmowanie budowy trwałych urządzeń sportowych przez poszczególne resorty, urzędy i organizacje może nastąpić jedynie po uzyskaniu akceptacji lub opinii właściwego komitetu kultury fizycznej bez względu na to, czy urządzenia te stanowią wydzielone obiekty, czy część składową obiektu o ogólnym i innym przeznaczeniu.
2.
Likwidacja istniejących trwałych urządzeń sportowych może nastąpić w uzasadnionych przypadkach po uzgodnieniu z właściwym komitetem kultury fizycznej. W przypadkach takich powinny być zabezpieczone w miarę możności środki potrzebne do wybudowania nowych urządzeń sportowych. Likwidacja istniejących i wykorzystywanych urządzeń sportowych powinna z reguły nastąpić z chwilą oddania do użytku urządzeń zastępczych. W wyjątkowych przypadkach likwidacja urządzeń sportowych na innych warunkach wymaga zgody Prezydium Rządu.
3.
Zamierzenia uruchomienia lub likwidacji urządzeń sportowych powinny być uzgodnione z władzami planowania zabudowy.
4.
Zobowiązuje się Przewodniczącego GKKF do przygotowania w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały przepisów regulujących postępowanie w sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2.
5.
Zobowiązuje się Przewodniczącego GKKF do opracowania i przedłożenia do akceptacji w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały wytycznych w sprawie budowy urządzeń sportowych wymienionych w załączniku do niniejszej uchwały.
6.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych w zakresie ich właściwości do rezerwowania i przekazywania, na wniosek zainteresowanych inwestorów, zaopiniowany przez komitety kultury fizycznej, odpowiednich terenów pod budowę i rozbudowę urządzeń sportowych, zgodnie z wytycznymi zatwierdzonymi przez Prezydium Rządu.
7.
Zobowiązuje się Przewodniczącego GKKF do opracowania w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały norm co do wielkości i rodzaju terenów potrzebnych pod rozbudowę urządzeń sportowych, koniecznych dla realizacji przepisów ust. 6, i do przedłożenia tych norm Prezydium Rządu celem zatwierdzenia i uwzględnienia w normatywach urbanistycznych dla projektowania miast i osiedli.
8.
Zobowiązuje się Przewodniczącego GKKF do opracowania w porozumieniu z Instytutem Urbanistyki i Architektury normatywów budowlanych dla ważniejszych urządzeń sportowych według wytycznych zatwierdzonych przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego.
9.
Celem rozbudowy urządzeń sportowych zabezpieczających planowy rozwój kultury fizycznej i sportu ustala się, co następuje:
a)
przy wznoszeniu nowych budynków dla szkół i uczelni wszystkich typów oprócz szkoły podstawowej powinny być przewidziane sale do ćwiczeń fizycznych z pomocniczymi urządzeniami oraz w miarę możności boiska sportowe, umożliwiające programowe uprawianie kultury fizycznej;
b)
w nowych budynkach dla szkół podstawowych powinna być przewidziana możność stosowania ćwiczeń fizycznych w odpowiednich pomieszczeniach, przystosowanych do tego celu; odstępstwo od tej zasady wymaga zezwolenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na podstawie opinii GKKF;
c)
przy budowie nowych zakładów przemysłowych należy w miarę możności przewidzieć pomieszczenia do ćwiczeń fizycznych w czasie normalnych przerw w pracy oraz działki z boiskami służące do aktywnego wypoczynku pracowników w czasie wolnym od pracy;
d)
przy budowie: sanatoriów, profilaktycznych domów zdrowia, zakładów rehabilitacyjnych oraz na terenie zdrojowisk i wczasowisk należy przewidzieć w miarę możności boiska sportowe lub inne pomieszczenia do prowadzenia ćwiczeń fizycznych;
e)
przy budowie parków kultury i wypoczynku oraz domów kultury w miastach i wsiach należy przewidzieć w miarę możności miejsca do ćwiczeń i gier fizycznych oraz w zależności od warunków terenowych boiska sportowe, pływalnie, plaże itp.;
f)
na wsi, zwłaszcza tam, gdzie istnieją państwowe gospodarstwa rolne i rolnicze spółdzielnie produkcyjne, należy przewidzieć w miarę możności boiska sportowe lub odpowiednie miejsca do ćwiczeń sportowych; powinny one mieścić się w najdogodniejszym miejscu, w zasadzie jednak na gruntach nie użytkowanych rolniczo;
g)
przy budowie nowych miast i osiedli należy realizować budowę urządzeń sportowych możliwie równocześnie.

W stosunku do obiektów istniejących oraz powstających w trakcie budowy zasady wymienione wyżej pod lit. a)-g) obowiązują zależnie od możliwości terenowych. Wytyczne w dziedzinie planowej rozbudowy i stopniowej realizacji urządzeń, o których mowa wyżej pod lit. a)-g), powinny być opracowane przez GKKF w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i przedłożone Prezydium Rządu do zatwierdzenia.

10.
Zobowiązuje się Ministrów Budownictwa Miast i Osiedli oraz Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Przewodniczącym GKKF do zabezpieczenia właściwego opracowania wzorcowej dokumentacji dla obiektów i urządzeń objętych niniejszą uchwałą. Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Przewodniczącym GKKF utworzy w ramach Centralnego Zarządu Biur Projektowych Budownictwa Miejskiego Pracownię Projektów Budownictwa Sportowego. Istniejący w GKKF Departament Urządzeń Sportowych należy wzmocnić wykwalifikowanym personelem inżynieryjno-sportowym.
11.
Zobowiązuje się Ministrów Szkolnictwa Wyższego oraz Budownictwa Miast i Osiedli do zapewnienia w porozumieniu z Przewodniczącym GKKF racjonalnego szkolenia kadr technicznych w zakresie budownictwa sportowego.
12.
Zobowiązuje się Przewodniczącego GKKF do przedłożenia Prezydium Rządu w terminie do dnia 31 grudnia 1953 r. w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego uaktualnionej sieci istniejących urządzeń sportowych wraz z perspektywicznym i etapowym projektem planu ich rozbudowy celem zatwierdzenia.

Przepisy końcowe.

1.
Przez trwałe urządzenia sportowe w rozumieniu niniejszej uchwały rozumieć należy wszystkie te urządzenia, których budowa wymaga włączenia do państwowego planu inwestycyjnego, jak stadiony, pływalnie, sale i hale, strzelnice, korty tenisowe, tory kolarskie itp. Nie są urządzeniami trwałymi w rozumieniu niniejszej uchwały te urządzenia sportowe, które można zbudować siłami społecznymi poza państwowym planem inwestycyjnym (załącznik do uchwały).
2.
Przewidziane w uchwale uprawnienia i obowiązki Przewodniczącego GKKF przysługują w stosunku do urządzeń sportowych znajdujących się w zarządzie i użytkowaniu wojska Ministrom Obrony Narodowej oraz Bezpieczeństwa Publicznego w zakresie służb im podległych. Ministrowie Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego zapewnią w zakresie swych właściwości realizację wytycznych niniejszej uchwały.
3.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, właściwym ministrom oraz Przewodniczącemu GKKF.
4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ NAJPROSTSZYCH URZĄDZEŃ SPORTOWYCH PRZEWIDZIANYCH DO WYKONANIA GŁóWNIE SIŁAMI SPOŁECZNYMI

1.
Boisko do siatkówki,
2.
Boisko do koszykówki,
3.
Boisko do piłki ręcznej (szczypiorniaka 7-osobowego),
4.
Boisko gimnastyczne do ćwiczeń na przyrządach,
5.
Boisko gimnastyczne do ćwiczeń wolnych,
6.
Bieżnia prosta ziemna,
7.
Skocznia do skoku w dal,
8.
Skocznia do skoku wzwyż,
9.
Skocznia do skoku o tyczce,
10.
Tor przeszkód,
11.
Strzelnica do strzelania z wiatrówek,
12.
Boisko do pchnięcia kulą, rzutu granatem, dyskiem i oszczepem,
13.
Tor saneczkowy,
14.
Skocznia narciarska do 20 m długości skoku.