Wydziały rent i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1955.19.192

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1955 r.

UCHWAŁA NR 147
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 1955 r.
w sprawie wydziałów rent i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Przemianowuje się dotychczasowe wydziały (referaty) pracy i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych na wydziały (samodzielne stanowiska pracy) rent i pomocy społecznej.
Ustala się następującą organizację wewnętrzną wydziałów rent i pomocy społecznej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi):
OddziałZakres działania
12
1. ogólny administracyjnySprawy organizacyjne, budżetowo-rachunkowe i gospodarcze wydziału i samodzielnego oddziału zatrudnienia, sprawy planowania, inwestycji, remontów i zaopatrzenia materiałowego, sprawozdawczości i statystyki, osobowe i szkolenia oraz nie należące do zakresu działania innych oddziałów.
2. przyznawania rent i zaopatrzeńSprawy wniosków o renty z powszechnego zaopatrzenia emerytalnego, o renty górnicze i inne wypłacane z tytułu pracy i postanowień przepisów specjalnych, wniosków o zaopatrzenie dla inwalidów wojskowych i ich rodzin oraz sprawy komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
3. wypłaty rent i zaopatrzeńSprawy wypłaty i obsługi finansowej, ewidencji oraz kontroli przyznanych rent i zaopatrzeń.
4. pomocy społecznejSprawy zakładów pomocy społecznej, pomocy pozazakładowej i gospodarstw pomocniczych.
5. wojewódzki inspektor produktywizacji inwalidówSprawy pomocy dla inwalidów, a w szczególności sprawy szkolenia, zatrudnienia i protezowania inwalidów, nadzoru nad terenowymi organizacjami społecznymi niewidomych i głuchoniemych oraz współdziałania z zakładami pracy w zakresie zatrudnienia inwalidów.
1.
W Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie zamiast oddziałów wymienionych w § 2 poz. 2 i 3 tworzy się:
a)
Zespół Radców i Inspektorów do Spraw Rentowych z zakresem działania obejmującym sprawy zastępstwa sądowego, przedstawicielstwa w wojewódzkich komisjach lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnieniu oraz obsługi administracyjnej tych komisji, nadzoru i instruktażu nad oddziałami przyznawania, wypłaty i ewidencji rent wymienionymi pod lit. b), współpracy z administracją i urzędami górniczymi w zakresie górniczych wniosków rentowych,
b)
oddziały:

-

przyznawania rent z zakresem działania wymienionym w § 2 poz. 2,

-

wypłaty rent z zakresem działania wymienionym w § 2 poz. 3,

-

ewidencji rent z zakresem działania wymienionym w § 6

z siedzibą w Chorzowie, Zabrzu i Tarnowskich Górach,

c)
oddziały:

-

przyznawania rent z zakresem działania wymienionym w § 2 poz. 2,

-

wypłaty rent z zakresem działania wymienionym w § 2 poz. 3

z siedzibą w Bielsku-Białej, Częstochowie, Rybniku i Sosnowcu.

2.
Zakres działania oddziałów wymienionych w ust. 1 nie obejmuje spraw zaopatrzenia dla inwalidów wojskowych i ich rodzin, z wyjątkiem Oddziału Wypłaty Rent w Sosnowcu, który załatwia sprawy wypłat tych zaopatrzeń dla terenu całego województwa stalinogrodzkiego.
3.
W przypadkach gdy oddziały obok spraw rent obejmują sprawy zaopatrzeń inwalidów wojskowych, noszą one nazwę: "rent i zaopatrzeń."
1.
W Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu poza organizacją przewidzianą w § 2 tworzy się oddziały:
a)
przyznawania rent,
b)
wypłaty rent

z siedzibą w Wałbrzychu.

2.
Zakres działania oddziałów wymienionych w ust. 1 obejmuje sprawy wymienione w § 2 poz. 2 i 3 z wyjątkiem spraw zaopatrzeń dla inwalidów wojskowych i ich rodzin.
W Prezydiach Wojewódzkich Rad Narodowych w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Koszalinie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Stalinogrodzie, Warszawie, Wrocławiu oraz w Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy tworzy się oddziały przyznawania zaopatrzeń inwalidów wojskowych z zakresem działania obejmującym sprawy wniosków o zaopatrzenie inwalidów wojskowych i ich rodzin.
W Prezydiach Wojewódzkich Rad Narodowych w Bydgoszczy, Krakowie, Opolu, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie oraz w Prezydiach Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi tworzy się poza organizacją przewidzianą w § 2 oddział ewidencji rent i zaopatrzeń z zakresem działania obejmującym sprawy rejestracji i ewidencji wniosków o renty i zaopatrzenia. W pozostałych prezydiach wojewódzkich rad narodowych zakres działania tych oddziałów włącza się do zakresu działania oddziałów przyznawania rent i zaopatrzeń.
Na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów może łączyć dotychczasowe lub powoływać nowe oddziały.
1.
Pracownicy b. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy przechodzą do pracy w wydziałach rent i pomocy społecznej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) otrzymują wynagrodzenie według zasad obowiązujących w b. Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z zaszeregowaniem według tabeli stanowisk podanej w załączniku.
2.
Pozostali pracownicy wydziału rent i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych (oraz powiatowi, miejscy, dzielnicowi referenci rent i pomocy społecznej) otrzymują wynagrodzenie według zasad obowiązujących w administracji państwowej.
1.
Pracownicy oddziałów przyznawania, wypłaty i ewidencji rent i zaopatrzeń mogą otrzymywać ponadto indywidualne premie uzależnione od stopnia wydajności pracy określonej na podstawie norm pracy i terminowego wykonania zadań.
2.
Zasady premiowania oraz szczegółowe normy pracy określi zarządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych.
1.
W zakresie uregulowanym niniejszą uchwałą zmienia się przepisy:
a)
uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 654 z późniejszymi zmianami),
b)
uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 3 w sprawie tworzenia wydziałów i referatów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 655 z późniejszymi zmianami),
c)
uchwały Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1950 r. - Instrukcja nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-8, poz. 76 z późniejszymi zmianami).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 marca 1955 r.

Prezes Rady Ministrów: J. Cyrankiewicz

ZAŁĄCZNIK

do uchwały nr 147 Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1955 r. (poz. 192).

TABELA STANOWISK PRACOWNIKÓW B. ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH ZATRUDNIONYCH W WYDZIAŁACH RENT I POMOCY SPOŁECZNEJ PREZYDIÓW WOJEWÓDZKICH RAD NARODOWYCH (RAD NARODOWYCH M. ST. WARSZAWY I M. ŁODZI)
Lp.StanowiskoGrupaDodatki
funkcyjnesłużbowe
1Kierownik wydziału3-1493-454
2Zastępca kierownika wydziału4-2454-378-265
3Kierownik oddziału, starszy inspektor, starszy radca6-4265-189152
4Starszy instruktor, inspektor7-5189152-114
5Starszy likwidator, starszy kontroler7-5189152-114
6Instruktor7-5152-114-76
7Starszy referent, starszy księgowy7-5114-76
8Referent, księgowy, likwidator, kontroler, starszy rejestrator, starszy adremista8-676
8aStarsza maszynistka8-6
9Pomocnik referenta, starszy kancelista, starszy archiwista, pracownik rachunkowy, adremista, maszynistka9-7
10Kancelista-rejestrator, archiwista, praktykant rachunkowy, starszy woźny, informator11-9
11Woźny11-10