Wydatki reprezentacyjne państwowych jednostek organizacyjnych.

Monitor Polski

M.P.1979.28.145

Akt utracił moc
Wersja od: 8 maja 1980 r.

UCHWAŁA Nr 173
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 listopada 1979 r.
w sprawie wydatków reprezentacyjnych państwowych jednostek organizacyjnych.

W celu wzmożenia oszczędnej gospodarki środkami przeznaczonymi na cele reprezentacyjne Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Wydatki reprezentacyjne państwowych jednostek organizacyjnych mogą być dokonywane w ramach limitu ustalonego w trybie niniejszej uchwały.
2.
Wydatkami reprezentacyjnymi w rozumieniu uchwały są:
1)
świadczenia na rzecz cudzoziemców, polegające na pokryciu kosztów:
a)
przyjęć,
b)
rozrywek kulturalnych,
c)
drobnych upominków,
d)
uczestnictwa w przyjęciach i rozrywkach kulturalnych osób towarzyszących ze strony gospodarzy,
2)
zakup posiłków podawanych w związku z długotrwałymi konferencjami oraz koszty skromnych poczęstunków z okazji świąt państwowych, uroczystości branżowych, wręczania odznaczeń lub nagród konkursowych, jubileuszy i innych uroczystości,
3)
sporadyczne, niewielkie ofiary pieniężne lub drobne dary w naturze na cele społeczne,
4)
inne wydatki, dokonywane w ramach ustalonego limitu wydatków reprezentacyjnych na podstawie indywidualnych decyzji kierownika jednostki organizacyjnej, w łącznej kwocie nie przekraczającej jednak 10% tego limitu.
3.
Do wydatków reprezentacyjnych nie zalicza się:
1)
kosztów związanych z organizowaniem sesji rad narodowych,
2)
ofiar pieniężnych lub darów w naturze, finansowanych przez organizacje spółdzielcze ze środków przeznaczonych na cele społeczno-wychowawcze,
3)
zakupu napojów bezalkoholowych, podawanych uczestnikom konferencji lub imprez.
4.
Wysokość świadczeń, o których mowa w ust. 2 pkt 1, określają odrębne przepisy.
1.
Urządzanie przyjęć dla cudzoziemców dopuszczalne jest jedynie w wypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Liczba osób uczestniczących w przyjęciu ze strony organizatorów powinna być dostosowana do ilościowego składu podejmowanej delegacji i nie powinna przekraczać jednej, a w uzasadnionych wypadkach dwóch osób na jednego członka podejmowanej delegacji.
2.
W wypadkach zwyczajowo przyjętych można cudzoziemcom wręczać upominki, w szczególności w formie wydawnictw o treści tematycznie związanej z terenem lub działalnością zakładu pracy.
1.
Kwota wydatków reprezentacyjnych nie może być wyższa od kwoty limitu przewidzianej na ten cel, a decyzje o tego rodzaju wydatkach należy podejmować kierując się zasadami oszczędności i gospodarności.
2.
Wydatki reprezentacyjne są dokonywane na podstawie decyzji kierownika jednostki organizacyjnej lub osoby przez niego upoważnionej.
3.
Wydatki reprezentacyjne powinny być należycie udokumentowane, przy czym powinna być uzasadniona ich potrzeba i dołączony opis okoliczności (np. jaką delegację przyjmowano, ile osób uczestniczyło w przyjęciu lub poczęstunku).
W razie stwierdzenia, że dokonane wydatki reprezentacyjne przekraczają ustalony limit, pracownicy, którzy spowodowali nadmierne wydatki, ponoszą odpowiedzialność materialną z tego tytułu na podstawie przepisów Kodeksu pracy o odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną zakładowi pracy.
 
1.
Minister Finansów ustali:
1)
roczne resortowe limity wydatków reprezentacyjnych,
2)
na wniosek Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska - roczny łączny limit wydatków reprezentacyjnych dla wojewodów i podległych im jednostek organizacyjnych.
2.
Ministrowie przedstawią Ministrowi Finansów, a wojewodowie - Ministrowi Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, informacje i dane niezbędne do opracowania wniosków i ustalenia limitów, o których mowa w ust. 1.
W ramach limitów, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, ministrowie ustalą limity wydatków reprezentacyjnych:
1)
dla ministerstw,
2)
dla zjednoczeń,
3)
dla przedsiębiorstw i innych jednostek działających na zasadach rozrachunku gospodarczego, podległych bezpośrednio ministrom,
4)
dla jednostek i zakładów budżetowych, których charakter działalności, a w szczególności potrzeba utrzymywania kontaktów z zagranicą, uzasadnia przyznanie im limitu wydatków reprezentacyjnych,
5)
dla szkół wyższych i jednostek badawczych.
1.
W ramach limitu, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska wyodrębni rezerwę do swojej dyspozycji oraz ustali wojewódzkie limity wydatków reprezentacyjnych.
2.
W ramach limitów wojewódzkich wojewodowie ustalą limity wydatków reprezentacyjnych:
1)
dla urzędów wojewódzkich,
2)
dla zjednoczeń,
3)
dla przedsiębiorstw i innych jednostek działających na zasadach rozrachunku gospodarczego, podległych bezpośrednio wojewodom,
4)
dla jednostek i zakładów budżetowych, których charakter działalności uzasadnia przyznanie im limitu wydatków reprezentacyjnych.
1.
W ramach limitu ustalonego w trybie określonym w § 6 pkt 2 i § 7 ust. 2 pkt 2:
1)
ministrowie i wojewodowie mogą wyodrębnić limit wydatków reprezentacyjnych dla central zjednoczeń,
2)
dyrektorzy zjednoczeń ustalą limity wydatków reprezentacyjnych dla przedsiębiorstw i innych jednostek zgrupowanych w zjednoczeniu.
2.
Ministrowie, wojewodowie i dyrektorzy zjednoczeń:
1)
utworzą z części ogólnego limitu wydatków reprezentacyjnych rezerwy na nieprzewidziane wydatki, z których mogą zwiększać w ciągu roku limity dla podległych (zgrupowanych) jednostek,
2)
mogą dokonywać przesunięć limitów wydatków reprezentacyjnych między podległymi jednostkami, z tym że zwiększenie limitu dla jednostek i zakładów budżetowych przy odpowiednim zmniejszeniu limitów dla jednostek działających na zasadach rozrachunku gospodarczego nie stanowi podstawy do ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu centralnego.
1.
W razie zmiany podporządkowania jednostki organizacyjnej następuje odpowiednie zwiększenie limitu wydatków reprezentacyjnych resortu (wojewody) przejmującego daną jednostkę i zmniejszenie limitu wydatków reprezentacyjnych resortu (wojewody) przekazującego.
2.
W razie podejmowania przez terenowe organy administracji państwowej delegacji zagranicznych, zaproszonych przez organy centralne, związane z tym wydatki reprezentacyjne pokrywane są ze środków i obciążają limit wydatków reprezentacyjnych organu inicjującego pobyt gości w terenie.
1.
Minister Finansów może zwiększyć resortowy limit wydatków reprezentacyjnych, a po wyczerpaniu rezerwy, o której mowa w § 7 ust. 1 - także limit wojewódzki, w szczególności w razie:
1)
znacznego rozszerzenia bezpośrednich kontaktów z zagranicą, a zwłaszcza kontaktów gospodarczych,
2)
utworzenia nowych jednostek organizacyjnych.
2. 2
(skreślony).
3.
Minister Finansów na wniosek właściwych ministrów może ustalić dla niektórych organizacji gospodarczych, realizujących produkcję (usługi) eksportową, zasady zwiększania i zmniejszania limitu wydatków reprezentacyjnych w relacji do wyników obrotów z zagranicą.
1.
Prezes Rady Ministrów ustali rodzaje wydatków reprezentacyjnych, które mogą być pokrywane ze środków nie objętych limitami określonymi w § 5-8.
2.
Prezes Rady Ministrów ustali roczne limity wydatków reprezentacyjnych dla Ministrów: Spraw Zagranicznych, Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych oraz podległych im jednostek organizacyjnych.
3.
Ministrowie: Spraw Zagranicznych, Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Finansów wydadzą przepisy regulujące zasady dokonywania wydatków reprezentacyjnych w podległych im jednostkach organizacyjnych.
1.
Właściwi ministrowie w terminie do dnia 31 stycznia 1980 r. dostosują kompleksowe zasady ekonomiczno-finansowe, wprowadzone w podległych jednostkach przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, do przepisów tej uchwały w części dotyczącej ustalania wysokości wydatków reprezentacyjnych.
2.
Pozostałości funduszów na cele reprezentacyjne, tworzonych na podstawie kompleksowych zasad ekonomiczno-finansowych, pozostają w dyspozycji jednostek, które fundusze te utworzyły, i mogą być wykorzystywane poza limitami ustalonymi w trybie określonym w § 5, jeżeli właściwi ministrowie nie postanowią inaczej.
Przepisy uchwały nie dotyczą funduszu dyspozycyjnego ministrów, którego wysokość ustala Prezes Rady Ministrów.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
ministrach - rozumie się przez to również kierowników urzędów centralnych,
2)
wojewodach - rozumie się przez to również prezydentów miast stopnia wojewódzkiego,
3)
zjednoczeniach - rozumie się przez to również jednostki równorzędne.
1.
Zaleca się centralnym związkom spółdzielni oraz organizacjom społecznym dotowanym z budżetu Państwa i prowadzącym działalność gospodarczą odpowiednie stosowanie przepisów niniejszej uchwały i w związku z tym:
1)
ustalenie przez zarządy centralnych związków spółdzielni w porozumieniu z Ministrem Finansów limitów wydatków reprezentacyjnych,
2)
przedstawienie wniosków o ustalenie limitów wydatków reprezentacyjnych przez organizacje społeczne nie wymienione w pkt 3 właściwym ministrom, którzy w porozumieniu z Ministrem Finansów podejmą decyzje o wysokości limitów,
3)
przedstawienie wniosków o ustalenie limitów wydatków reprezentacyjnych przez organizacje społeczne dotowane z budżetów terenowych właściwym wojewodom, którzy podejmą decyzje o wysokości limitów.
2. 3
(skreślony).
Tracą moc:
1)
uchwała nr 274 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1968 r. w sprawie wydatków reprezentacyjnych przedsiębiorstw i zjednoczeń (Monitor Polski Nr 36, poz. 254),
2)
zarządzenie nr 68 Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 maja 1960 r. w sprawie oszczędności w wydatkach na reprezentację, zmienione zarządzeniem nr 60 Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1972 r.,
3)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 3 września 1968 r. w sprawie przeznaczenia środków na wydatki o charakterze reprezentacyjnym (Monitor Polski Nr 38, poz. 272).
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1980 r.
1 § 5 zmieniony przez § 13 pkt 1 uchwały nr 34 z dnia 15 kwietnia 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.13.55) z dniem 8 maja 1980 r.
2 § 10 ust. 2 skreślony przez § 13 pkt 2 uchwały nr 34 z dnia 15 kwietnia 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.13.55) z dniem 8 maja 1980 r.
3 § 15 ust. 2 skreślony przez § 13 pkt 3 uchwały nr 34 z dnia 15 kwietnia 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.13.55) z dniem 8 maja 1980 r.