§ 3. - Wyjątki od zakazów ustalonych w art. 48 ust. 1 Prawa lotniczego.

Monitor Polski

M.P.1990.15.118

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 1990 r.
§  3.
1.
Ze statku powietrznego w czasie lotu mogą być dokonywane zgodnie z zadaniem lotu następujące zrzuty, z zastrzeżeniem ust. 2:
1)
balastu w postaci wody lub przesianego piasku,
2)
paliwa ze zbiorników statku powietrznego - w ramach prób,
3)
urządzeń i środków niezbędnych do akcji ratowniczej,
4)
urządzeń i środków ratowniczych - w ramach ich prób,
5)
wody i innych środków gaśniczych podczas patrolowania przeciwpożarowego i akcji gaśniczej,
6)
linek holowniczych, holowanych transparentów i flag,
7)
środków chemicznych, nawozów, ziarna siewnego itp. - w ramach działań agrolotniczych,
8)
ulotek, przedmiotów podwieszonych na spadochronach i meldunków ciężarkowych,
9)
innych przedmiotów, których zrzut jest uzasadniony potrzebą gospodarczą lub potrzebą uatrakcyjnienia imprez i uroczystości.
2.
Zrzuty, o których mowa w ust. 1, oraz zrzuty dokonywane w sytuacjach awaryjnych (w szczególności dla uniknięcia wypadku lotniczego, dla wykonywania przymusowego lądowania lub w celu utrzymania bezpiecznej wysokości lotu) urządzeń, środków lub przedmiotów znajdujących się na statku powietrznym, mogą być wykonywane wówczas, gdy nie naruszają bezpieczeństwa statku powietrznego, z którego dokonuje się zrzutu, innych statków powietrznych znajdujących się w locie oraz ludzi i mienia na powierzchni ziemi i wody.
3.
O planowanych zrzutach ze statków powietrznych, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5, 8 i 9, powinien być zawiadomiony, przed rozpoczęciem lotu, właściwy organ służby ruchu lotniczego. Zrzut paliwa, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i w ust. 2, powinien być wykonany zgodnie z warunkami określonymi przez właściwy organ służby ruchu lotniczego, chyba że statkowi grozi niebezpieczeństwo i nie jest możliwe ustalenie tych warunków.