Rozdział 7 - Przepisy końcowe. - Wstępny staż pracy absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących.

Monitor Polski

M.P.1958.47.273

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1969 r.

VII.

Przepisy końcowe.

§  14.
1.
Od obowiązku odbycia wstępnego stażu pracy zwolnieni są pracownicy, którzy przed ukończeniem nauki w szkole byli zatrudnieni w tym samym lub pokrewnym zawodzie albo na takim samym lub pokrewnym stanowisku co najmniej przez okres 1 roku, pod warunkiem zdania egzaminu przewidzianego w § 10.
2.
Jednostka nadrzędna nad zakładem pracy może w indywidualnych przypadkach, na uzasadniony wniosek zakładu pracy, zwolnić od obowiązku odbycia wstępnego stażu pracy pracownika, który przed podjęciem pracy zawodowej w wyuczonym zawodzie był już zatrudniony w innym zawodzie co najmniej przez 11/2 roku, pod warunkiem zdania egzaminu przewidzianego w § 10.
§  15. 1
Właściwi ministrowie mogą skrócić czas trwania wstępnego stażu pracy dla określonych grup absolwentów lub zwolnić określone grupy absolwentów od obowiązku odbycia wstępnego stażu pracy oraz od obowiązku złożenia egzaminu przewidzianego w § 10, jeżeli nauka w szkole zapewnia odpowiednie przygotowanie praktyczne lub jeżeli jest to uzasadnione innymi szczególnymi względami. Skrócenie czasu trwania wstępnego stażu pracy oraz zwolnienie od obowiązku odbycia wstępnego stażu i złożenia egzaminu dla określonych grup absolwentów może nastąpić w oparciu o wytyczne ustalone przez Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac.
§  16.
Przepisów niniejszej uchwały nie stosuje się w odniesieniu:
1)
do tych działów i stanowisk pracy, dla których obowiązek odbycia praktyki zawodowej przewidziany jest w szczególnych przepisach prawnych,
2)
do osób podejmujących pracę zawodową w rzemieślniczych zakładach pracy,
3)
do nauczycieli i fachowych pracowników służby bibliotecznej oraz fachowych pracowników służby zdrowia,
4)
do absolwentów szkół artystycznych,
5)
do oficerów i podoficerów nadterminowych zwolnionych z czynnej służby wojskowej w związku z redukcjami Sił Zbrojnych oraz zwalnianych na podstawie obowiązujących przepisów z wyjątkiem przypadków zwolnienia oficera (podoficera) w trybie karnym lub dyscyplinarnym,
6)
do osób objętych uchwałą nr 707 Rady Ministrów z dnia 13 listopada 1956 r. w sprawie zatrudnienia funkcjonariuszów zwolnionych ze służby w organach bezpieczeństwa publicznego i ich materialnego zaopatrzenia (Monitor Polski z 1956 r. Nr 96, poz. 1056 oraz z 1957 r. Nr 8, poz. 58).
§  17.
1.
Przepisy niniejszej uchwały nie dotyczą kopalnictwa oraz przedsiębiorstw budowlanych i budowlano-montażowych, przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", przedsiębiorstw gospodarki rolnej, a także administracji leśnej.
2.
Zobowiązuje się odpowiednio Ministrów: Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Chemicznego, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Komunikacji, Rolnictwa oraz Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego do określenia w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały, zasad odbywania wstępnego stażu pracy w zakładach pracy wymienionych w ust. 1.
§  18.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się do absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych podejmujących po dniu wejścia w życie uchwały po raz pierwszy po ukończeniu szkoły pracę zawodową w wyuczonych zawodach lub w zawodach pokrewnych oraz absolwentów szkół ogólnokształcących podejmujących po raz pierwszy po ukończeniu szkoły pracę na stanowiskach, które przewidziane są dla pracowników posiadających średnie wykształcenie.
§  19.
W zakładach pracy, w których obowiązują układy zbiorowe pracy, wprowadzenie w życie niniejszej uchwały powinno nastąpić w porozumieniu z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych w formie protokołów dodatkowych do układów.
§  20.
1.
Zainteresowani ministrowie wydadzą najpóźniej w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały wytyczne, o których mowa w § 6 ust. 2, § 7 ust. 2, § 9 ust. 2 i § 10 ust. 3.
2.
Do czasu wydania wytycznych, o których mowa w ust. 1, zakłady pracy ustalają dla przyjmowanych absolwentów tymczasowe programy wstępnego stażu pracy, zgodnie z przepisami niniejszej uchwały.
§  21.
1.
Upoważnia się Ministra Pracy i Opieki Społecznej do określenia w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami zasad kierowania absolwentów do zakładów pracy w celu odbycia wstępnego stażu pracy.
2.
Do czasu wydania przepisów, o których mowa w ust. 1, mają odpowiednio zastosowanie:
1)
w stosunku do absolwentów zasadniczych szkół zawodowych przepisy zarządzenia nr 50 Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1956 r. w sprawie kierowania do pracy absolwentów zasadniczych szkół zawodowych (Monitor Polski Nr 16, poz. 236) ze zmianami wprowadzonymi zarządzeniem nr 142 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 1957 r. (Monitor Polski Nr 51, poz. 320),
2)
w stosunku do absolwentów średnich szkół zawodowych - przepisy uchwały nr 112 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie zasad zatrudniania absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Monitor Polski Nr 27, poz. 183).
§  22.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 239 Prezydium Rządu z dnia 14 maja 1956 r. w sprawie praktyki absolwentów średnich szkół zawodowych (Monitor Polski Nr 57, poz. 621),
2)
§§ 13, 14 i 15 ust. 2 zarządzenia nr 50 Prezesa Rady Ministrów wymienionego w § 21 ust. 2 pkt 1 oraz § 2 pkt 1 i 2 załącznika nr 5 i rubryki: 7, 8 i 9 tabeli podanej w załączniku nr 6 do zarządzenia nr 50 Prezesa Rady Ministrów wymienionego w § 21 ust. 2 pkt 1,
3)
§ 4 uchwały nr 112 Rady Ministrów wymienionej w § 21 ust. 2 pkt 2.
§  23.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym wprowadzenie w jednostkach spółdzielczych analogicznych zasad odbywania wstępnego stażu pracy przez absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących.
§  24.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 15 zmieniony przez § 3 ust. 2 uchwały nr 83 z dnia 8 maja 1969 r. w sprawie usprawnienia pracy resortów przy wykonywaniu niektórych uchwał i innych aktów. (M.P.69.19.156) z dniem 15 maja 1969 r.