Wykaz prac wykonywanych przez pracowników szkół wyższych nie będących nauczycielami akademickimi w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych oraz zasady wypłacania dodatku za te prace.

Monitor Polski

M.P.1976.14.65

Akt utracił moc
Wersja od: 5 kwietnia 1976 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 marca 1976 r.
w sprawie wykazu prac wykonywanych przez pracowników szkół wyższych nie będących nauczycielami akademickimi w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych oraz zasad wypłacania dodatku za te prace.

Na podstawie § 9 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1973 r. w sprawie uposażenia pracowników szkół wyższych nie będących nauczycielami akademickimi (Dz. U. Nr 36, poz. 213) zarządza się, co następuje:
Wykaz prac, których wykonywanie przez pracowników szkół wyższych nie będących nauczycielami akademickimi stanowi podstawę do przyznania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, zawiera załącznik do zarządzenia.
1.
Dodatek, o którym mowa w § 1, przysługuje pracownikowi, który w danym miesiącu przepracował co najmniej 100 godzin w warunkach określonych w załączniku.
2.
Jeżeli w danym miesiącu pracownik wykonuje prace o różnym stopniu szkodliwości, przysługuje mu dodatek z tytułu szkodliwości najwyższego stopnia.
3.
W razie przejścia w ciągu miesiąca do pracy, z której tytułu nie przysługuje dodatek, ustalenie prawa do dodatku za miesiąc, w którym nastąpiło przejście, oraz jego rozliczenie następuje według zasad określonych w ust. 1.
1.
Dodatek wypłaca się miesięcznie z dołu.
2.
Decyzje o przyznaniu dodatku i określeniu jego wysokości oraz decyzje o cofnięciu dodatku w razie zmiany warunków pracy wydaje organ właściwy do ustalania uposażenia pracownika.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wykaz prac, których wykonywanie przez pracowników szkół wyższych nie będących nauczycielami akademickimi stanowi podstawę do przyznania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych.

Stopień szkodliwościLp.Rodzaj pracyPrzykłady występowania czynnika szkodliwego lub uciążliwego
I1Prace w temperaturze efektywnej powyżej 25°C lub poniżej 10°C wynikającej z procesu technologicznegohutnictwo, obsługa pieców ceramicznych, piekarniczych, cieplarni itp., chłodnictwo, browarnictwo itp.
I2Prace w środowisku mokrym o wilgotności względnej powietrza przekraczającej 80%pralnie, farbiarnie, garbarnie, pływalnie itp.
I3Prace narażające na szkodliwe działanie miejscowej wibracjiprostowanie blach, nitowanie, szlifiernie, narzędzia pneumatyczne, ręczne narzędzia o napędzie mechanicznym itp.
I4Prace narażające na działanie substancji szkodliwych, z wyjątkiem substancji o działaniu kumulującymróżne prace badawcze i dydaktyczne oraz malarnie, lakiernie, galwanizernie, prace asenizacyjne itp.
I5Spawanie elektryczne i gazowe
I6Prace pod ziemiągórnictwo
II7Prace przy podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu wynikającym z procesu technologicznegoprace w kesonach, komorach ciśnieniowych itp.
II8Prace narażające na działanie o charakterze kumulującym substancji toksycznychróżne prace badawcze i inne
II9Prace narażające na działanie pyłów zawierających krystaliczne postaci dwutlenku krzemu (kwarc, trydymit, krystobalit), krzemiany (np. azbest, mika, talk, cement) i pył włókien szklanychkruszenie minerałów, piaskowanie, szlifowanie i polerowanie metali, szkła, formiernie, przygotowanie betonu itp.
III10Prace narażające na działanie promieniowania jonizującegoobsługa aparatów rentgenowskich, defektoskopów, praca przy otwartych źródłach promieniowania itp.
III11Prace w polu elektromagnetycznym wysokiej częstotliwości w zakresie 300–300.000 MHz w strefie zagrożeniapiece indukcyjne, radar, aparatura fizykoterapeutyczna, urządzenia nadawcze i telewizyjne itp.
III12Prace związane z narażeniem na kontakt z materiałem zakaźnym lub zakaźnie chorymi ludźmi albo zwierzętamiweterynaria, mikrobiologia, prosektura itp.
III13Prace związane z kontaktem z chorymi psychicznie lub upośledzonymi umysłowo w stopniu znacznym i głębokimszkoły specjalne, kliniki psychiatryczne itp.